Пойтахтимиздаги «Универсал» спорт мажмуасида бокс бўйича эркаклар ва аёллар ўртасидаги Ўзбекистон чемпионати ўз якунига етди. Регламентга кўра, бугун эркаклар ўртасида финал жанглари ўтказилди. Кутилганидек, барча беллашувлар шиддатли ва муросасиз руҳда ўтди. Қайд этиш жоиз, Токио-2020 Олимпия ўйинлари иштирокчилари Дилшод Рўзметов, Бобоусмон Батуровларнинг мағлубиятга учрагани янги юлдузлар етишиб чиқаётганидан далолат берди. Қуйида бугунги финал беллашувларининг натижалари билан танишишингиз мумкин:
-48 кг. Асилбек Жалилов – Шодиёр Мелиқўзиев
-51 кг. Мироншох Ибрагимов – Хужаназар Нортожиев
-54 кг. Шаҳзод Музаффаров – Дилшод Абдувалиев
-57 кг. Шунқор Абдурасулов – Хасанбой Латибохунов
-60 кг. Хуршидбек Расулжонов – Фарёзбек Хакимов
-63,5 кг. Турсунов Мужибулло – Руслан Абдуллаев
-67 кг. Жаҳонгир Рахмонов – Жавлонбек Йўлдошев
-71 кг. Бобоусмон Батуров – Азизбек Тожиев
-75 кг. Саиджамшид Жафаров – Абдулазиз Абдупаттаев
-81 кг. Дилшод Рўзметов – Одилжон Аслонов
-86 кг. Тимур Маржанов – Жўрабек Тоштемиров
-92 кг. Жамшиджон Абдуллаев – Жавоҳир Тоғаймуродов
+92 кг. Жаҳонгир Зокиров – Жамшид Худайберганов.
Шунингдек, мусобақа якунида анъанага мувофиқ чемпионатнинг энг яхши боксчисига Руфат Рисқиев кубоги топширилди. Бу йил эркаклар ўртасида Руслан Абдуллаев ва аёллардан Нигина Ўктамова мазкур совринни қўлга киритишди. Шунингдек, Нурхон Асадуллаева турнирнинг энг яхши ҳаками деб эътироф этилди.
Эслатиб ўтамиз, бу йилги Ўзбекистон чемпионатини барча қитъалардан ташриф буюрган AIBAнинг 3 юлдузли 8 нафар рефериси маҳаллий ҳакамлар билан биргаликда бошқариб боришди.

14 Декабря 2021 5016
В столичном спортивном комплексе «Универсал» завершился чемпионат Узбекистана по боксу среди мужчин и женщин. Согласно регламенту, сегодня состоялись финальные бои среди мужчин. Все встречи прошли в напряжённой и бескомпромиссной борьбе. Стоит отметить, что поражение участников Олимпийских игр Токио-2020 Дильшода Рузметова, Бобоусмона Батурова свидетельствовало о том, что на пятки именитым мастерам кожаной перчатки узбекской школы бокса наступают новые звёзды.
Итоги финальной части чемпионата Узбекистана:
-48 кг. Асилбек Джалилов — Шодиер Меликузиев
-51 кг. Мироншох Ибрагимов — Худжаназар Нортожиев
-54 кг. Шахзод Музаффаров-Дильшод Абдувалиев
-57 кг. Шункор Абдурасулов — Хасанбой Латибохунов
-60 кг. Хуршидбек Расулджонов — Фарёзбек Хакимов
-63,5 кг. Муджибулло Турсунов — Руслан Абдуллаев
-67 кг. Джахонгир Рахмонов — Джавлонбек Юлдашев
-71 кг. Бобоусмон Батуров-Азизбек Таджиев
-75 кг. Саиджамшид Джафаров — Абдулазиз Абдупаттаев
-81 кг. Дильшод Рузметов-Одилжон Аслонов
-86 кг. Тимур Марджанов — Джурабек Таштемиров
-92 кг. Жамшиджон Абдуллаев — Джавохир Тогаймуродов
+92 кг Джахонгир Закиров-Жамшид Худайберганов.
Также по традиции в конце соревнований лучшему боксёру чемпионата вручили Кубок Руфата Рискиева. В этом году Руслан Абдуллаев среди мужчин и Нигина Уктамова среди женщин завоевали этот заветный приз. Также Нурхон Асадуллаева была признана лучшим рефери турнира.
Напомним, что в этом году вместе с отечественными экспертами чемпионат Узбекистана судили 8 3-звёздочных специалиста AIBA, представляющие различные континенты.