Ўзбек теннисининг маликаси Ирода Тўлагановани табриклаймиз!
Ирода Тўлаганова 1982 йил 7 январда Тошкент шаҳрида таваллуд топган. Профессионал спортчи сифатида 1999 йилдан ўз фаолиятини бошлаган. Теннис бўйича Бутунжаҳон ўсмирлар ўйинлари бронза медали совриндори (1998, Москва), ўсмир қизлар ўртасида Осиё чемпионати (1999, Фукуока), "Wimbledon" (1999, Лондон) ва жуфтликда "US Open" турнирлари (1999, Нью-Йорк) ғолиби. Пусанда бўлиб ўтган Осиё ўйинлари чемпиони (2002 йил). 2006 ва 2007 йилларда Осиё чемпиони.
"Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи" ва “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвонлари, "Шуҳрат" медали соҳибаси. Ҳозирда Ўзбекистон теннис федерациясининг Бош котиби ва Осиё теннис федерациясининг вице-президенти сифатида фаолият олиб бормоқда.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Ирода Ботировнани таваллуд айёми билан табриклаб, унга узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва улкан муваффақиятлар тилаб қолади.

Поздравляем королеву узбекского тенниса - Ироду Туляганову!
Туляганова Ирода Батыровна родилась 7 января 1982 года в Ташкенте. В 1999 году начала свою профессиональную карьеру. Бронзовый призёр Всемирных Юношеских игр в Москве. Победительница 3 соревнований из серии WTA (Ташкент-2000, Вена-2001, Нокке-Хейт-2001), а также поднималась на высшую ступень пьедестала почёта: на юношеском чемпионате Азии (Фукуока, 1999), "Wimbledon" (1999, Лондон) и "US Open" в парном разряде (1999, Нью-Йорк) . Чемпионка Азиатских игр 2002 года (Пусан) и континентальных первенств 2006 и 2007 года.
Обладательница почётных званий «Заслуженная спортсменка Республики Узбекистан» и «Узбекистон ифтихори». Награждена медалью «Шухрат». В настоящее время является Генеральным секретарем Федерации тенниса Узбекистана и вице-президентом Азиатской федерации тенниса.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Ироду Туляганову с Днём рождения, желает ей здоровья, успехов и благополучия.