Поп туманида Паралимпия спорт турлари бўйича мусобақа ўтказилди
Наманган вилояти Поп тумани 1-сонли болалар-ўсмирлар спорт мактабида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 18 майдаги «Паралимпия ҳаракатини ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорининг ижросини таъминлаш мақсадида «Спорт ҳамма учун» шиори остида имконияти чекланган ёшлар ўртасида мусобақа ташкил этилди.
Унда вилоятнинг Поп, Тўрақўрғон ва Косонсой туманлари ҳамда Наманган шаҳри ёшлари паралимпия спорт турларидан пара дзюдо, пара стол тенниси, пара шахмат-шашка, пара енгил атлетика бўйича ўзаро баҳс олиб боришди.
Мусобақа сўнгида спортчилар номма-ном эътироф этилиб, уларнинг мураббийлари ва ота-оналарига ташаккур билдирилди. Ғолиб ва совриндорлар, қолаверса мусобақанинг фаол иштирокчиларига ҳамкор ташкилотлар бўлмиш туман ногиронлар жамияти, Ички ишлар бўлими, Миллий гвардия, «Пахтакор» маҳалла фуқаролар йиғини томонидан эсдалик совғалар топширилди.
Шунингдек, паралимпия спорт турлари бўйича спорт мактаби маъмурияти томонидан улкан марраларни кўзлаб ушбу ёшларни спортга қамраб олиш ишлари бошлаб юборилди.

12 Февраля 2022 8309
В детско-юношеской спортивной школе № 1 Попского района Наманганской области во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан "О дополнительных мерах по развитию паралимпийского движения" от 18 мая 2021 года организованы соревнования среди молодёжи с ограниченными возможностями под девизом "Спорт для всех".
На нём молодежь Попского, Туракурганского и Касансайского районов и города Наманган состязались в парадзюдо, пара настольном теннисе, шахматах и шашках среди паралимпийцев, а также пара лёгкой атлетике.
По окончании соревнований спортсменов поимённо отметив, была выражена огромная благодарность их тренерам и родителям . Победителям и призёрам, а также активным участникам турнира были вручены памятные подарки со стороны организаций-партнёров - районного Общества инвалидов, Отдела внутренних дел, Национальной гвардии, схода граждан махалли "Пахтакор".
Кроме того, администрацией спортивной школы по паралимпийским видам дисциплин была начата работа по вовлечению этой молодёжи к занятиям физической культурой и спортом с целью достижения высоких результатов.