Спортни ривожлантиришга қаратилган вазифалар ижроси кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 1 апрель куни ёшлар ўртасида оммавий спортни ривожлантириш чора-тадбирлари бўйича йиғилиш ўтказди.
Мамлакатимизда жисмоний тарбия билан шуғулланиш учун кенг шароитлар яратилмоқда. Жумладан, сўнгги уч йилда 118 та спорт мажмуаси, маҳаллаларда 7 мингта спорт майдончаси фойдаланишга топширилди. Бугунги кунда 3 минг 500 та мини-футбол, 6 мингта баскетбол, волейбол, 663 та бадминтон майдонлари, мингдан ортиқ фитнес заллари мавжуд. Ҳар бир туман ва шаҳар марказларида “Саломатлик йўлаклари” ва велосипед йўллари ташкил этилди.
Тараққиёт стратегиямизда жисмоний тарбия ва спорт билан мунтазам шуғулланадиган аҳоли сонини кейинги беш йилда 33 фоизга етказиш мақсади белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 18 февралдаги фармон ва қарорига биноан, Спортни ривожлантириш вазирлиги ташкил этилган эди. Унинг энг муҳим вазифаларидан бири болалар ва ёшлар ўртасида спортни оммалаштиришдир.
Йиғилишда шу йўналишдаги режалар тақдимот қилинди.
Спортни ривожлантириш вазирлигига маҳаллалардаги ёшлар етакчилари билан бирга йил давомида 6 миллион нафар ўғил-қизларни оммавий спорт тадбирларига қамраб олиш вазифаси қўйилди.
Бунинг учун 10 апрелдан бошлаб, маҳалла, туман, вилоят ва республика босқичларидан иборат оммавий спорт тадбирлари ўтказилади. Уларни ташкил этиш учун “Ёшлар дафтари” жамғармасидан ҳар бир вилоятга 100 миллион сўмгача, ғолиб ва совриндорларни тақдирлаш учун 1 миллиард сўмгача маблағ ажратилади. Энг яхши натижа кўрсатган ёшлар туман ва шаҳар, вилоят ҳамда миллий терма жамоалар таркибига саралаб олинади.
Маҳаллаларда спорт инфратузилмасини яхшилаш, лойиҳалар қийматини мақбуллаштириб, майдончалар ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Оммавий спорт тадбирларида ёшларнинг иштироки бўйича маҳаллалар рейтингини ишлаб чиқиш, “қониқарсиз” деб топилган жойларга таниқли мураббий ва спортчиларни бириктириб, спортни ривожлантириш зарурлиги таъкидланди.
Олимпия ва паралимпия ўйинлари, халқаро мусобақалар ғолиблари билан маҳалла ёшлари ўртасида мотивацион учрашувлар ўтказиш муҳимлиги айтилди.
Шуларни инобатга олган ҳолда, оммавий спортни янада ривожлантириш, жорий йил Ханчжоуда ўтадиган Осиё ўйинларига пухта тайёргарлик кўриш, спорт мураббийлари тайёрлаш тизимини такомиллаштириш бўйича қарорлар ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Маълумки, шу йил 14 март куни бокс бўйича Баҳодир Жалолов, гимнастика бўйича Оксана Чусовитина спорт маҳорати мактабларини ташкил этишга доир Президент қарорлари қабул қилинган эди. Йиғилишда шу борада амалга ошириладиган ишлар ҳам тақдимот қилинди.

Рассмотрено исполнение задач по развитию спорта
Президент Шавкат Мирзиёев 1 апреля провел совещание по мерам развития массового спорта среди молодежи.
В нашей стране создаются широкие условия для физической культуры. В частности, за последние три года сдано в эксплуатацию 118 спортивных комплексов, в махаллях построено 7 тысяч спортивных площадок. Сегодня действуют 3,5 тысячи мини-футбольных, 6 тысяч баскетбольных, волейбольных, 663 бадминтонных площадки, более тысячи спортивных залов. В каждом районе и центре города созданы «дорожки здоровья» и велосипедные дорожки.
В новой Стратегии развития определены цели по увеличению числа регулярно занимающихся физической культурой и спортом до 33 процентов в течение следующих пяти лет.
Указом и постановлением Президента Республики Узбекистан от 18 февраля 2022 года было организовано Министерство по развитию спорта. Одной из важнейших его задач является популяризация спорта среди детей и молодежи.
На совещании представлены планы работы в этом направлении.
Перед Министерством по развитию спорта поставлена ​​задача совместно с молодежными лидерами махаллей охватить в течение года 6 миллионов юношей и девушек массовыми спортивными мероприятиями.
С этой целью с 10 апреля будут проводиться массовые спортивные мероприятия на махаллинском, районном, областном и республиканском уровнях. Для их организации через фонд "молодежной тетради" каждому региону будет выделено до 100 миллионов сумов, а также до 1 миллиарда сумов для награждения победителей и призеров. Лучшие участники будут отобраны в районные и городские, областные и национальные сборные.
Даны поручения по улучшению спортивной инфраструктуры в махаллях, оптимизации стоимости проектов и созданию спортплощадок.
Указано на необходимость разработки рейтинга махаллей по вовлеченности молодежи в массовые спортивные мероприятия, закрепления за махаллями с «неудовлетворительным» рейтингом известных тренеров и спортсменов.
Отмечена важность проведения мотивационных встреч победителей Олимпийских и Паралимпийских игр, международных соревнований с молодежью махаллей.
Поручено подготовить с учетом этих задач постановления по дальнейшему развитию массового спорта, тщательной подготовке к предстоящим в текущем году Азиатским играм в городе Ханчжоу, совершенствованию системы подготовки тренеров.
14 марта текущего года были приняты постановления Президента о создании школ Баходира Жалолова по боксу и Оксаны Чусовитиной по спортивной гимнастике. На совещании представлена информация о предстоящей работе по организации деятельности школ.