Александр Ким: "Таэквондочиларимиз июнь ойида учта нуфузли халқаро мусобақада иштирок этишади"
Ўзбекистон таэквондо терма жамоаси мураббийи Александр Ким Тошкентдаги йиғин ва бўлажак режалар ҳақида Ўзбекистон таэквондо ассоциацияси матбуот хизматига интервью берди. Қуйида таэквондочиларимизни олдинда қандай мусобақалар кутаётгани ва жамоа режалари ҳақида тайёрланган суҳбатни эътиборингизга ҳавола қиламиз:
- Александр Анатольевич, дастлаб Тошкентда ўтаётган йиғин ҳақида маълумот берсангиз...
- 4 апрелдан Тошкентда навбатдаги йиғинни бошладик. Барча спортчилар соғ-саломат ва машғулотларда қатнашишмоқда. 15 апрелдан ушбу йиғин халқаро мақомни олиши кутилмоқда.
- Қандай қилиб?
- Сабаби Тошкентга Грузия ва Хитой Таипейи таэквондо терма жамоалари келиши режалаштирилган. Агар келишув амалга ошса, Тошкентда учта терма жамоа бирга халқаро ўқув-машғулот йиғинини ўтказади.
- Мазкур йиғинда айнан қандай машғулотларга урғу берилмоқда?
- Бу йиғинда спортчиларимизнинг жисмоний ҳолатини ушлаб туриш мақсадида умумжисмоний тайёргарлик ва махсус жисмоний тайёргарликка урғу бермоқдамиз. Яқинда бўлиб ўтган халқаро мусобақада қатнашган таэквондочиларнинг камчиликларини бартараф этиш ишлари олиб борилмоқда.
- Таэквондочиларимиз олдида турган навбатдаги мусобақалар қайси?
- Терма жамоамиз июнь ойида учта халқаро мусобақада иштирок этиши кутилмоқда. Улардан биринчиси Олимпия рейтингидаги энг кучли 32 нафар спортчи иштирок этадиган дастлабки Гран-при. Ушбу мусобақа 3-5 июнь кунлари Италиянинг Рим шаҳрида бўлиб ўтади. 27 июнь куни Хитойда Бутунжаҳон Универсиада баҳслари бошланади. 24-27 июнь кунлари Жанубий Кореяда таэквондо бўйича Осиё чемпионати ўтказилади. Ҳозирда тайёгарликлар ушбу стартларга қаратилган.

Александр Ким: "Таэквондисты сборной Узбекистана примут участие в трёх престижных международных соревнованиях в июне"
Тренер сборной Узбекистана по таэквондо WТ Александр Ким дал интервью пресс-службе Ассоциации таэквондо Узбекистана о сборах в Ташкенте и о планах на будущее.
- Александр Анатольевич, сначала расскажите о сборах, которые проходят в Ташкенте.
- С 4 апреля мы начали очередной этап сборов в Ташкенте. Все спортсмены чувствуют себя благополучно и участвуют в тренировках. Ожидается, что с 15 апреля этот сбор получит международный статус.
- Каким образом?
- Так как этого числа запланирован приезд команд Грузии и Китайского Тайбэя в столицу. Если соглашение будет достигнуто, то в Ташкенте три страны проведут международные учебно-тренировочные сборы.
- На что именно делаете акцент на данных тренировках?
- На этих сборах мы больше обращаем внимание на общефизическую и специальную физическую подготовку с целью поддержания формы наших спортсменов. Ведётся работа по устранению недостатков и ошибок единоборцев, которые участвовали в недавних международных соревнованиях.
- Какие турниры впереди ожидают таэквондистов?
- Ожидается, что сборная страны примет участие в трёх международных соревнованиях в июне месяце. Первым из них является Гран-при, в котором участвуют 32 сильнейших спортсмена Олимпийского рейтинга. Этот турнир пройдёт с 3 по 5 июня в Риме. С 24 по 27 июня в Южной Корее состоится чемпионат Азии. 27 июня в Китае стартует Всемирная Универсиада. В настоящее время всё внимание сосредоточено на участии в данных важных стартах.