Волейболчиларимиз бу мавсум иштирок этадиган мусобақаларга қуръа ташланди
Осиё волейбол конфедерацияси тақвим режасидан жорий йил бир қатор мусобақалар жой олган. Конфедерация ZOOM платформаси орқали Осиё ўйинларигача бўлган даврда ўтадиган мусобақалар учун қуръа ташлаш маросимини ўтказди.
Ўзбекистон волейбол федерациясининг маълум қилишича, эркаклар ва аёллар жамоаларимиз ушбу муддат ичида 6 та мусобақада иштирок этади. Вакилларимиз қатнашадиган турнирлар, уларнинг муддати ва рақибларимиз ҳақида:
Women’s club volleyball championship (24-30 апрель, Қозоғистон): Қозоғистон (А ва В жамоалари), Таиланд, Эрон, Ўзбекистон, Япония.
Men’s club volleyball championship (14-20 май, Эрон): А гуруҳи: Эрон, Таиланд, Ўзбекистон, Япония.
Қизлар ўртасида U-17 Осиё чемпионати (6-13 июнь, Ўзбекистон). А гуруҳи: Ўзбекистон, Таиланд, Корея Республикаси, Австралия, Эрон.
Қизлар ўртасида U-19 Осиё чемпионати (4-11 июль, Қозоғистон). В гуруҳи: Япония, Вьетнам, Ўзбекистон.
Аёллар ўртасида Челленж кубоги (22-28 август, Гонконг). В гуруҳи: Мўғулистон, Янги Зеландия, Ўзбекистон, Шри-Ланка.
Эркаклар ўртасида Челленж кубоги (24 август, 4 сентябрь, Қирғизистон). В гуруҳи: Саудия Арабистони, Шри-Ланка, Ўзбекистон, Қувайт.
Мазкур мусобақалар жамоаларимиз учун жорий йилнинг 10-25 сентябрь кунлари Хитойда ўтадиган Осиё ўйинларига саралаш вазифасини бажариб беради. Унга ўтказиладиган қуръа кейинроқ ташкил этилиши маълум қилинди.

Состоялась жеребьёвка текущего сезона для волейболистов
В этом году в календарный план Азиатской конфедерации волейбола включён ряд соревнований. Организация через платформу ZOOM провела жеребьёвку соревнований, которые пройдут в период до Азиатских игр.
По информации Федерации волейбола Узбекистана, мужская и женская команды примут участие в 6 турнирах.
Women’s club volleyball championship (Женский клубный чемпионат по волейболу) - 24-30 апреля, Казахстан: Казахстан (команды А и В), Таиланд, Иран, Узбекистан, Япония.
Men's club volleyball championship (Мужской клубный чемпионат по волейболу) - 14-20 мая, Иран. Группа А: Иран, Таиланд, Узбекистан, Япония.
Чемпионат Азии до 17 лет среди девушек - 6-13 июня, Узбекистан. Группа А: Узбекистан, Таиланд, Республика Корея, Австралия, Иран.
Чемпионат Азии до 19 лет среди девушек - 4-11 июля, Казахстан. Группа В: Япония, Вьетнам, Узбекистан.
Кубок челленджа среди женщин - 22-28 августа, Гонконг. Группа В: Монголия, Новая Зеландия, Узбекистан, Шри-Ланка.
Кубок челленджа среди мужчин - 24 августа - 4 сентября, Киргизстан. Группа В: Саудовская Аравия, Шри-Ланка, Узбекистан, Кувейт.
Эти соревнования послужат квалификацией для отечественных команд на Азиатские игры, которые пройдут в Китае с 10 по 25 сентября текущего года. Было объявлено, что жеребьёвка на Ханчжоу-2022 будет организована позже.