Ўзбек бокси тарихида янги саҳифа очган жамоамиз кутиб олинди
Туркиянинг Истанбул шаҳри 9-20 май кунлари бокс бўйича аёллар ўртасидаги жаҳон чемпионатига мезбонлик қилди. Унда муносиб иштирок этиб, аёллар боксида илк бор медалларга сазовор бўлган қизларимиз тунда юртимизга қайтиб келишди.
Элшод Расулов бошчилигидаги жамоамизни Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ўзбекистон бокс федерацияси мутасаддилари Ислов Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида қарши олишди. Шунингдек, боксчиларимизнинг яқинлари, ОАВ ва кўп сонли мухлислар ҳам ушбу тадбирда жам бўлишди.
Эслатиб ўтамиз, мусобақа аёллар боксидаги дунё биринчилигида қўлга киритилган илк медаллар билан тарихда қолди. Муросасиз жангларда Азиза Ёқубова -50 кг, Моҳира Абдуллаева +81 кг вазн тоифаларида бронза медалларини қўлга киритишди. Шунингдек, яна 3 нафар вакиламиз ярим финал остонасигача етиб бориб, мамлакатимизда аёллар бокси жадал ривожланиб бораётганини кўрсатишди.

Женская сборная Узбекистана открыла новую страницу в истории узбекского бокса
С 9 по 20 мая Стамбул принимал чемпионат мира по боксу среди женщин. Наши соотечественницы, принявшие в нём достойное участие и впервые завоевавшие медали в женском боксе, ночью вернулись на Родину.
Команду во главе с Элшодом Расуловым встретили в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова представители Министерства развития спорта, Федерации бокса Узбекистана. На мероприятии также присутствовали близкие спортсменок, сотрудники СМИ и многочисленная армия поклонников.
Напомним, что в истории узбекского женского бокса это были первые медали чемпионата мира среди взрослых. Азиза Якубова завоевала бронзовую медаль в весовой категории до 50 кг, Мохира Абдуллаева в весе свыше 81 кг. Кроме того, ещё 3 наши соотечественницы дошли до полуфинала, а это, в свою очередь, показывает, что женский бокс в стране развивается быстрыми темпами.