Ўзбекистон ва Қозоғистон спорт вазирлари дўстона алоқаларни янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилишди
Маълумки, айни кунларда ШҲТга аъзо давлатларнинг жисмоний тарбия ва спорт бўйича вазирлик ҳамда идоралари раҳбарлари Тошкентда бўлиб туришибди. Бугун Ўзбекистон ва Қозоғистон Республикаларининг спорт вазирлари иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов ва унинг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қозоғистон Республикаси Маданият ва спорт ишлари вазири Даурен Абаев ҳамда унинг ўринбосари Серик Жарасбаев иштирок этишди.
Самимий руҳда ўтган учрашув давомида Адҳам Икрамов Президентимиз томонидан юртимизда жисмоний тарбия ва спорт тараққиёти, соғлом турмуш тарзи тарғиботини кучайтириш бўйича олиб борилаётган ислоҳотлар ҳақида маълумот берди.
Маълумки, ҳар икки мамлакат спорт соҳасида нафақат қитъамиз, балки жаҳонда ўз мавқейини мустаҳкамлаб бормоқда. Учрашувда ҳамкорликдаги ривожланиш стратегияларини кўриб чиқиш, дўстона алоқаларни янада мустаҳкамлаш бўйича сўз борди. Бу борада йирик комплекс мусобақалар, қитъа ва жаҳон чемпионатлари олдидан ҳар икки мамлакат терма жамоалари иштирокида қўшма ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиш, илм-фан ва тиббиёт соҳаларида эришилган ютуқларни баҳам кўриш, мураббий ва ҳакамлар малакасини ошириш бўйича фикр алмашилди.

Министры спорта Узбекистана и Казахстана обсудили вопросы дальнейшего развития дружественных отношений
Как известно, в настоящее время в Ташкенте находятся руководители министерств и ведомств по физической культуре и спорту государств-членов ШОС. Сегодня состоялась встреча с участием министров спорта Республики Узбекистан и Республики Казахстан.
В мероприятии приняли участие министр Развития спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов и его заместитель Шахрилло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов, министр Культуры и спорта Республики Казахстан Даурен Абаев и его заместитель Серик Жарасбаев.
В ходе встречи Адхам Икрамов проинформировал почётных гостей о проводимых в стране Президентом реформах в сфере развития физической культуры и спорта, усилению пропаганды здорового образа жизни среди населения.
Как известно, обе страны укрепляют свои позиции в области спорта не только на уровне континента, но и в мировом масштабе. В ходе встречи были рассмотрены стратегии развития сотрудничества, а также вопросы дальнейшего укрепления дружественных отношений. Состоялся обмен мнениями по проведению совместных УТС с участием сборных команд обеих стран перед крупными комплексными соревнованиями, континентальными и мировыми чемпионатами, обмену достижениями в области науки и медицины, повышению квалификации тренеров и судей.