Кучли йиғинлар – юқори натижалар кафолати
Маълумки, айни кунларда федерация ва ассоциацияларимиз Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик бўйича ўзларининг стратегик режаларини ҳимоя қилишмоқда. Туризм ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси, Спорт турлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби вакиллари билан ўтаётган мазкур учрашувларда барча масалалар, муаммо ва камчиликлар ўртага ташланмоқда.
Йиғилишларнинг яна бир аҳамиятли томони унда янги Олимпия циклида терма жамоа таркиби ва Париж-2024 лицензияларига даъвогар бўлган спортчилар ҳам иштирок этишмоқда. Бундан атлетлар билан юзма-юз суҳбатлашиш, уларнинг ичидаги шижоатни, ғолиблик руҳини уйғотиш кўзланган. Афсуски, бундай иштиёқ барча спортчиларда ҳам кўринмаяпти. Суҳбат давомида улар кичик муаммоларни ўртага ташлашмоқда. Албатта, кўзларида ғалабага бўлган иштиёқ ва олов ёнмаётган баъзи спортчилар билан жисмоний машғулотлардан ташқари маънавий ва руҳий йўналишларда ишлаш керак.
Мусобақага тайёргарликда ташкилий жиҳатдан барчаси яхши бўлиши мумкин, бироқ идрок ва ватанга бўлган муҳаббат уйғунлашмас экан, керакли натижага эришиш даргумон. Мусобақада ринг, гилам, татами, йўлаклар, ҳавзалар ёинки, спорт майдонлари атлетнинг қандай тайёргарлик кўргани, унинг реал имкониятини очиқ ойдин кўрсатади. Шу боис мутасаддилар учрашувларда барча жиҳатга алоҳида эътибор қаратишмоқда.
Президентимизнинг “2024 йил Париж шаҳрида (Франция) бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ва XVII Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини комплекс тайёрлаш тўғрисида”ги Қарорида молиявий йўналишда ҳам янгича тизим иш олиб боришини алоҳида қайд этиб ўтиш жоиз. Бу борада Молия вазирлигининг Ғазначилик бўлими билан ҳамкорликда “UzASBO” тизими билан ишлаш йўлга қўйилмоқда. Ушбу тизим сарфланаётган маблағларнинг шаффофлигини, ҳисобдорлигини таъминлашда ёрдам беради. Бу орқали федерация ва ассоциацияларнинг мазкур йўналишдаги фаолиятига енгиллик яратиш кўзда тутилган.
Ҳафта давомида Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги МОҚ мутасаддилари Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёрланаётган терма жамоамизнинг асосий вакиллари учун барча шароитларни яратиб бериш, маҳаллий ва халқаро ўқув-машғулот йиғинларини юқори савияда ташкиллаштириш мавзусида учрашиб, бир қатор масалаларни муҳокама қилиб олдилар.

Сильные сборки-гарантия высоких результатов
Как вы знаете, в настоящее время наши Федерации и ассоциации защищают свои стратегические планы по подготовке к Азиатским играм в Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм в Париже-2024. На этих встречах с представителями министерства туризма и спорта, Национального Олимпийского комитета Узбекистана, Республиканской школы высшего спортивного мастерства по видам спорта обсуждаются все вопросы, проблемы и недостатки.
Ещё одним важным аспектом встреч является то, что в них принимают участие как состав сборной на новый олимпийский цикл, так и спортсмены, претендующие на лицензии Париж-2024. Это было сделано для того, чтобы поговорить со спортсменами лицом к лицу, пробудить в них энтузиазм, дух победы. К сожалению, такая страсть проявляется не у всех спортсменов. Во время разговора они выдвигают небольшие проблемы. Конечно, с некоторыми спортсменами, у которых в глазах не горит страсть к победе и огонь, помимо физических нагрузок, необходимо работать в духовном и духовном направлениях.
В организационном плане при подготовке к соревнованиям все может быть хорошо, но пока восприятие и любовь к Родине не сочетаются, желаемый результат вряд ли будет достигнут. На соревнованиях кольцо, ковер, татами, тротуары, бассейны, спортивные площадки ясно показывают, как спортсмен готовится, его реальные возможности. Поэтому на встречах ответственные лица уделяют особое внимание всем аспектам.
В постановлении президента нашей страны “О комплексной подготовке спортсменов Узбекистана к XXXIII летним Олимпийским и XVII Паралимпийским играм 2024 года в Париже (Франция)”следует особо отметить, что в финансовом направлении также действует новая система. В этом направлении совместно с отделом казначейства Министерства финансов налаживается работа с системой “UzASBO”. Эта система помогает обеспечить прозрачность, подотчетность расходуемых средств. Посредством этого предусматривается облегчение деятельности федераций и ассоциаций в данном направлении.
В течение недели официальные лица НОК во главе с Рустамом Шоабдурахмоновым встретились и обсудили ряд вопросов, касающихся создания всех условий для основных представителей нашей сборной, готовящихся к Олимпийским играм в Ханчжоу-2022 и Париже-2024, организации местных и международных учебно-тренировочных сборов на высоком уровне.