Оғир атлетикачиларимиз жаҳон чемпионатини 12 та медаль билан якунлашди
Грециянинг Ираклион шаҳрида оғир атлетика бўйича ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионати ўз якунига етди. Ҳамюртларимиз орасида сўнгги бўлиб +109 кг вазн тоифасида Мирҳосил Мирзабоев супага чиқди ва 3 та кумуш медалини қўлга киритди.
Ушбу вазнда чемпионлик учун кураш эронлик Алиризо Юсуфи ҳамда Мирзабоев ўртасида кечди. Бироқ якунда силтаб кўтариш машқидаги устунлик эвазига Юсуфи ғалабани илиб кетди. Спортчимиз даст кўтаришда 176 кг, силтаб кўтаришда 212 кг ва икки кураш бўйича 388 кг натижа қайд этди.
Оғир атлетика бўйича U-20 ЖЧ:
Йигитлар, +109 кг:
1. Алиризо Юсуфи (Эрон) – 416 (177+239) кг;
2. Мирҳосил Мирзабоев (Ўзбекистон) – 388 (176+212) кг;
3. Богдан Тараненко (Украина) – 374 (167+204) кг.
Шу тариқа, терма жамоамиз мазкур мусобақани 5 та олтин, 5 та кумуш ва 2 та бронза медали билан якунлади. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ушбу ажойиб натижа билан Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси, спортчиларимиз ва уларни тарбиялаган мураббийлар, атлетларимизнинг яқинлари ва мухлисларимизни самимий қутлаб қолади.

Тяжелоатлеты Узбекистана завершили ЧМ с 12 медалями
В греческом городе Ираклион завершился молодёжный чемпионат мира по тяжёлой атлетике. В заключительный день первенства планеты в весовой категории свыше 109 кг на пьедестал почёта поднялся наш соотечественник Мирхосил Мирзабоев, завоевавший 3 серебряные медали.
Борьба за чемпионский титул в этом весе состоялся между иранцем Алиризо Юсуфи и узбекским атлетом Мирзабоевым. Но преимущество в упражнении рывка у Юсуфи было довольно высокое, и это вывело представителя Ирана вперёд. Мирхосил Мирзабоев показал результат 176 кг в рывке, 212 кг в толчке и по сумме двух упражнений 388 кг.
Ребята, +109 кг:
1. Алиризо Юсуфи (Иран) – 416 (177+239) кг;
2. Мирхосил Мирзабоев (Узбекистан) – 388 (176+212) кг;
3. Богдан Тараненко (Украина) – 374 (167+204) кг.
Таким образом, сборная Узбекистана завершила первенство планеты с 5 золотыми, 5 серебряными и 2 бронзовыми медалями. Национальный Олимпийский комитет искренне поздравляет Федерацию тяжёлой атлетики Узбекистана, спортсменов и тренеров, близких и поклонников узбекского спорта с этим блестящим результатом.