Қарши олинг, қиличбозлик бўйича ўзбекистонлик биринчи жаҳон чемпиони Зуҳриддин Қодиров!
БААда ўтаётган қиличбозлик бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатининг иккинчи куни спортимиз учун тарихий санага айланди. Унда саблячимиз Зуҳриддин Қодиров ғалаба қозониб, Ўзбекистон тарихида жаҳон чемпионлигини қўлга киритган илк қиличбозимиз бўлди.
Ўсмирлар тоифасида сабля қуролида баҳс олиб борган вакилимиз Канада, Миср, Венгрия, АҚШ ва финалда Германия вакиллари устидан ғалаба қозонди. Ҳал қилувчи беллашувда Қодиров Колин Хеткокни 15:13 ҳисобида доғда қолдирди.
Бугун мусобақа давомида Самира Шокирова ҳамда Муса Айтмуродов чорак финалгача етиб боришди. Афсуски, бронза медалини нақд қиладиган босқич остонасида уларга бир оз омад етишмади.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ушбу тарихий ғалаба билан Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси, спортчимиз ва барча мураббийлар штабини самимий муборакбод этади.

Встречайте, первый узбекский чемпион мира по фехтованию - Зухриддин Кадыров!
Второй день юниорского и молодёжного чемпионата мира по фехтованию, который проходит в ОАЭ, стал исторической датой для узбекского спорта. В нём на высшую ступень пьедестала почёта поднялся саблист Зухриддин Кадыров, став первым в истории Узбекистана фехтовальщиком, завоевавшим титул чемпиона мира.
В категории юниоров наш представитель, выступавший на соревнованиях по сабле, победил представителей Канады, Египта, Венгрии, США, а в финале превзошёл атлета Германии. В решающей встрече Кадыров одолел Колина Хеткока со счётом 15:13.
Сегодня в ходе соревнований Самира Шокирова и Мусо Айтмуродов дошли до четвертьфинала. К сожалению, они остались в шаге от наград первенства планеты.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию фехтования Узбекистана, нашего спортсмена и весь тренерский штаб с этой исторической победой.