Тантанали очилиш маросими, Элмурат Тасмурадовнинг хайрлашуви ёхуд спорт курашлари бўйича мамлакат чемпионатининг биринчи кун воқеликлари
Хабар қилганимиздек, бугун “Универсал” спорт мажмуасида спорт курашлари бўйича мамлакат биринчилиги бошланди. Мусобақанинг дастлабки куни бир қатор қизиқарли воқеликларга бой бўлди.
Финал баҳсларидан аввал тантанали очилиш маросими ўтказилди. Унда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раисининг ўринбосари, Ўзбекистон спорт курашлари ассоциацияси раиси Салим Абдувалиев ва кенг спорт жамоатчилиги иштирок этишди.
Аҳамиятлиси, тадбир доирасида юнон-рум кураши бўйича Рио-2016 совриндори, 3 карра ЖЧ совриндори, 5 карра Осиё чемпиони Элмурат Тасмурадовнинг катта спорт билан хайрлашув тадбири ўтказилди. Мутасаддилар спортчимизга узоқ йиллик фаолияти учун ташаккур айтиб, унинг келгуси фаолиятида омад тилаб ўтишди.
Шундан сўнг бири биридан қизиқарли финал беллашувларига навбат берилди. Унда Жасур Ортиқбоев, Ислом Баҳромов, Арам Варданян, Жалгасбай Бердимуратов, Мўминжон Абдуллаев каби етакчилар ўз вазн тоифаларида яна бир бор мамлакат чемпионлигини қўлга киритишди. Батафсил:

21 December 2021 5301
As we reported earlier, the championship of the republic in wrestling started today at the Universal sports complex. The first day of the competition was full of a number of interesting events.
An opening ceremony was held before the final matches. It was attended by the Secretary General of the NOC Oybek Kasimov, Deputy Chairman of the Committee, Chairman of the Wrestling Association of Uzbekistan Salim Abduvaliyev and the general sports community.
In turn, Elmurat Tasmuradov announced the end of his sports career and within the framework of the event, high-ranking officials and specialists thanked the winner of the Rio 2016 Olympic Games in Greco-Roman wrestling, 3-time World Championship medalist, 5-time Asian champion for a worthy contribution to the development of Uzbek wrestling in the international sports arena.
Then the final matches of the national championship took place. Such leaders of the national team of Uzbekistan as Jasur Ortikbayev, Islom Bahromov, Aram Vardanyan, Jalgasbai Berdimuratov, Muminjon Abdullayev once again proved their superiority over their rivals and defended the championship title in their weight categories.