МОҚ мутасаддилари ва Ўзбекистон гимнастика федерацияси вакиллари мавжуд муаммога ечим қидиришмоқда
Коронавирус инфекциясининг инсонлар саломатлигига, ҳаётига етказаётган таъсири етмаганидек, ундан спорт соҳаси ҳам талофат кўрмоқда. Пандемия бошлангандан бери Юнусобод туманидаги Гимнастика саройи касалликка чалинган ҳамюртларимизнинг даволаниши учун беминнат хизмат қилиб келмоқда. Бунинг натижасида гимнастикачиларимиз учун барча шароитларга эга муқобил объект топиш яна долзарб масалага айланди. Бугун МОҚ мутасаддилари Руслан Мустаев бошчилигидаги Ўзбекистон гимнастика федерацияси ҳамда Гимнастика бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби вакиллари билан ушбу масала юзасидан фикр алмашишди.
Қайд этиш жоиз, Токио-2020 циклида қийин шароит бўлишига қарамай, гимнастикачиларимизнинг тайёргарлиги учун барча шароитлар яратиб берилди. Спортчиларимиз узликсиз халқаро ва маҳаллий ўқув-машғулот йиғинида бўлишди. Буни учрашув давомида йиғилган Гимнастика бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби, Ўзбекистон гимнастика федерацияси мутасаддилари ва мураббийлар ҳам эътироф этиб, бунинг учун Президентимиз ва давлатимизга ўз миннатдорчиликларини изҳор қилишди.
Ҳукуматимизнинг қўллаб-қувватлаши билан барча терма жамоаларда йилнинг энг муҳим старти Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларига тайёргарлик ҳам жадал суратларда олиб борилмоқда. Бироқ юқорида қайд этилган масала сабаб гимнастикачиларимизнинг йиғинида айрим муаммолар пайдо бўлди.
Бугунги йиғилиш давомида спортчиларимиз шуғулланиши учун шаҳримиздаги бошқа спорт объектлари, уларни қабул қилиш имкониятлари муҳокама қилинди. Гап шундаки, гимнастикада машғулотлар зали учун бир қатор меъёрлар мавжуд. Жумладан, бадиий гимнастикада шифтнинг баландлиги 16 метрдан кам бўлмаслиги керак. Ердаги тўшамаларда ҳам ўзига яраша талаблар бор.
Суҳбатда Тошкент Ахборот-технологиялари университети, Тошкент молия институти, “Юнусобод спорт мажмуаси” шунингдек, яна бир қатор залларга эътибор қаратилди. Агар ўрганишлар кўнгилдагидек натижа бермайдиган бўлса, Гимнастика зали яқинида енгил конструкцияли махсус зал қуриш варианти ҳам ўртага ташланди. Қолаверса, спортимиз ривожини янги босқичга олиб чиқиш бўйича тайёрланаётган Вазирлар Маҳкамасининг қарор лойиҳасига ҳам таклифлар киритиш бўйича муҳокама олиб борилди.

Должностные лица НОК и представители Федерации гимнастики Узбекистана ищут решение актуальной проблемы
Влияние коронавирусной инфекции на здоровье и жизнь людей не обходит стороной и спортивную сферу. С начала пандемии Дворец гимнастики, расположенный в Юнусабадском районе столицы служит для лечения наших соотечественников, страдающих этой болезнью. И поэтому поиск альтернативного объекта со всеми условиями для наших гимнасток вновь стал актуальным вопросом. Сегодня должностные лица НОК совместно с представителями Федерации гимнастики Узбекистана во главе с Русланом Мустаевым и Республиканской школы высшего спортивного мастерства по гимнастике обменялись мнениями по данному вопросу.
Стоит отметить, что, несмотря на непростые условия в Олимпийском цикле Токио-2020, для подготовки наших гимнасток были созданы все необходимые условия. Наши спортсмены прошли непрерывные международные и местные учебно-тренировочные сборы. Это признали собравшиеся в ходе встречи представители Республиканской школы высшего спортивного мастерства по гимнастике, Федерации гимнастики Узбекистана и тренеры, выразив за это слова благодарности Президенту и государству.
При поддержке Правительства на сегодняшний день во всех Национальных командах полным ходом идёт подготовка к самому важному старту года-Азиатским играм Ханчжоу-2022. Однако, из-за вышеупомянутых вопросов на собрании, у отечественных гимнастов возникли некоторые проблемы.
Также в ходе сегодняшнего заседания были обсуждены другие спортивные объекты столицы, возможности для занятий в них наших спортсменов. Дело в том, что в гимнастике существует ряд нюансов, для зала, где проводятся тренировки, имеются свои требования. В частности, в художественной гимнастике высота потолка не должна быть меньше 16 метров.
В ходе беседы было уделено внимание спортивным залам Ташкентского университета информационных технологий и Ташкентского финансового института, спортивному комплексу "Юнусабад", а также ряду других залов. Если данные спортивные залы не будут соответствовать нормам, был также рассмотрен вариант строительства специального зала с лёгкой конструкцией рядом с гимнастическим комплексом. Кроме того, состоялось обсуждение по внесению предложений в проект Кабинета министров по поднятию развития спорта на новый уровень.