Зуҳриддин Қодиров: “Бу ғалабам биз ёшларга яратиб берилаётган имкониятлар самараси”
Айни кунларда БААнинг Дубай шаҳрида қиличбозлик бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионати ўтаётганидан хабарингиз бор. Куни кеча ушбу мусобақада юртимиз шарафини муносиб ҳимоя қилган саблячилар тантанали кутиб олинди. Мустақил Ўзбекистон тарихида қиличбозлик бўйича биринчи жаҳон чемпиони Зуҳриддин Қодировнинг натижаси Президентимиз томонидан “Мард ўғлон” давлат мукофоти билан тақдирланди. Қаҳрамонимиз тантанали кутиб олиш маросими ва давлат мукофотини қабул қилиб олгандаги таассуротлари билан ўртоқлашди:
Бундан 7 йил олдин Тошкентда қиличбозлик бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионати бўлиб ўтганида ушбу спорт турига меҳрим уйғонган. Дунёнинг энг кучли қиличбозлари қандай беллашаётганини кўриш катта завқ берган. Шундан сўнг қиличбозлик залига бориб, ушбу спорт тури билан шуғуллана бошладим. Қисқа вақт ичида қиличбозлик ўзидаги шижоат ва жозиба билан мени ўзига тортди. Айниқса, сабля қуролига меҳрим кўпроқ тушди ва шу йўналишда шуғуллана бошладим.
Йиллар ўтиб ёш болалар, сўнг ўсмирлар ўртасидаги мамлакат чемпионатида шоҳсупага кўтарилдим. Президентимизнинг бизга дунёнинг энг кучли мураббийларини олиб келгани биз ёшларга янада катта мотивация берди. Владимир Назлимов каби 3 карра Олимпиада ва 10 карра жаҳон чемпиони терма жамоада мураббийлик қилар экан, келажакда мен ҳам устозимиз каби юксак марраларни забт этишимга ишонаман.
БААда ўтган жаҳон чемпионатида эришган ғалабам менинг бу ниятим шунчаки хаёлдаги орзу эмас, уддалаш мумкин бўлган вазифа эканини кўрсатди. Мусобақада қиличбозлик спорти тараққий этган Канада, Миср, Венгрия, АҚШ ва Германиядан бўлган рақибларимни мағлубиятга учратишга эришдим. Бу ғалабам давлатимизнинг биз ёшларга спорт билан шуғулланишимиз учун яратиб бераётган шароитларининг самараси. Шу ўринда тенгдошларимга ўзлари истаган спорт тури билан шуғулланишларини тавсия қиламан. Зеро, бунинг учун мамлакатларимизда барча шароитлар бор.
Мусобақадан сўнг Она ватанимизга қайтиб келганимизда бизни дастлаб Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида, сўнг Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси биносида катта тантана билан кутиб олишди. Айниқса, ғалабам эвазига Президентимизнинг “Мард ўғлон” давлат мукофоти билан тақдирлаш тўғрисидаги Фармони Спортни ривожлантириш вазири томонидан ўқиб эшиттирилаётган лаҳзалар ҳаётимнинг энг қувончли онлари бўлди.
Фармон ўқилаётганда олдимда ўтирган онамга қарар эканман, кўзларидан оқаётган қувонч ёшларини кўриб, бу чемпионлик йўлидаги барча машаққатлар бутунлай унутилди. Ахир бир фарзанд учун бундан ортиқ яна қандай бахт бўлиши мумкин?! Бу ғалабамда устозларим қатори оиламнинг ҳам беқиёс ўрни бор. Уларнинг қўллаб-қувватлаши менга ҳар доим куч берган. Келгусида Олимпия ўйинларида ҳам ғалаба қозониб, ота-онамни кечагидек дунёнинг энг бахтли инсонлари қилиш ниятидаман ва бунинг учун қўлимдан келган барча ишни қилишга ваъда бераман"

Зухриддин Кадыров: "Эта победа, безусловно, результат благоприятных условий, которые создает государство"!
В настоящее время в Дубае проходит чемпионат мира по фехтованию среди юниоров и молодёжи. На днях саблистов, достойно защищавших честь нашей страны на этих соревнованиях, достойно встретили на Родине. Результат первого в истории независимого Узбекистана чемпиона мира по фехтованию Зухриддина Кадырова был отмечен Президентом - Государственной премией "Мард углон". После торжественного приёма и получения Государственной награды наш герой поделился своими искренними впечатлениями и эмоциями:
"Когда 7 лет назад в Ташкенте проходил чемпионат мира по фехтованию среди юниоров и молодёжи, я влюбился в этот вид спорта. Видеть, как соревнуются сильнейшие фехтовальщики планеты, доставляло мне огромное удовольствие. После этого я начал посещать тренировки и заниматься данной дисциплиной. За короткое время фехтование ещё больше притянуло меня к себе своим очарованием и волей к победе. Особенно мне понравилась сабля, и я начал заниматься в этом направлении.
Спустя годы я поднялся на пьедестал почёта на республиканском первенстве среди мальчиков, а затем и среди юниоров. Тот факт, что Президент привлёк самых талантливых тренеров мира, дал нам большую мотивацию. Тренируясь под руководством 3-х кратного Олимпийского чемпиона и 10-кратного чемпиона мира Владимира Назлымова, я уверен, что в будущем смогу достичь таких же высот, как и наш наставник.
Моя победа на чемпионате мира в ОАЭ показала, что моё намерение-это не просто мечта в воображении, это выполнимая задача. На соревнованиях мне удалось победить соперников из Канады, Египта, Венгрии, США и Германии, где фехтование развито на высоком уровне. Эта победа, безусловно, результат благоприятных условий, которые создает государство для того, чтобы мы-представители подрастающего поколения могли заниматься спортом высших достижений. Хочу посоветовать своим сверстникам, чтобы они занимались своим любимым видом спорта, который более подходит по душе. Ведь в стране для этого созданы все необходимые условия.
По возвращении на Родину после соревнований нас торжественно встретили сначала в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова, а затем в здании Национального Олимпийского комитета Узбекистана. В частности, самыми радостными в моей жизни стали моменты, когда министр Развития спорта зачитывал Указ Президента о награждении меня Государственной премией "Мард углон".
Глядя на маму, сидевшую передо мной во время чтения Указа, и видя слёзы радости, которые нельзя было не заметить, все трудности на этом пути к чемпионству были полностью забыты. Ведь какое ещё может быть счастье для ребенка, кроме этого?! Хочу отметить, что моя семья, а также мои наставники играют важную роль в этом достижении. Их поддержка всегда придаёт мне сил. В будущем постараюсь подняться на высшую ступень пьедестала почёта и на Олимпийских играх, тем самым сделать своих родителей самыми счастливыми людьми в мире, для этого, обещаю, приложить все свои усилия и возможности".