Ўзбекистон ўқ отиш федерацияси Париж-2024 Олимпиадасига 12 та йўлланма қўлга киритмоқчи
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳамда Туризм ва спорт вазирлиги федерация ва ассоциациялар билан Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик режаларини муҳокама қилишда давом этади. Бу гал Ўзбекистон ўқ отиш федерацияси спортчи ва мураббийлари билан учрашув ўтказилди.
Йиғилишда МОҚ раҳбари Рустам Шоабудраҳмонов ҳамда Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Аваз Каримов, Спортнинг қишки ва мураккаб турлари бўйича олий спорт маҳорат мактаби вакили, федерация мутасаддилари, шунингдек, Париж-2024 Олимпиадасига даъвогар спортчилар иштирок этишди.
Қайд этиш жоиз, ушбу спорт Олимпия ўйинларида энг кўп медаль ва йўлланмалар ўйналадиган турлардан ҳисобланади. Шу боис МОҚ раиси федерациянинг лицензиатлар борасида “драйвери” бўлиши лозимлиги, бунинг учун Президентимиз ва ҳукуматимиз томонидан барча шароитлар яратиб берилишини таъкидлади.
Ҳар бир федерациялар билан бўлгани каби бу гал ҳам спортчилар билан бирма-бир суҳбат олиб борилди. Бундан кўзланган мақсад уларда эртанги ғалабага бўлган ишончни кучайтириш ва ғолиблик руҳини сингдира олишдир.
Аҳамиятлиси, узоқ танаффусдан сўнг тажрибали мерганимиз, Лондон-2012 Олимпиадаси иштирокчиси Сакина Мамедовани ҳам Париж-2024 даъвогарлари қаторида кўриш мумкин. Умуман олганда, Ўзбекистон ўқ отиш федерацияси бўлажак Олимпия ўйинларида 12 та йўлланма билан иштирок этишни мақсад қилиб қўйган.
Учрашув давомида айни пайтда ҳал қилиниши керак бўлган муаммолар, уларни бартараф этиш учун зарур чоралар, барча спортчиларни замонавий қурол ва бошқа инвентарлар билан таъминлаш бўйича фикрлар билдирилди.

22 November 2021 4875
The National Olympic Committee and the Ministry of Tourism and Sports of Uzbekistan continue their work to discuss with Federations and Associations plans to prepare for the prestigious starts of Hangzhou-2022 and Paris-2024. Today, a meeting was held with athletes and coaches of the Shooting Federation of Uzbekistan.
The event was attended by the head of the NOC Rustam Shaabudrakhmanov and Deputy Minister of Tourism and Sports Avaz Karimov, a representative of the Republican School of Higher Sportsmanship in Winter and Complex Sports, Federation officials, as well as athletes contenders for the 2024 Olympics in Paris.
It is worth noting that this sports discipline is one of the types where the largest number of medals are awarded at the Olympic Games. In this regard, the Chairman of the NOC stressed that the Federation should become a "driver" in relation to licensees, because the President has created all the necessary conditions for this.
The issue of full and fruitful preparation for the upcoming important competitions is being discussed with each Federation. And this work is carried out one-on-one with the members of the national team. The purpose of this is to strengthen their confidence in tomorrow's victory and instill in them the spirit of victory.
It is noteworthy that after a long break, our experienced Sakina Mammadova, a participant of the 2012 Olympics in London, can also be seen among the contenders for Paris 2024. In general, the Shooting Federation of Uzbekistan has set a goal to take part in the upcoming Olympic Games with 12 athletes.
During the meeting, opinions were expressed about the problems that need to be solved at the moment, about the measures necessary to eliminate them, about providing all athletes with modern weapons and other equipment.