Жаҳон чемпионатига тайёргарлик режалари кўриб чиқилмоқда
Хабарингиз бор, жорий йилнинг 7-17 декабрь кунлари Тошкентда оғир атлетика бўйича илк бор катталар ўртасидаги жаҳон чемпионати бўлиб ўтади. Айни пайтда мамлакатимизда ушбу мусобақага катта ҳажмдаги тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда. Бугун ушбу мавзу юзасидан муҳокама учун Халқаро оғир атлетика федерациянинг (IWF) мусобақаларни ўтказиш бўйича менежери Матяш Ленчер, ташкилот бизнес администратори Мария Черешнеш, IWF бўлим директори Лилла Шаги МОҚга ташриф буюришди.
Меҳмонларни МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов қарши олди. Уларга Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов ҳамроҳлик қилди.
Суҳбат давомида Ойбек Касимов ушбу мусобақани ўтказишга мамлакатимизда катта тайёргарлик олиб борилаётгани, хусусан, ҳукуматимизнинг қўллаб-қувватлаётгани ҳақида гапириб ўтди.
“Пойтахтимиз шу пайтгача оғир атлетика бўйича кўплаб мусобақаларни юқори савияда ўтказган. Энди навбат катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатига. Қаторасига икки Олимпия ўйинларида атлетларимиз олтин медаль ва рекордларни қўлга киритаётгани мамлакатимиз ёшлари орасида ушбу спорт турига бўлган қизиқишнинг янада ортишига сабаб бўлмоқда. Президентимиз спорт тарғиботини янада кучайтириш учун мамлакатимизда йирик нуфуздаги халқаро мусобақаларни ўтказиш бўйича кўрсатма берган эдилар. Бўлажак жаҳон чемпионати ушбу вазифанинг амалий ижроси бўлибгина қолмай, аҳолимиз орасида спорт тарғиботи йўлида яна бир муҳим қадам бўлади”, – деди Ойбек Касимов.
Суҳбат давомида дунё биринчилигини юқори савияда ўтказиш, унинг трансляцияси билан боғлиқ масалалар қаторида мусобақадан сўнг ўтадиган халқаро ташкилот Конгрессига тайёргарлик ҳақидаги мавзулар ҳам муҳокама қилинди.

17 November 2021 3985
Next month Tashkent will host participants and guests of the World Weightlifting Championships for the first time
On December 7-17, all the attention of the world sports community will be focused on our capital. Next month, the World Weightlifting Championship among adults will be held in Tashkent for the first time. Currently, a large amount of preparatory work is being carried out in our country for this prestigious tournament. Today, Matyash Lencher, the competition manager of the International Weightlifting Federation (IWF), Maria Chereshnesh, the business administrator of the organization, and Lilla Steps, the director of the IWF Department, arrived at the NOC to discuss this topic.
The guests were met by the Secretary General of the NOC Oybek Kasimov. They were accompanied by the first deputy chairman of the Weightlifting Federation of Uzbekistan Shakhrullo Mahmudov.
During the conversation, Oybek Kasimov said that a lot of preparations are being made in our country for this competition, in particular, about the support from our Government.
During the conversation, issues related to the holding of the world championship at a high level, its broadcast, as well as issues of preparation for the Congress of the international organization, which will be held after the competition, were discussed.