Ўзбекистон дзюдо федерацияси олий таълим муассасалари билан чуқур ҳамкорликни йўлга қўймоқда
Яқинда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2024 йил Париж шаҳри (Франция)да бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ҳамда XVII Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини комплекс тайёрлаш тўғрисида”ги Қарори эълон қилинган эди.
Қарорда спорт таълими тизимини тубдан такомиллаштириш ва рақамлаштириш, Олимпия ва Паралимпия дастурларига киритилган спорт турлари бўйича юқори натижадор ва спортчилар захирасини яратиш, лицензиялар сонини сезиларли даражада кўпайтириш, спорт менежментини такомиллаштириш, ҳар бир бўғинни аудитдан ўтказиш ва халқаро стандартларга мувофиқлаштириш, спорт базалари ва иншоотларининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, замонавий стандартларга жавоб берадиган янги спорт объектларини барпо этиш, улардан мақсадли ва самарали фойдаланиш каби бандлар бўлиб, Ўзбекистон дзюдо федерацияси уларни амалиётга татбиқ этишни бошлаб юборди.
Бугун Федерацияда ташкил этилган тадбирда бу борадаги илк қадам ташланди. Ўзбекистон дзюдо федерацияси яқинда ўзининг қутлуғ 90 йиллигини нишонлаган Тошкент Давлат иқтисодиёт университети ҳамда Ўзбекистон Давлат жисмоний тарбия ва спорт университети билан ўзаро кенг қамровдаги ҳамкорлик меморандумини имзолади.
Тадбирда Миллий Олимпия қўмитаси раиси ўринбосари, Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, ЎзДЖТСУ ректори Маҳмуджон Болтаев, ТДИУ ректори Конгратбай Шарипов, спортимиз фидоийлари, дзюдо фахрийлари, ўқитувчи ва мураббийлар ҳамда терма жамоа аъзолари ҳозир бўлишди. Томонлар ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этиш, илмий-услубий ва инновацион технологиялар асосида дзюдо спорт турини янада такомиллаштириш бўйича ўзаро ҳамкорлик қилишга келишиб олишди.
Меморандумга кўра, университетлар ҳудудида дзюдо зали бунёд этилади. Федерация машғулотларни ташкил этиш, малакали мураббийлар билан таъминлаш, машҳур дзюдочиларимиз иштирокида маҳорат сабоқларини ўтказиш, талабалар билан учрашувлар уюштириш каби қатор йўналишларга масъул бўлади. Ўз ўрнида университетлар томонидан халқаро мусобақаларда натижа кўрсатган дзюдочиларимизнинг ушбу олий ўқув даргоҳларида имтиёзли таҳсил олиши таъминланади.
Маълумот учун, турли йилларда юқорида номлари келтирилган университетларда Армен Багдасаров, Андрей Штурбабин, Абдулла Тангриев, Ришод Собиров, Фарҳод Тўраев, Камол Муродов, Рамзиддин Саидов, Шарофиддин Лутфуллаев, Ҳикматуллоҳ Тўраев, Шокир Мўминов, Яҳё Имомов, Наврўз Жўрақобилов сингари юртимиз дзюдоси довруғини дунёга танитган спортчилар таҳсил олишган. Бугунги кунда терма жамоа бош мураббийи Илиас Илиадис, Диёра Келдиёрова, Музаффарбек Тўрабоев, Муҳриддин Тиловов каби дзюдочиларимиз спортдаги фаолиятлари билан параллель равишда таҳсилни ҳам давом эттиришяпти.
Ишонамизки, икки томонлама ҳамкорлик юртимиз спорти, хусусан дзюдоси ривожи учун хизмат қилади. Тадбир якунида томонлар ўзаро эсдалик совғаларини алмашишди. Тошкент Давлат иқтисодиёт университети ректори Конгратбай Шарипов Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камиловни Университет ташкил этилганига 90 йил кўкрак нишони билан тақдирлади.

The Judo Federation of Uzbekistan establishes close cooperation with universities of the country
Recently, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On the comprehensive preparation of athletes of Uzbekistan for the XXXIII Summer Olympic and XVII Paralympic Games held in Paris (France) in 2024” was published.
The document provides for such items as radical improvement of the sports education system, creation of a reserve of athletes with high results in sports included in the Olympic and Paralympic Games program, a significant increase in the number of licenses, improvement of sports management and audit, bringing each link in line with international standards, strengthening the material and technical base of sports bases and facilities, construction of new sports facilities that meet modern standards, their targeted and effective use. The Judo Federation of Uzbekistan has started their practical implementation.
Today, at an event organized in the Federation, the first step in this direction was taken. The Judo Federation of Uzbekistan has signed a memorandum of understanding with Tashkent State University of Economics, which recently celebrated its 90th anniversary, and the Uzbek State University of Physical Culture and Sports.
The event was attended by Deputy Chairman of the National Olympic Committee, Chairman of the Judo Federation of Uzbekistan Azizjon Kamilov, Rector of the Uzbek State University of Physical Culture and Sports Mahmudjon Boltaev, Rector of the Tashkent State University of Economics Kongratbai Sharipov, judo veterans, teachers and coaches, as well as members of the National team of the country. The parties agreed to cooperate on the organization of TCB, further improvement of this discipline on the basis of scientific and methodological developments and innovative technologies.
According to the memorandum, a judo hall will be built on the territory of the universities. The Federation will be responsible for organizing training sessions, providing qualified coaches, conducting master classes with the participation of our famous judoists, holding meetings with students. In turn, universities will provide preferential training for our martial artists who performed effectively at international competitions in these higher educational institutions.
In different years, such athletes as Armen Bagdasarov, Andrey Shturbabin, Abdulla Tangriev, Rishod Sobirov, Farkhod Turaev, Kamol Murodov, Ramziddin Saidov, Sharofiddin Lutfullaev, Hikmatulla Turaev, Shokir Muminov, Yakhe Imamov, Navruz Jurakobilov, who glorified our country all over the world, studied at the above-mentioned universities. Today, the head coach of the national team Ilias Iliadis, Diera Keldierova, Muzaffarbek Turabayev, Mukhriddin Tilov and other judoists continue their education in parallel with sports activities.
We hope and believe that bilateral cooperation will serve the development of our country's sports, in particular judo. At the end of the event, the parties exchanged souvenirs. Rector of Tashkent State University of Economics Kongratbai Sharipov awarded the badge of the chairman of the Judo Federation of Uzbekistan Azizjon Kamilov in connection with the 90th anniversary of the founding of the university.