Спортни ривожлантириш вазирлиги ва МОҚ раҳбарияти федерацияларимиздаги шароитларни ўрганишди
Бугун Республика Олимпия захиралари коллежида ўтган янги гандбол залининг очилиш маросимидан сўнг Спортни ривожлантириш вазирлиги ҳамда МОҚ раҳбарияти бир қатор федерация ва ассоциацияларимизга ташриф буюриб, у ерларда олиб борилаётган ишлар билан танишишди. Мутасаддилар дастлаб РОЗКнинг ўзида енгил атлетика манежи, гимнастика зали ва камондан отиш базасидаги шароитларни кўздан кечирдилар. Қайд этиш жоиз, ёпиқ манеж қайта таъмирдан чиққанидан сўнг бугунги кунда спортчиларимиз учун анча қулай шароитга келди. Ҳар қандай мавсумга, об-ҳаво шароитига мос келадиган манеж атлетларимизни яна қабул қилиш учун шай.
Шундан сўнг мутасаддилар Ўзбекистон футбол ассоциациясига ташриф буюришди. Меҳмонларни МОҚ раисининг биринчи ўринбосари, ЎФА биринчи вице-президенти Равшан Ирматов қарши олди. Ташриф давомида Миллий ва Олимпия терма жамоаларимиз учун тузилган режалар, мамлакатимизда футбол оммавийлигини янада ошириш, селекция ишларини кучайтириш каби масалалар бўйича суҳбат олиб борилди.
Ишчи гуруҳнинг кейинги манзили Миллий Паралимпия қўмитаси бўлди. МПҚ раиси Мухторхон Ташходжаев мутасаддиларга имконияти чекланган ҳамюртларимизнинг жисмоний салоҳиятларини кўрсатишлари учун яратилаётган шароитлар, Паралимпия ўйинларида қатнашадиган спорт турлари географиясини кенгайтириш йўлида қилинаётган ишлар, жумладан, қишки спорт турларидаги янгиликлар ҳақида батафсил маълумот берди.
Сўнгра мутасаддилар Ўзбекистон таэквондо ассоциацияси томон йўл олишди. У ерда меҳмонларни МОҚ раиси ўринбосари, мамлакат таэквондо ассоциацияси раҳбари Шерзод Ташматов ўз жамоаси билан кутиб олди. Шерзод Рихсибаевич учрашув давомида терма жамоаларимизнинг Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига олиб бораётган тайёргарлиги, режалари билан Спортни ривожлантириш вазирлиги мутасаддиларини таништирди.
Умумий олиб айтилганда, Вазирлик ва Қўмита раҳбарларидан ташкил топган ишчи гуруҳ бугунги ташриф давомида федерацияларимизнинг фаолиятини ўрганишдан ташқари ечимини кутаётган масалалар ва муаммоларни ҳам ўрганишди. Очиқ мулоқот шаклида ўтган учрашувларда муаммоларни ҳал қилиш йўлидаги таклиф ва фикрлар устида фикр алмашилди.

Руководство Министерства Развития спорта и НОК изучили условия наших Федераций
После церемонии открытия нового гандбольного зала, прошедшей сегодня в Республиканском колледже Олимпийского резерва, руководство Министерства Развития спорта и НОК посетило ряд Федераций и Ассоциаций, ознакомилось с проводимой там работой. Сначала официальные лица осмотрели условия легкоатлетического манежа, гимнастического зала и базы стрельбы из лука, расположенных в самом РКОР. Стоит отметить, что после реконструкции крытый манеж сегодня стал намного комфортнее для спортсменов, здесь можно заниматься в любых погодных условиях.
После этого официальные лица посетили Ассоциацию футбола Узбекистана. Гостей встретил первый заместитель председателя НОК, первый Вице-президент АФУ Равшан Ирматов. В ходе визита были обсуждены планы, составленные для Национальной и Олимпийской сборных команд, дальнейшее повышение популярности футбола в стране, усиление селекционной работы.
Следующим адресом рабочей группы стал Национальный Паралимпийский комитет. Председатель НПКУ Мухторхон Ташходжаев подробно проинформировал ответственных лиц о создаваемых условиях для соотечественников с ограниченными физическими возможностями, о проводимой работе по расширению географии занимающихся различными видами спорта, увеличению количества участников в Паралимпийских играх, а также о новшествах в зимних видах спорта среди паралимпийцев.
Затем ответственные лица отправились в Ассоциацию таэквондо WT Узбекистана. Там гостей встретил заместитель председателя НОК, глава Ассоциации Шерзод Ташматов. В ходе встречи Шерзод Рихсибаевич ознакомил должностных лиц Министерства Развития спорта с планами и подготовкой Национальных команд к Олимпийским играм Париж-2024 и к главным континентальным стартам четырёхлетия Ханчжоу-2022.
В целом было отмечено, что в ходе сегодняшнего визита рабочая группа, состоящая из руководителей Министерства и Комитета, помимо изучения деятельности Федераций, ознакомилась с существующими сложностями. На встречах, прошедших в форме открытого диалога, состоялся обмен мнениями и предложениями по решению этих проблем.