Жаҳоннинг биринчи рақамли теннисчиси фаолиятини якунлади
Айни пайт WTA тасниф жадвалида дунёнинг биринчи рақамли теннисчиси бўлиб турган австралиялик Эшли Барти фаолиятини якунлаганини маълум қилди.
“Мен биринчи бор бу мавзуда баралла сўз очдим. Бу жуда қийин. Менда энди энг юқори даражадаги ҳаракат учун эмоционал истак йўқ. Мен жуда чарчадим”, – дея изоҳ бермоқда спортчи ўзининг қарорига.
25 ёшли Эшли Барти шу пайтгача “Катта дубулға” туркумига кирувчи мусобақаларда 3 бор муваффақият қозонган: Франция очиқ чемпионати (2019), Уимблдон (2021) ва Австралия очиқ чемпионати (2022). Шунингдек, унинг ҳисобида WTA таснифидаги мусобақаларнинг 15 та титули, Токио-2020 Олимпия ўйинларининг микст дастуридаги бронза медали ҳам бор.
Маълумот учун, Барти 2019 йилдан бери жаҳон рейтингида биринчи ўринни эгаллаб турибди. Шу тариқа у Жюстин Энендан сўнг (2008 йил) рейтинг пешқадамлигида фаолиятини якунлаган иккинчи теннисчи бўлмоқда.

Первая ракетка мира Эшли Барти объявила о завершении карьеры
25 летняя австралийская теннисистка Эшли Барти сообщила, что завершает профессиональную карьеру. Об этом первая ракетка мира объявила в одной из своих соцсетей.
"Сегодня для меня сложный и очень эмоциональный день, так как я объявляю о своем уходе из тенниса. Я не знала, как поделиться с вами этой новостью. Я очень благодарна за всё, что дал мне этот вид спорта, и ухожу с чувством гордости и удовлетворения. Спасибо всем, кто поддерживал меня на этом пути, я всегда буду благодарна вам за воспоминания, которые мы создали вместе", — отметила Барти.
За свою карьеру 25-летняя Барти по разу победила на "Открытом чемпионате Австралии", "Ролан Гаррос" и "Уимблдоне" в одиночном разряде. Всего на счету Эшли 15 одиночных титулов. В парном разряде она стала чемпионкой US Open-2018, а всего завоевала 12 титулов.
Для информации, Барти занимает первое место в мировом рейтинге с 2019 года. Таким образом, она становится второй теннисисткой, завершившей карьеру на вершине рейтинга после Жюстин Энен (2008 год).