Ўзбек футболининг фахри Ахбор ота Имомхўжаев 86 ёшда!
Бугун ўзбек спорти, хусусан, журналистикасида ўз ўрнига эга бўлган инсон Ахбор ота Имомхўжаев 86 ёшни қарши олмоқда.
Ахбор Рустамович Имомхўжаев 1936 йил 19 февраль куни Тошкентда таваллуд топган. Умрини жисмоний тарбия ва спорт тарғиботига бахшида қилган ушбу инсон замонавий ўзбек спорт журналистикаси ва футбол шарҳловчилиги мактабининг асосчиларидан биридир.
Футбол фахрийси. Бутун умри давомида оммавий спорт тарғиботи билан машғул бўлган. Футбол соҳасида кўплаб китоблар муаллифи. Фаолияти давомида футбол учрашувларида ҳакамлик қилиб, Республика тоифасидаги ҳакам даражасигача етиб борган. 10 йил давомида Ўзбекистоннинг энг яхши ҳакамлари қаторида бўлган. “Пахтакор” футбол клубида жамоа бошлиғи лавозимида ишлаган. Ўзбекистон телевидениесида спорт таҳририяти шарҳловчиси, бўлим мудири ва бош муҳаррир лавозимларида фаолият кўрсатган. Унинг қаламига мансуб “Футбол – қувончим, дардим, фахрим”, “Мафтунингман, футбол” ва “Ўзбегимнинг Миржалоли”, ўзбек футболининг 100 йиллигига бағишлаб “Аср футболидаги асл қадрдонларим” каби китоблари футбол мухлисларида катта қизиқиш билан кутиб олинган ва ҳозиргача севиб мутолаа қилинади. Ахбор ота ўзбек спорти ривожига қўшган ҳиссаси учун ҳукуматимиз томонидан “Шуҳрат” медали, "Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган ёшлар мураббийи" фахрий унвони билан тақдирланган. Шунингдек, Турон фанлар академиясининг академиги ва Ўзбекистон журналистларининг “Олтин қалам” миллий мукофоти совриндори ҳисобланади.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Ахбор ота Имомхўжаевни таваллуд айёми билан самимий табриклаб, у кишига узоқ умр, сиҳат-саломатлик тилаб қолади.

19 Февраля 2022 4274
Сегодня Ахбор Имамходжаев, человек, имеющий своё достойное место в узбекской спортивной журналистике, отмечает свое 86-летие.
Ахбор Рустамович Имамходжаев родился 19 февраля 1936 года в Ташкенте. Этот человек, посвятивший всю свою жизнь узбекскому спорту, является основоположником спортивной журналистики и школы футбольных комментаторов нашей страны.
Ветеран футбола. На протяжении всей своей жизни занимался пропагандой массового спорта. Автор многих книг по футболу. За свою карьеру судил футбольные матчи и достиг уровня рефери Республиканской категории. На протяжении 10 лет он был одним из лучших судей-арбитров Узбекистана. Работал начальником команды «Пахтакор». Также был спортивным комментатором, заведующим отделом и главным редактором узбекского телевидения. Автор книг “Футбол – кувончим, дардим, фахрим”, “Мафтунингман, футбол”, “Узбегимнинг Миржалоли”, “Аср футболидаги асл кадрдонларим”. Читатели с большим восхищением встретили эти книги. За свои многолетние заслуги Ахбор Рустамович награждён медалью "Шухрат" и почётным званием "Узбекистон Республикасида хизмат курсатган ёшлар мураббийи". Академик академии наук "Турон" и обладатель Национальной премии журналистов "Олтин калам" ("Золотое перо").
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Ахбора Имамходжаева с Днём рождения, желает ему долгих лет жизни и крепкого здоровья.