Тошкентда илк бор ўтган ООК Ижроия қўмитасининг йиғилиши жаҳон нашрлари эътибор марказида бўлди
Пойтахтимиздаги "Ўзбекистон" халқаро анжуманлар саройида ўтган Осиё Олимпия кенгаши Ижроия қўмитасининг йиғилиши ташкилот томонидан чиқарилган аҳамиятли қарорлар билан ёдда қолди ва жаҳоннинг кўплаб нашрлари диққатида турди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов, Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов, Осиё Олимпия кенгаши, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти, Халқаро Олимпия қўмитаси ва кўплаб халқаро спорт ташкилотлари мутасаддилари иштирок этишди.
Тадбирда дастлаб 2025 йил Тошкентда ўтказиладиган ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик бўйича тақдимот лойиҳаси намойиш этилди. Меҳмонлар видеоролик ва макет мисолида кўрсатилган лойиҳани катта қизиқиш билан томоша қилишди. Пойтахтимизнинг Яшнобод туманида қад ростлайдиган спорт объектлари, меҳмонлар учун яратиладиган шароитлар, транспорт-логистика тизими, бир сўз билан айтганда Президентимиз ташаббуси билан қад ростлайдиган Олимпия шаҳарчасининг лойиҳаси барчада илиқ таассурот қолдирди.
Йиғилиш давомида ООК раҳбариятига мамлакатимиз билан йўлга қўйилган чуқур ҳамкорлик эътирофи сифатида “Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ташкил этилганининг 30 йиллик ордени" тантанали равишда топширилди. Мукофотни Абдужаббор Абдувоҳидов ООКнинг амалдаги раҳбари Ража Рандхир Сингхга, ООК вице-президенти Отабек Умаров ООК Бош директори, Халқаро сузиш федерацияси (FINA) президенти Ҳусайн Ал Мусалламга тақдим қилди. Ўз навбатида, ООК расмийлари Ўзбекистон МОҚни 30 йиллик байрами билан муборакбод этиб, мамлакатимиз билан йўлга қўйилган ҳамкорлик келгусида ҳам дўстона руҳда давом этишини таъкидлашди.
Шундан сўнг жорий йил қитъамизда ўтадиган муҳим мусобақалар режаси кўриб чиқилди. Кўплаб муҳокамаларга сабаб бўлган қарор 10-25 сентябрь кунлари Хитойнинг Ханчжоу шаҳрида ўтиши кўзда тутилган XIX Осиё ва IV Параосиё ўйинларининг қолдирилгани бўлди. Боиси бутун қитъамиз "Осиё Олимпиадаси"га катта масштабда тайёргарлик кўраётган эди. Унинг бошқа муддатга қолдирилиши ҳақидаги янгилик халқаро нашрларнинг бош саҳифаларидан жой олмоқда. Мусобақанинг янги саналари яқин вақт ичида расман эълон қилинади.
Шунингдек, декабрь ойида ўтиши белгиланган Шантоу-2021 ёшлар Осиё ўйинлари иккинчи бор қолдирилаётгани учун бутунлай бекор қилинди. Тошкентда ўтадиган 2025 йилги мусобақа IV ёшлар Осиё ўйинлари сифатида ўз мақомини сақлаб қолади.

В Ташкенте на заседании Исполкома ОСА были приняты важные исторические решения
Дата 6-мая 2022 года вошла в историю Азиатского спорта, как организация 77-го заседания Исполкома ОСА, а также принятия важнейших решений судеб крупных комплексных стартов, запланированных на текущий год.
Так, во Дворце международных форумов "Узбекистан" состоялось заседание Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии (ОСА). В мероприятии приняли участие советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббор Абдувохидов, министр Развития спорта Адхам Икрамов, руководство ОСА, Национального Олимпийского комитета Узбекистана, представители Международного Олимпийского комитета и стран-членов ОСА.
Сначала был представлен презентационный проект по подготовке к Юношеским Азиатским играм 2025 года в Ташкенте. Спортивные объекты, которые будут построены в Яшнабадском районе столицы, условия для гостей, транспортно-логистическая система, одним словом, проект Олимпийской деревни, инициированный Президентом нашей страны, произвели на всех тёплое впечатление.
Затем начало свою работу заседание Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии, в рамках которого руководству ОСА в знак глубокого сотрудничества с Узбекистаном был торжественно вручён "Орден 30-летия образования Национального Олимпийского комитета Узбекистана". Награду вручил Абдуджаббор Абдувохидов действующему руководителю ОСА Раджа Рандхир Сингху, вице-президент ОСА Отабек Умаров Генеральному директору ОСА, президенту Международной федерации плавания (FINA) Хусейну аль-Мусалламу.
В ходе работы Исполнительного комитета были обсуждены вопросы подготовки к Азиатским играм Ханчжоу-2022, Юношеским Азиатским играм в Шаньтоу-2021, а также работа оргкомитетов по этому вопросу. После детальных обсуждений с Олимпийским комитетом Китая (COC) и Организационным комитетом Азиатских игр в Ханчжоу (HAGOC) Исполнительный совет OCA сегодня принял решение отложить 19-е Азиатские игры, которые должны были состояться в Ханчжоу, Китай, с 10 по 25 сентября 2022 года. Новые даты проведения 19-х Азиатских игр будут согласованы между ОСА, COC и HAGOC и объявлены в ближайшее время.
Организационный комитет Азиатских игр отметил, что Ханчжоу очень хорошо подготовился к проведению Игр в запланированные сроки, несмотря на глобальные проблемы. Однако вышеуказанное решение было принято всеми заинтересованными сторонами после тщательного рассмотрения ситуации с пандемией и масштабом Игр. Название и эмблема 19-х Азиатских игр останутся неизменными, и ОСА считает, что благодаря совместным усилиям Игры пройдут успешно.
Кроме того, OCA также изучил ситуацию с 3-ми Азиатскими юношескими играми, которые были запланированы на 20-28 декабря этого года в китайском Шаньтоу. Поскольку Юношеские Азиатские игры Шаньтоу-2021 были отложены один раз, они будут отменены. Поэтому следующие Юношеские Азиатские игры пройдут в 2025 году в Ташкенте.