Кучли йиғинлар – юқори натижалар кафолати
Маълумки, айни кунларда федерация ва ассоциацияларимиз Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик бўйича ўзларининг стратегик режаларини ҳимоя қилишмоқда. Туризм ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси, Спорт турлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби вакиллари билан ўтаётган мазкур учрашувларда барча масалалар, муаммо ва камчиликлар ўртага ташланмоқда.
Йиғилишларнинг яна бир аҳамиятли томони унда янги Олимпия циклида терма жамоа таркиби ва Париж-2024 лицензияларига даъвогар бўлган спортчилар ҳам иштирок этишмоқда. Бундан атлетлар билан юзма-юз суҳбатлашиш, уларнинг ичидаги шижоатни, ғолиблик руҳини уйғотиш кўзланган. Афсуски, бундай иштиёқ барча спортчиларда ҳам кўринмаяпти. Суҳбат давомида улар кичик муаммоларни ўртага ташлашмоқда. Албатта, кўзларида ғалабага бўлган иштиёқ ва олов ёнмаётган баъзи спортчилар билан жисмоний машғулотлардан ташқари маънавий ва руҳий йўналишларда ишлаш керак.
Мусобақага тайёргарликда ташкилий жиҳатдан барчаси яхши бўлиши мумкин, бироқ идрок ва ватанга бўлган муҳаббат уйғунлашмас экан, керакли натижага эришиш даргумон. Мусобақада ринг, гилам, татами, йўлаклар, ҳавзалар ёинки, спорт майдонлари атлетнинг қандай тайёргарлик кўргани, унинг реал имкониятини очиқ ойдин кўрсатади. Шу боис мутасаддилар учрашувларда барча жиҳатга алоҳида эътибор қаратишмоқда.
Президентимизнинг “2024 йил Париж шаҳрида (Франция) бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ва XVII Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини комплекс тайёрлаш тўғрисида”ги Қарорида молиявий йўналишда ҳам янгича тизим иш олиб боришини алоҳида қайд этиб ўтиш жоиз. Бу борада Молия вазирлигининг Ғазначилик бўлими билан ҳамкорликда “UzASBO” тизими билан ишлаш йўлга қўйилмоқда. Ушбу тизим сарфланаётган маблағларнинг шаффофлигини, ҳисобдорлигини таъминлашда ёрдам беради. Бу орқали федерация ва ассоциацияларнинг мазкур йўналишдаги фаолиятига енгиллик яратиш кўзда тутилган.
Ҳафта давомида Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги МОҚ мутасаддилари Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёрланаётган терма жамоамизнинг асосий вакиллари учун барча шароитларни яратиб бериш, маҳаллий ва халқаро ўқув-машғулот йиғинларини юқори савияда ташкиллаштириш мавзусида учрашиб, бир қатор масалаларни муҳокама қилиб олдилар.

26 November 2021 4039
As you know, our Federations and associations are currently defending their strategic plans to prepare for the Asian Games in Hangzhou-2022 and the Olympic Games in Paris-2024. At these meetings with representatives of the Ministry of Tourism and Sports, the National Olympic Committee of Uzbekistan, the Republican School of Higher Sports Skills in Sports, all issues, problems and shortcomings are discussed.
Another important aspect of the meetings is that both the national team for the new Olympic cycle and athletes applying for Paris-2024 licenses take part in them. This was done in order to talk to the athletes face to face, to awaken their enthusiasm, the spirit of victory. Unfortunately, not all athletes show such passion. During the conversation, they put forward small problems. Of course, with some athletes who have no passion for victory and fire in their eyes, in addition to physical exertion, it is necessary to work in spiritual and spiritual directions.
In organizational terms, everything may be fine in preparation for the competition, but as long as perception and love for the Motherland do not combine, the desired result is unlikely to be achieved. At competitions, the ring, carpet, tatami, sidewalks, swimming pools, sports grounds clearly show how an athlete prepares, his real capabilities. Therefore, at meetings, responsible persons pay special attention to all aspects.
In the decree of the President of our country “On the comprehensive preparation of athletes of Uzbekistan for the XXXIII Summer Olympic and XVII Paralympic Games of 2024 in Paris (France)”it should be particularly noted that a new system is also operating in the financial direction. In this direction, together with the Treasury Department of the Ministry of Finance, work is being established with the UzASBO system. This system helps to ensure transparency and accountability of the funds spent. Through this, it is envisaged to facilitate the activities of federations and associations in this direction.
During the week, NOC officials headed by Rustam Shoabdurakhmonov met and discussed a number of issues related to creating all conditions for the main representatives of our national team preparing for the Olympic Games in Hangzhou-2022 and Paris-2024, organizing local and international training camps at a high level.