Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров юртимизда Олимпизм ва спорт тарғиботи масалаларига бағишланган йиғилишда қатнашди
Бугун МОҚда Осиё Олимпия кенгаши (ООК) вице-президенти Отабек Умаров иштирокида юртимизда Олимпизм ҳаракати ва спорт тарғиботи бўйича олиб борилаётган ишлар мавзусига бағишланган учрашув бўлиб ўтди. Йиғилишда Ўзбекистон Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталарининг мутасадди раҳбарлари иштирок этишди.
Учрашувда МОҚ Бош котиби, «Тошкент-2025» ёшлар Осиё ўйинлари дирекцияси директори Ойбек Касимов 21 ноябрь куни БААнинг Дубай шаҳрида бўлиб ўтадиган ООКнинг навбатдаги Бош Ассамблеяси учун тайёрланган тақдимотни намойиш этди. Таъкидлаш жоиз, Бош Ассамблеяда делегациямиз қитъадошларимизни ушбу тақдимот билан таништиради.
Айни пайтда Президентимизнинг қўллаб-қувватлаши билан бўлажак мусобақага катта тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда. Тақдимот ҳақида маълумот берган Ойбек Касимов мусобақага қурилаётган объектлар, унинг таркибига кирадиган спорт турлари, транспорт ва бошқа йўналишлар ҳақида тўхталди. Шунингдек, йиғилишда МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов терма жамоаларимизнинг Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик стратегияси ҳақида маълумот берди.
Йиғилиш кун тартибига мувофиқ, иштирокчилар келаси йил январь ойида Ўзбекистон МОҚнинг 30 йиллигини кенг нишонлаш бўйича ўтказиладиган тадбирлар режасини ҳам кўриб чиқишди. Тадбир давомида мамлакатимиз спорти тараққиётини янги босқичга олиб чиқиш каби шу ва бошқа мавзулар юзасидан фикр алмашилди.

18 November 2021 5702
Vice-President of the Olympic Council of Asia Otabek Umarov took part in a meeting dedicated to the promotion of Olympism and sports in our country
Today at the NOC with the participation of the Vice-President of the Olympic Council of Asia (OCA) Otabek Umarov held a meeting dedicated to the work carried out in our country to promote the Olympic movement and sports. The event was attended by the responsible heads of the National Olympic and Paralympic Committees of Uzbekistan.
At the meeting, the Secretary General of the NOC, Head of the Directorate of the Asian Youth Games "Tashkent-2025" Oybek Kasimov presented a presentation prepared for the next General Assembly of the OCA, which will be held on November 21 in Dubai.
According to the regulations of the General Assembly, issues on the further development of sports disciplines and the organization of large-scale tournaments will be considered. In addition, at the upcoming event in the UAE, the Uzbek side will provide information on preparations for the Asian Youth Games "Tashkent-2025".
Currently, with the support of the President, a lot of preparatory work is being carried out for the upcoming competitions. The Secretary General of the NOC, who introduced the presentation, gave detailed information about the facilities under construction for the upcoming important competitions, the sports that will be included in it, the transport provided and other organizational issues. Also at the meeting, Deputy Chairman of the NOC of Uzbekistan Sherzod Tashmatov informed about the strategy of preparing National teams for the Asian Games in Hangzhou-2022 and the Olympic Games in Paris-2024.
As part of today's meeting, the participants also reviewed the action plan for the wide celebration of the 30th anniversary of the NOC of Uzbekistan in January next year. During the event, an exchange of views took place on bringing sports to a new level of development in our country.