Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси 30 ёшда!
1992 йил 21 январь куни ўзбек спорти тарихидаги муҳим воқеликлардан бири - Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ташкил этилган бўлиб, 1993 йилнинг сентябрь ойида Халқаро Олимпия қўмитасининг 101-Сессиясида Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Халқаро Олимпия қўмитаси томонидан расман тан олинган ва шундан сўнг ташкилот халқаро майдонда фаолият олиб бориш имкониятига эга бўлган. Демак, бугун Қўмитамиз ташкил этилганига роппа роса 30 йил тўлди.
МОҚ бугун мамлакатимизда соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш, олимпизмнинг пок ва эзгу ғояларини илгари суриш йўлида кенг кўламда иш олиб бормоқда. Бундан ташқари, халқаро алоқаларни мустаҳкамлаб, нуфузли спорт ташкилотлари, қудратли спорт мамлакатлари билан кенг қамровли ҳамкорликни йўлга қўйган.
Ортда қолган вақт мобайнида Ўзбекистон мустақил делегация сифатида 7 та қишки ва 7 та ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этиб, ортда қолган давр мобайнида атлетларимиз 13 та олтин, 7 та кумуш ва 21 та бронза медалларини қўлга киритишди. Миллий Олимпия қўмитаси халқаро ареналарда, комплекс мусобақаларда терма жамоаларимизнинг муваффақиятли иштирокини таъминлаш йўлида Туризм ва спорт вазирлиги, спорт федерациялари ва ассоциациялари билан ҳамжиҳатликда иш олиб бормоқда.

Национальному Олимпийскому комитету - 30 лет!
21 января 1992 года была создана одна из важнейших реалий в истории узбекского спорта - Национальный Олимпийский комитет Узбекистана, а в сентябре 1993 года на 101-й сессии Международного Олимпийского комитета Национальный Олимпийский комитет Узбекистана был официально признан МОК, после чего Организация получила возможность осуществлять свою деятельность на международной арене. Итак, сегодня исполняется 30 лет со дня образования нашего Комитета.
На сегодняшний день НОК проводит широкомасштабную работу по пропаганде здорового образа жизни, развитию физической культуры и спорта, продвижению чистых и благородных идей Олимпизма в нашей стране. Кроме того, он укрепил международные связи, наладил всестороннее сотрудничество с авторитетными спортивными Организациями, ведущими спортивными державами.
За это время делегация Узбекистана завоевала 13 золотых, 7 серебряных и 21 бронзовую медали на 7 зимних и 7 летних Олимпиадах. Национальный Олимпийский комитет работает в тесном сотрудничестве с Министерством Туризма и спорта, спортивными Федерациями и Ассоциациями для достижения успеха на международной спортивной арене, в комплексных соревнованиях. Создаются наилучшие условия и возможности для участия Национальных команд в отечественных и зарубежных учебно-тренировочных сборах по подготовке к крупным комплексным турнирам.
Пользуясь случаем, искренне поздравляем Федерации и Ассоциации, Национальные команды, Олимпийцев и их тренеров, многомиллионную армию болельщиков – преданных поклонников узбекского спорта с сегодняшним праздником.