Пойтахтимиздаги «Универсал» спорт мажмуасида бокс бўйича эркаклар ва аёллар ўртасидаги Ўзбекистон чемпионати ўз якунига етди. Регламентга кўра, бугун эркаклар ўртасида финал жанглари ўтказилди. Кутилганидек, барча беллашувлар шиддатли ва муросасиз руҳда ўтди. Қайд этиш жоиз, Токио-2020 Олимпия ўйинлари иштирокчилари Дилшод Рўзметов, Бобоусмон Батуровларнинг мағлубиятга учрагани янги юлдузлар етишиб чиқаётганидан далолат берди. Қуйида бугунги финал беллашувларининг натижалари билан танишишингиз мумкин:
-48 кг. Асилбек Жалилов – Шодиёр Мелиқўзиев
-51 кг. Мироншох Ибрагимов – Хужаназар Нортожиев
-54 кг. Шаҳзод Музаффаров – Дилшод Абдувалиев
-57 кг. Шунқор Абдурасулов – Хасанбой Латибохунов
-60 кг. Хуршидбек Расулжонов – Фарёзбек Хакимов
-63,5 кг. Турсунов Мужибулло – Руслан Абдуллаев
-67 кг. Жаҳонгир Рахмонов – Жавлонбек Йўлдошев
-71 кг. Бобоусмон Батуров – Азизбек Тожиев
-75 кг. Саиджамшид Жафаров – Абдулазиз Абдупаттаев
-81 кг. Дилшод Рўзметов – Одилжон Аслонов
-86 кг. Тимур Маржанов – Жўрабек Тоштемиров
-92 кг. Жамшиджон Абдуллаев – Жавоҳир Тоғаймуродов
+92 кг. Жаҳонгир Зокиров – Жамшид Худайберганов.
Шунингдек, мусобақа якунида анъанага мувофиқ чемпионатнинг энг яхши боксчисига Руфат Рисқиев кубоги топширилди. Бу йил эркаклар ўртасида Руслан Абдуллаев ва аёллардан Нигина Ўктамова мазкур совринни қўлга киритишди. Шунингдек, Нурхон Асадуллаева турнирнинг энг яхши ҳаками деб эътироф этилди.
Эслатиб ўтамиз, бу йилги Ўзбекистон чемпионатини барча қитъалардан ташриф буюрган AIBAнинг 3 юлдузли 8 нафар рефериси маҳаллий ҳакамлар билан биргаликда бошқариб боришди.

14 December 2021 5220
The Uzbek Boxing Championship among men and women has ended in the capital's Universal sports complex. According to the regulations, the final fights among men took place today. All meetings were held in a tense and uncompromising struggle. It is worth noting that the defeat of the participants of the Tokyo 2020 Olympic Games Dilshod Ruzmetov, Bobousmon Baturov testified that new stars are coming on the heels of the eminent masters of the leather glove of the Uzbek boxing school.
Results of the final part of the championship of Uzbekistan:
-48 kg. Asilbek Jalilov - Shodier Melikuziev
-51 kg. Mironshokh Ibragimov - Khujanazar Nortozhiev
-54 kg. Shahzod Muzaffarov-Dilshod Abduvaliyev
-57 kg. Shunkor Abdurasulov - Hasanboy Latibokhunov
-60 kg. Khurshidbek Rasuljonov - Farezbek Khakimov
-63.5 kg . Mujibullo Tursunov - Ruslan Abdullaev
-67 kg. Jahongir Rakhmonov — Javlonbek Yuldashev
-71 kg. Bobousmon Baturov-Azizbek Tajiyev
-75 kg. Saijamshid Jafarov - Abdulaziz Abdupattayev
-81 kg. Dilshod Ruzmetov-Odiljon Aslonov
-86 kg. Timur Marjanov - Jurabek Tashtemirov
-92 kg. Zhamshijon Abdullayev — Javokhir Togaimurodov
+92 kg Jahongir Zakirov-Jamshid Khudaiberganov.
Also, according to tradition, at the end of the competition, the best boxer of the championship was awarded the Rufat Riskiev Cup. This year Ruslan Abdullayev among men and Nigina Uktamova among women won this coveted prize. Nurkhon Asadullayeva was also recognized as the best referee of the tournament.
Recall that this year, together with domestic experts, the championship of Uzbekistan was judged by 8 3-star AIBA specialists representing various continents.