Ўзбекистон дзюдо федерацияси олий таълим муассасалари билан чуқур ҳамкорликни йўлга қўймоқда
Яқинда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2024 йил Париж шаҳри (Франция)да бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ҳамда XVII Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини комплекс тайёрлаш тўғрисида”ги Қарори эълон қилинган эди.
Қарорда спорт таълими тизимини тубдан такомиллаштириш ва рақамлаштириш, Олимпия ва Паралимпия дастурларига киритилган спорт турлари бўйича юқори натижадор ва спортчилар захирасини яратиш, лицензиялар сонини сезиларли даражада кўпайтириш, спорт менежментини такомиллаштириш, ҳар бир бўғинни аудитдан ўтказиш ва халқаро стандартларга мувофиқлаштириш, спорт базалари ва иншоотларининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, замонавий стандартларга жавоб берадиган янги спорт объектларини барпо этиш, улардан мақсадли ва самарали фойдаланиш каби бандлар бўлиб, Ўзбекистон дзюдо федерацияси уларни амалиётга татбиқ этишни бошлаб юборди.
Бугун Федерацияда ташкил этилган тадбирда бу борадаги илк қадам ташланди. Ўзбекистон дзюдо федерацияси яқинда ўзининг қутлуғ 90 йиллигини нишонлаган Тошкент Давлат иқтисодиёт университети ҳамда Ўзбекистон Давлат жисмоний тарбия ва спорт университети билан ўзаро кенг қамровдаги ҳамкорлик меморандумини имзолади.
Тадбирда Миллий Олимпия қўмитаси раиси ўринбосари, Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, ЎзДЖТСУ ректори Маҳмуджон Болтаев, ТДИУ ректори Конгратбай Шарипов, спортимиз фидоийлари, дзюдо фахрийлари, ўқитувчи ва мураббийлар ҳамда терма жамоа аъзолари ҳозир бўлишди. Томонлар ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этиш, илмий-услубий ва инновацион технологиялар асосида дзюдо спорт турини янада такомиллаштириш бўйича ўзаро ҳамкорлик қилишга келишиб олишди.
Меморандумга кўра, университетлар ҳудудида дзюдо зали бунёд этилади. Федерация машғулотларни ташкил этиш, малакали мураббийлар билан таъминлаш, машҳур дзюдочиларимиз иштирокида маҳорат сабоқларини ўтказиш, талабалар билан учрашувлар уюштириш каби қатор йўналишларга масъул бўлади. Ўз ўрнида университетлар томонидан халқаро мусобақаларда натижа кўрсатган дзюдочиларимизнинг ушбу олий ўқув даргоҳларида имтиёзли таҳсил олиши таъминланади.
Маълумот учун, турли йилларда юқорида номлари келтирилган университетларда Армен Багдасаров, Андрей Штурбабин, Абдулла Тангриев, Ришод Собиров, Фарҳод Тўраев, Камол Муродов, Рамзиддин Саидов, Шарофиддин Лутфуллаев, Ҳикматуллоҳ Тўраев, Шокир Мўминов, Яҳё Имомов, Наврўз Жўрақобилов сингари юртимиз дзюдоси довруғини дунёга танитган спортчилар таҳсил олишган. Бугунги кунда терма жамоа бош мураббийи Илиас Илиадис, Диёра Келдиёрова, Музаффарбек Тўрабоев, Муҳриддин Тиловов каби дзюдочиларимиз спортдаги фаолиятлари билан параллель равишда таҳсилни ҳам давом эттиришяпти.
Ишонамизки, икки томонлама ҳамкорлик юртимиз спорти, хусусан дзюдоси ривожи учун хизмат қилади. Тадбир якунида томонлар ўзаро эсдалик совғаларини алмашишди. Тошкент Давлат иқтисодиёт университети ректори Конгратбай Шарипов Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камиловни Университет ташкил этилганига 90 йил кўкрак нишони билан тақдирлади.

Федерация дзюдо Узбекистана налаживает тесное сотрудничество с ВУЗами страны
Недавно было опубликовано Постановление Президента Республики Узбекистан “О комплексной подготовке спортсменов Узбекистана к XXXIII летним Олимпийским и XVII Паралимпийским играм, проводимым в городе Париже (Франция) в 2024 году”.
В документе предусмотрены такие пункты, как коренное совершенствование системы спортивного образования, создание резерва спортсменов с высокими результатами по видам спорта, включённым в программу Олимпийских и Паралимпийских игр, значительное увеличение количества лицензий, совершенствование спортивного менеджмента и аудита, приведение каждого звена в соответствие с международными стандартами, укрепление материально-технической базы спортивных баз и сооружений, строительство новых, отвечающих современным стандартам спортивных объектов, их целевое и эффективное использование. Федерация дзюдо Узбекистана приступила к их практической реализации.
Сегодня на мероприятии, организованном в Федерации, сделан первый шаг в этом направлении. Федерация дзюдо Узбекистана подписала меморандум о взаимопонимании с Ташкентским государственным экономическим университетом, недавно отметивший своё 90-летие, и Узбекским государственным университетом физической культуры и спорта.
В мероприятии приняли участие заместитель председателя Национального Олимпийского комитета, председатель федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов, ректор УзГосУФК Махмуджон Болтаев, ректор ТГЭУ Конгратбай Шарипов, ветераны дзюдо, преподаватели и тренеры, а также члены Национальной сборной страны. Стороны договорились о взаимодействии по организации УТС, дальнейшему совершенствованию данной дисциплины на основе научно-методических разработок и инновационных технологий.
Согласно меморандуму, на территории университетов будет построен зал дзюдо. Федерация будет отвечать за организацию тренировок, обеспечение квалифицированными тренерами, проведение мастер-классов с участием наших известных дзюдоистов, проведение встреч со студентами. В свою очередь, университетами будет обеспечено льготное обучение наших единоборцев, выступивших результативно на международных соревнованиях, в этих высших учебных заведениях.
В разные годы в вышеуказанных вузах обучались такие спортсмены, как Армен Багдасаров, Андрей Штурбабин, Абдулла Тангриев, Ришод Собиров, Фарход Тураев, Камол Муродов, Рамзиддин Саидов, Шарофиддин Лутфуллаев, Хикматулла Тураев, Шокир Муминов, Яхё Имамов, Навруз Джуракобилов, прославившие нашу страну на весь мир. Сегодня главный тренер сборной Илиас Илиадис, Диёра Келдиёрова, Музаффарбек Турабаев, Мухриддин Тилов и другие дзюдоисты параллельно со спортивной деятельностью продолжают своё образование.
Надеемся и верим, что двустороннее сотрудничество послужит развитию спорта нашей страны, в частности дзюдо. В конце мероприятия стороны обменялись сувенирами. Ректор Ташкентского государственного экономического университета Конгратбай Шарипов наградил нагрудным знаком председателя Федерации дзюдо Узбекистана Азизжона Камилова в связи с 90-летием со дня основания университета.