МОҚ мутасаддилари ва Ўзбекистон гимнастика федерацияси вакиллари мавжуд муаммога ечим қидиришмоқда
Коронавирус инфекциясининг инсонлар саломатлигига, ҳаётига етказаётган таъсири етмаганидек, ундан спорт соҳаси ҳам талофат кўрмоқда. Пандемия бошлангандан бери Юнусобод туманидаги Гимнастика саройи касалликка чалинган ҳамюртларимизнинг даволаниши учун беминнат хизмат қилиб келмоқда. Бунинг натижасида гимнастикачиларимиз учун барча шароитларга эга муқобил объект топиш яна долзарб масалага айланди. Бугун МОҚ мутасаддилари Руслан Мустаев бошчилигидаги Ўзбекистон гимнастика федерацияси ҳамда Гимнастика бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби вакиллари билан ушбу масала юзасидан фикр алмашишди.
Қайд этиш жоиз, Токио-2020 циклида қийин шароит бўлишига қарамай, гимнастикачиларимизнинг тайёргарлиги учун барча шароитлар яратиб берилди. Спортчиларимиз узликсиз халқаро ва маҳаллий ўқув-машғулот йиғинида бўлишди. Буни учрашув давомида йиғилган Гимнастика бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби, Ўзбекистон гимнастика федерацияси мутасаддилари ва мураббийлар ҳам эътироф этиб, бунинг учун Президентимиз ва давлатимизга ўз миннатдорчиликларини изҳор қилишди.
Ҳукуматимизнинг қўллаб-қувватлаши билан барча терма жамоаларда йилнинг энг муҳим старти Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларига тайёргарлик ҳам жадал суратларда олиб борилмоқда. Бироқ юқорида қайд этилган масала сабаб гимнастикачиларимизнинг йиғинида айрим муаммолар пайдо бўлди.
Бугунги йиғилиш давомида спортчиларимиз шуғулланиши учун шаҳримиздаги бошқа спорт объектлари, уларни қабул қилиш имкониятлари муҳокама қилинди. Гап шундаки, гимнастикада машғулотлар зали учун бир қатор меъёрлар мавжуд. Жумладан, бадиий гимнастикада шифтнинг баландлиги 16 метрдан кам бўлмаслиги керак. Ердаги тўшамаларда ҳам ўзига яраша талаблар бор.
Суҳбатда Тошкент Ахборот-технологиялари университети, Тошкент молия институти, “Юнусобод спорт мажмуаси” шунингдек, яна бир қатор залларга эътибор қаратилди. Агар ўрганишлар кўнгилдагидек натижа бермайдиган бўлса, Гимнастика зали яқинида енгил конструкцияли махсус зал қуриш варианти ҳам ўртага ташланди. Қолаверса, спортимиз ривожини янги босқичга олиб чиқиш бўйича тайёрланаётган Вазирлар Маҳкамасининг қарор лойиҳасига ҳам таклифлар киритиш бўйича муҳокама олиб борилди.

24 January 2022 5502
Officials of the NOC and representatives of the Gymnastics Federation of Uzbekistan are looking for a solution to an urgent problem
The impact of coronavirus infection on the health and life of people does not bypass the sports sphere. Since the beginning of the pandemic, the Gymnastics Palace, located in the Yunusabad district of the capital, has been used to treat our compatriots suffering from this disease. And therefore, the search for an alternative facility with all the conditions for our gymnasts has again become an urgent issue. Today, NOC officials, together with representatives of the Gymnastics Federation of Uzbekistan headed by Ruslan Mustayev and the Republican School of Higher Sports Skills in Gymnastics, exchanged views on this issue.
It is worth noting that, despite the difficult conditions in the Tokyo 2020 Olympic Cycle, all the necessary conditions were created for the training of our gymnasts. Our athletes have passed continuous international and local training camps. This was recognized by the representatives of the Republican School of Higher Sports Skills in Gymnastics, the Gymnastics Federation of Uzbekistan and coaches who gathered during the meeting, expressing gratitude to the President and the state for this.
With the support of the Government, preparations for the most important start of the year, the Hangzhou 2022 Asian Games, are in full swing in all National teams today. However, due to the above-mentioned issues at the meeting, the domestic gymnasts had some problems.
Also during today's meeting, other sports facilities of the capital, opportunities for our athletes to practice in them were discussed. The fact is that there are a number of nuances in gymnastics, there are requirements for the gym where training is held. In particular, in rhythmic gymnastics, the ceiling height should not be less than 16 meters.
During the conversation, attention was paid to the sports halls of the Tashkent University of Information Technologies and the Tashkent Financial Institute, the Yunusabad sports complex, as well as a number of other halls. If these gyms do not meet the standards, the option of building a special hall with a lightweight structure next to the gymnastics complex was also considered. In addition, there was a discussion on making proposals to the draft Cabinet of Ministers on raising the development of sports to a new level.