Адҳамжон Эргашев, Дилшодбек Рўзметов ва Рўза Кузиевани табриклаймиз!
Бугун ўзбек спортининг уч нафар ёрқин вакиллари Адҳамжон Эргашев, Дилшодбек Рўзметов ва Рўза Кузиева таваллуд айёмини нишонлашмоқда. Боксчимиз Дилшодбек Рўзметов 1999 йил 12 март куни Хоразм вилоятида, оғир атлетикачимиз Адҳамжон эса айни шу куни Наманган вилоятида туғилган.
Адҳамжон 2014 йил Хитойнинг Нанкин шаҳрида бўлиб ўтган иккинчи ўсмирлар Олимпиадасида бронза медалига сазовор бўлиб, мутахассислар эътиборига тушди. Кейинчалик ёш полвонимиз ўсмирлар ва ёшлар ўртасида жаҳон чемпиони, катталар ўртасидаги жаҳон чемпионати совриндорига айланди. 2019 йил Таиландда, 2021 йил Тошкентда ўтган дунё биринчилиги бронза медалига эга чиққан. Токио-2020 Олимпия ўйинлари иштирокчиси. Ватанимиз шарафини халқаро ареналарда муносиб ҳимоя қилишдаги хизматлари учун 2021 йил давлатимиз раҳбари томонидан "Шуҳрат" медали билан тақдирланган.
Дилшодбек Рўзметов 2019 йил бўлиб ўтган Осиё ва жаҳон чемпионати кумуш медали соҳиби, кўплаб халқаро турнирлар ғолибига айланди. Токио-2020 Олимпия ўйинларида -81 кг вазн тоифасида юртимиз шарафини ҳимоя қилган. Кўрсатган натижалари эвазига муҳтарам Президентимиз иқтидорли боксчимизни “Келажак бунёдкори” медали билан тақдирлади.
Рўза Кузиева 1994 йил 12 март санасида таваллуд топган. Пара-пауэрлифтинг бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси 2018 йил Индонезияда бўлиб ўтган Параосиё ўйинларида мусобақа рекордини ўрнатиб олтин медалга сазовор бўлган. 2019 йил ўтказилган жаҳон чемпионатида эса кумуш медални қўлга киритди. Токио-2020 Паралипия ўйинларида делегациямиз ҳисобига кумуш медални тақдим қилган. Ушбу натижаси эвазига Президентимиз томонидан “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” фахрий унвони билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳар уч спортчимизни бугунги айём билан табриклаб, уларга улкан ғалаба ва муваффақиятлар тилаб қолади.

Поздравляем Адхамжона Эргашева, Дилшодбека Рузметова и Рузу Кузиеву!
Сегодня три ярких представителя узбекского спорта Адхамжон Эргашев, Дилшодбек Рузметов и Руза Кузиева отмечают свой День рождения. Боксёр Дилшодбек родился 12 марта 1999 года в Хорезмской области, тяжелоатлет Адхамжон-в Наманганской области.
Адхамджон на второй юношеской Олимпиаде Нанкин-2014 поднялся на третью ступень пьедестала почёта и привлёк внимание специалистов. Он имеет яркие и результативные выступления с самых крупных турниров: является чемпионом мира среди юниоров и молодёжи, призёром чемпионата мира среди взрослых. Бронзовый призёр первенств мира 2019 года в Таиланде, 2021 года в Ташкенте. Участник Олимпийских игр Токио-2020. За достойную защиту чести нашей Родины на международной арене со стороны главы государства в 2021 году был награждён медалью "Шухрат".
Дилшодбек Рузметов - серебряный призёр чемпионатов Азии и мира 2019 года, победитель многих международных турниров. На Олимпийских играх в Японии защищал честь страны в весовой категории до 81 кг. За достигнутые результаты талантливый боксёр со стороны Президента награждён медалью "Келажак бунёдкори".
Руза Кузиева родилась 12 марта 1994 года. Представительница сборной Узбекистана по пара-пауэрлифтингу. Является чемпионкой Параазиатских игр 2018 года в Индонезии, где установила рекорд соревнований. А на чемпионате мира 2019 года завоевала серебряную медаль. На Паралимпийских играх Токио-2020 удостоилась серебряной награды. За этот результат со стороны Президента она была удостоена почётного звания "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан".
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет наших спортсменов с сегодняшним Днём, желает им больших побед и успехов.