Угом дарёсида йиғин ўтказаётган слаломчиларимизнинг шароитлари ўрганилди
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси мутасаддилари Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик кўраётган терма жамоаларимизнинг шароитларини ўрганиш, ўқув-машғулот йиғинларини кузатиш борасида йўлга қўйган ишларини давом эттирмоқда. Қўмита вакиллари Тошкент вилоятининг Угом масканида йиғин олиб бораётган слаломчиларимизнинг машғулотларида бўлишди.
1 апрелда бошланган ушбу йиғин 24 апрелга қадар давом этиши режалаштирилган бўлиб, унда 3 нафардан байдарка ва каноэ слаломида жами 6 спортчи, 2 мураббий ва 1 массажчи қатнашмоқда. Мураббий Рустам Рўзиевнинг маълум қилишча, ушбу йиғин жорий йил июль ойида ўтиши режалаштирилган жаҳон чемпионати ва сентябрда ўтадиган Осиё ўйинларига тайёргарлик вазифасини ўтаб беради. Шунингдек, йиғинда терма жамоамизда фаолият олиб бориши кутилаётган россиялик мураббий Павел Смирнов ҳам қатнашиб, ўзининг керакли тавсияларини бериб келмоқда.
Ташриф давомида ҳамкасбларимиз спортчиларнинг овқатланиш рациони, ётоқхона ва улар учун яратилган бошқа шароитлар билан яқиндан танишишди. Мураббийлар штаби суҳбат давомида терма жамоа олдидаги мақсад ва режалар ҳақида гапириб беришди. Унга кўра, Ханчжоуда шоҳсупага кўтарилиш, шунингдек, ўзбек спортида илк бор слалом бўйича ҳам Олимпия ўйинларига йўлланма олиш федерация ва мураббийлар штаби олдида турган энг асосий вазифа ҳисобланади.

Были изучены условия слаломистов, которые проводят УТС на реке Угам
Должностные лица Национального Олимпийского комитета Узбекистана продолжают работу по изучению условий подготовки Национальных сборных к Азиатским играм в Ханчжоу-2022 и Олимпиаде Париж-2024, наблюдению за УТС. На этот раз представители Комитета посетили тренировку слаломистов, которые проводят свои сборы на реке Угам Ташкентской области.
Данные УТС, которые стартовали 1 апреля, пройдут до 24 апреля. У спортсменов довольно плотный график. К примеру, после утренней разминки, идёт йога, затем пробежка, только потом тренировки на воде. И так два раза в день.
В подготовительном этапе принимают участие в общей сложности 6 спортсменов, 2 тренера и 1 массажист. Также на сборах принимает участие и российский специалист Павел Смирнов, который на сегодняшний день помогает отечественным тренерам в правильной и рациональной подготовке Национальной сборной к самым важным стартам года. В частности, эти сборы послужат подготовкой к чемпионату мира, который запланирован на июль текущего года и Азиатским играм.
По словам главного тренера сборной Узбекистана по гребному слалому Рустама Рузиева, встреча с официальными лицами НОК должна стать толчком того, чтобы для Национальной команды по данной дисциплине была предоставлена возможность тренироваться в условиях международного уровня.
В ходе визита наши коллеги изучили рацион питания спортсменов, поближе ознакомились с атмосферой проживания и другими созданными для них условиями. В ходе беседы тренерский штаб рассказал о целях и планах, которые ставит перед собой сборная. Завоевание наград Ханчжоу-2022, а также получения впервые в истории узбекского спорта путёвки на Олимпийские игры в слаломе-одна из главных задач, стоящих перед Федерацией и тренерским штабом.