Мамлакатимизда Бутунжаҳон ёшлар виртуал фестивалини ўтказиш масаласи муҳокама қилинди
Спорт орқали бирлашиш ташкилоти президенти Стивен Фокс яқинлашиб келаётган Осиё Олимпия кенгаши (ООК) Ижроия қўмитаси йиғилиши ҳамда Ўзбекистон МОҚнинг 30 йиллик тантанали кечасининг фахрий меҳмонларидан ҳисобланади. Бугун юртимизга етиб келган ушбу расмийни Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов кутиб олди.
Шундан сўнг Стивен Фокс Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида меҳмон бўлди. Ташриф давомида Спортни ривожлантириш вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосарлари Азизжон Камилов ва Шерзод Ташматов иштирокида учрашув ўтказилиб, мамлакатимизда ташкилот билан ҳамкорликда амалга ошириладиган янги лойиҳалар ҳақида фикр алмашилди.
Спорт орқали бирлашиш ташкилоти ўз шафелигида Бутунжаҳон ёшлар виртуал фестивалини ўтказади. Суҳбатнинг бош мавзуси мазкур фестивалнинг бу йилги тадбирини Ўзбекистонда ўтказиш масаласи бўлди. Дўстона ўтган учрашувда мутасаддилар бу борадаги фикрларини билдириб ўтишди.
“Муҳтарам Президентимиз ташаббуси билан Янги Ўзбекистонни барпо этишда унинг муҳим йўналишларидан бири жисмонан соғлом, маънавий ва интеллектуал ривожланган, мустақил фикрлайдиган, ўз Ватанига садоқатли ёшларни тарбиялаш этиб белгиланган. Бу борадаги барча саъй-ҳаракатлар ҳаётий қарашлари мустаҳкам ёш авлоднинг ижтимоий фаоллигини ошириш учун зарур шарт-шароитларни яратишга қаратилган”, – деди Адҳам Икрамов.
Суҳбатда Адҳам Илҳамович ҳамкорликнинг кейинги босқичидаги лойиҳалар катта қизиқиш билан кўриб чиқилишини билдирди. Фестиваль ўтган йили Саудия Арабистони пойтахти Ар-Риёд шаҳрида ўтказилди. Мазкур тадбир Халқаро Олимпия қўмитаси, Халқаро Паралимпия қўмитаси, Махсус Олимпиадалар ва бошқа бир қатор халқаро ташкилотлар ҳомийлигида бутун дунёдаги болаларнинг ижтимоий тенглигини тарғиб қилиш мақсадида ўтказилади. Унинг бу йилги тадбирлари мамлакатимизда “Ўзбекистондан бутун жаҳонга” шиори остида ташкил этилиши режалаштирилган.

Обсуждён вопрос о проведении в стране Всемирного виртуального фестиваля молодёжи
Президент Всемирного объединения международных спортивных федераций Стивен Фокс является почётным гостем предстоящего заседания Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии (ОСА) и торжественного мероприятия 30-летия НОК Узбекистана. Сегодня в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова важного гостя встретил заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов.
Затем Стивен Фокс посетил Национальный Олимпийский комитет Узбекистана. В ходе визита состоялась встреча с участием министра Развития спорта Адхама Икрамова, Генерального секретаря НОК Ойбека Касимова, заместителей председателя Комитета Азизжона Камилова и Шерзода Ташматова, состоялся обмен мнениями о новых проектах, реализуемых Организацией в Узбекистане.
Всемирное объединение международных спортивных федераций проводит под своей эгидой Всемирный виртуальный фестиваль молодёжи. Главной темой беседы стал вопрос об организации в этом году фестиваля в Узбекистане. В ходе беседы официальные лица высказали своё мнение по этому вопросу.
“По инициативе уважаемого Президента одним из важных направлений в становлении Нового Узбекистана определено воспитание физически здоровой, духовно и интеллектуально развитой, самостоятельно мыслящей, преданной своей Родине молодёжи. Все усилия в этом направлении направлены на создание необходимых условий для повышения социальной активности представителей подрастающего поколения”,-отметил Адхам Икрамов.
В ходе встречи Адхам Ильхамович отметил, что с большим интересом будут рассмотрены дальнейшие этапы сотрудничества. Фестиваль с большим интересом прошёл в прошлом году в столице Саудовской Аравии Эр-Рияде. Мероприятие организовывается под эгидой Международного Олимпийского и Паралимпийского комитетов, Специальной Олимпиады и ряда других международных организаций в целях содействия социальному равенству детей во всём мире. Эти мероприятия в этом году запланированы в нашей стране под девизом “От Узбекистана ко всему миру”.