Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасининг 30 йиллик тантанаси катта шодиёна билан нишонланди
“Ўзбекистон” халқаро анжуманлар саройида Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ташкил этилганининг 30 йиллигига бағишланган тантанали кечаси бўлиб ўтди. Юқори кайфиятда ўтган маросимда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раиси Танзила Нарбаева, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов, Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов, Осиё Олимпия кенгаши, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раҳбарияти, Халқаро Олимпия қўмитаси ва кўплаб халқаро спорт ташкилотлари мутасаддилари иштирок этишди.
Тадбир аввалида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Ўзбекистон МОҚ ва Олимпия ҳаракати аъзоларига йўллаган табриги Президент матбуот котиби Шерзод Асадов томонидан ўқиб эшиттирилди.
“Уйғониш” мусиқий композицияси остида намойиш этилган Ўзбекистонда Олимпия ҳаракати ва МОҚ фаолиятига оид ролик кўпчиликнинг диққат-марказида бўлди.
Шундан сўнг маросимнинг энг қизиқарли қисми – 30 йил мобайнида ўзбек спортини жаҳонга танитишда қўшган ҳиссалари учун федерация ва ассоциациялар, спортчилар қуйидаги номинацияларда тақдирланишди:
“Олимпиадаларда энг кўп медал келтирган федерация” – Ўзбекистон бокс федерацияси;
“Олимпия рекордчиларини тарбиялаган федерация” – Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси;
10 йилликлар кесимида Ўзбекистоннинг энг яхши спортчиси:
Ғолиблар:
1.Миржалол Қосимов (1991-2001)
2.Абдулло Тангриев (2001-2011)
3.Оксана Чусовитина (2011-2021);
“Олимпия ўйинларида энг кўп медалга эга чиққан спортчи” – Ришод Собиров;
“30 йилликнинг энг совриндор мураббийи” – Марат Қурбонов;
“30 йилликда узлуксиз медалларни қўлга киритган ассоциация” – Ўзбекистон спорт курашлари ассоциацияси;

30-летие Национального Олимпийского комитета Узбекистана отмечено с большой радостью
Во Дворце международных форумов "Узбекистан" состоялось торжественное мероприятие, посвященное 30-летию образования Национального Олимпийского комитета Узбекистана. В грандиозном празднике спорта приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов, советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббор Абдувохидов, министр Развития спорта Адхам Икрамов, руководство Олимпийского совета Азии, Национального Олимпийского комитета Узбекистана, представители Международного Олимпийского комитета и многих международных спортивных Организаций.
В начале мероприятия было зачитано поздравление Президента Республики Узбекистан пресс-секретарём главы государства - Шерзодом Асадовым, невправленное членам Национального Олимпийского комитета Узбекистана и Олимпийского движения нашей Родины.
В центре внимания многих оказался ролик об Олимпийском движении в Узбекистане и деятельности НОК страны, который был продемонстрирован на мероприятии под музыкальную композицию "Уйгониш"("Пробуждение").
После этого началась основная часть мероприятия-награждение победителей в различных номинациях:
“Федерация, завоевавшая самое большое количество медалей на ОИ” - Федерация бокса Узбекистана;
“Федерация, воспитавшая Олимпийских рекордсменов” - Федерация тяжёлой атлетики Узбекистана;
Затем объявлены лучшие спортсмены Узбекистана промежутками в 10 лет.
Победители:
1.Миржалол Косимов (1991-2001)
2.Абдулло Тангриев (2001-2011)
3.Оксана Чусовитина (2011-2021);
"Спортсмен, завоевавший наибольшее количество медалей на Олимпийских играх" – Ришод Собиров;
“Самый титулованный тренер 30 летия” - Марат Курбанов;
"Ассоциация, которая непрерывно завоёвывала медали на протяжении 30 лет" - Ассоциация спортивной борьбы Узбекистана;