Ўмон Миллий Олимпия қўмитаси ўзбек спорти ютуқларини эътироф этди
Ўзбекистоннинг Ўмон султонлигидаги элчихонаси ходимлари Ўмон Миллий Олимпия қўмитаси раиси Шайх Холид бин Муҳаммад аль-Зубаир билан учрашишди, дея хабар бермоқда "Дунё" АА.
Суҳбат давомида икки мамлакат ўртасида спорт соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш, спорт делегацияларининг ўзаро сафарлари доирасини кенгайтириш, ҳамкорликда қўшма ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этиш билан боғлиқ масалалар атрофлича муҳокама қилинди.
Шайх Холид бин Муҳаммад аль-Зубаир Ўзбекистон жаҳон ва Осиё қитъасидаги етакчи спорт мамлакатларидан бири эканини алоҳида таъкидлади. «Ўзбекистон халқаро спорт рейтингида ўзига хос мавқега эга. Шу нуқтаи назардан, Ўмон Ўзбекистон билан спорт соҳасида ҳамкорлик кўламини янада фаоллаштиришдан манфаатдордир», деди у.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон ва Ўмон султонлиги МОҚлари ўртасида 2021 йилнинг 26 март куни ҳамкорлик меморандуми имзоланган бўлиб, у бўйича қатор ишлар олиб борилмоқда. Эндиликда ушбу алоқаларни ривожлантириш мақсадида икки мамлакатнинг тегишли спорт федерациялари ўртасида алоқаларни мустаҳкамлаш, ўзаро келишув меморандуми лойиҳасини тайёрлаш ва имзолаш тўғрисида ҳам ўзаро фикр алмашилди.
Ушбу меморандум спортчи ва ҳакамлар маҳоратини ошириш, тажриба алмашиш, спорт мутахассислари тайёрлайдиган олий таълим муассасалари ўртасида турли дастурларини амалга ошириш имкониятини беради.

Председатель НОК Омана: "Узбекистан является одной из ведущих спортивных стран мира и Азиатского континента"!
Сотрудники посольства Узбекистана в Омане встретились с председателем Национального Олимпийского комитета Омана шейхом Халидом бин Мухаммедом аль-Зубаиром, сообщает ИА "Дунё".
В ходе беседы были всесторонне обсуждены вопросы, связанные с дальнейшим развитием спортивного сотрудничества между двумя странами, расширением круга взаимных поездок спортивных делегаций, организацией совместных учебно-тренировочных сборов.
Шейх Халид бин Мухаммад аль-Зубаир особо отметил, что Узбекистан является одной из ведущих спортивных стран мира и Азиатского континента. "Узбекистан занимает особую позицию в международном спортивном рейтинге. С этой точки зрения Оман заинтересован в активизации масштабов сотрудничества с Узбекистаном в области спорта", - отметил он.
Напомним, что 26 марта 2021 года между НОК Узбекистана и Оманом был подписан меморандум о сотрудничестве, по которому проводится ряд работ. В целях развития этих связей состоялся также обмен мнениями об укреплении связей между соответствующими спортивными Федерациями двух стран, подготовке и подписании проекта меморандума о взаимопонимании.
Данный документ предоставляет возможность повышения квалификации спортсменов и судей, обмена опытом, реализации различных программ между высшими учебными заведениями, готовящими спортивных специалистов.