Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров юртимизда Олимпизм ва спорт тарғиботи масалаларига бағишланган йиғилишда қатнашди
Бугун МОҚда Осиё Олимпия кенгаши (ООК) вице-президенти Отабек Умаров иштирокида юртимизда Олимпизм ҳаракати ва спорт тарғиботи бўйича олиб борилаётган ишлар мавзусига бағишланган учрашув бўлиб ўтди. Йиғилишда Ўзбекистон Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталарининг мутасадди раҳбарлари иштирок этишди.
Учрашувда МОҚ Бош котиби, «Тошкент-2025» ёшлар Осиё ўйинлари дирекцияси директори Ойбек Касимов 21 ноябрь куни БААнинг Дубай шаҳрида бўлиб ўтадиган ООКнинг навбатдаги Бош Ассамблеяси учун тайёрланган тақдимотни намойиш этди. Таъкидлаш жоиз, Бош Ассамблеяда делегациямиз қитъадошларимизни ушбу тақдимот билан таништиради.
Айни пайтда Президентимизнинг қўллаб-қувватлаши билан бўлажак мусобақага катта тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда. Тақдимот ҳақида маълумот берган Ойбек Касимов мусобақага қурилаётган объектлар, унинг таркибига кирадиган спорт турлари, транспорт ва бошқа йўналишлар ҳақида тўхталди. Шунингдек, йиғилишда МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов терма жамоаларимизнинг Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик стратегияси ҳақида маълумот берди.
Йиғилиш кун тартибига мувофиқ, иштирокчилар келаси йил январь ойида Ўзбекистон МОҚнинг 30 йиллигини кенг нишонлаш бўйича ўтказиладиган тадбирлар режасини ҳам кўриб чиқишди. Тадбир давомида мамлакатимиз спорти тараққиётини янги босқичга олиб чиқиш каби шу ва бошқа мавзулар юзасидан фикр алмашилди.

Вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров принял участие в совещании, посвященном вопросам пропаганды олимпизма и спорта в нашей стране
Сегодня в НОК с участием вице-президента Олимпийского совета Азии (ОСА) Отабека Умарова состоялась встреча, посвященная проводимой в нашей стране работе по пропаганде олимпийского движения и спорта. В мероприятии приняли участие ответственные руководители Национального Олимпийского и Паралимпийского комитетов Узбекистана.
На встрече Генеральный секретарь НОК, руководитель дирекции молодёжных Азиатских игр «Ташкент-2025» Ойбек Касимов представил презентацию, подготовленную к очередной Генеральной Ассамблее ОСА, которая состоится 21 ноября в Дубае.
Согласно регламенту Генеральной Ассамблеи будут рассмотрены вопросы по дальнейшему развитию спортивных дисциплин и организация крупномасштабных турниров. Кроме того, на предстоящем мероприятии в ОАЭ, узбекская сторона предоставит информацию о подготовке к молодёжным Азиатским играм «Ташкент-2025».
В настоящее время при поддержке Президента проводится большая подготовительная работа к предстоящим соревнованиям. Генеральный секретарь НОК, который ознакомил с презентацией, дал подробную информацию о строящихся объектах для предстоящих важных состязаниях, видах спорта, которые будут включены в него, предоставляемом транспорте и других организационных вопросах. Также на совещании заместитель председателя НОК Узбекистана Шерзод Ташматов проинформировал о стратегии подготовки Национальных команд к Азиатским играм в Ханчжоу-2022 году и Олимпийских игр в Париж-2024.
В рамках сегодняшнего заседания, участники также рассмотрели план мероприятий по широкому празднованию 30-летия НОК Узбекистана в январе следующего года. В ходе мероприятия состоялся обмен мнениями по выводу на новый уровень развития спорта в нашей стране.