Шундан сўнг Азиз Абдуҳакимов мусобақани расман очиқ деб эълон қилди ва Ўзбекистон Республикаси давлат мадҳияси янгради.
Шунинг билан мусобақанинг тантанали очилиш маросими ўз якунига етди.
Uzbekistan
Portugal
DR Congo
Маълум қилганимиздек, бугун пойтахтимизда оғир атлетика бўйича катталар ўртасидаги жаҳон чемпионати старт олди. Айни дақиқаларда мазкур мусобақанинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов, МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов, Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазири, Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси раиси Ботир Зокиров, Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари, Осиё оғир атлетика федерацияси вице-президенти Шаҳрулло Маҳмудов, Халқаро оғир атлетика федерацияси раҳбарлари, кўп сонли мухлислар ва мусобақада иштирок этаётган делегациялар қатнашишди.
Маросим аввалида Президентимиз ва ҳукуматимиз томонидан спортга қаратилаётган юксак эътибор ҳақидаги видеоролик меҳмонларга тақдим қилинди. Шундан сўнг саҳналаштирилган турли бадиий чиқишлар йиғилганлар эътиборига ҳавола этилди. Айниқса, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Шукурулло Исроилов, Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон халқ артисти Женисбек Пиязов, «Ситора» гуруҳи иштирокидаги чиқиш йиғилганларга юқори кайфият улашди.
“Авваламбор, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга ушбу мусобақани юқори савияда ташкиллаштиришда бош бўлгани учун федерациямиз номидан миннатдорчилик билдириб қоламан. Шунингдек, Туризм ва спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси ҳам ташкилий ишларни юқори савияда амалга оширишди. Расмий маълумот бўйича, ушбу дунё биринчилигида 90 га яқин мамлакатдан 500 нафарга яқин спортчи иштирок этмоқда. Фурсатдан фойдаланиб, бугунги мураккаб даврда барчангизга сиҳат-саломатлик тилаб қоламан. Мусобақа давомида ҳам ижтимоий масофа сақланиб, барча талабларга риоя қилинишини сўрайман”, – деди Майкл Ирани.
Мамлакатимиз номидан Азиз Абдуҳакимов сўзга чиқиб, мусобақа иштирокчиларига самимий қутловларини йўллади:
“Барчангизни гўзал диёримизда илк бор ўтказилаётган жаҳон чемпионатида кўриб турганимиздан хурсандмиз. Мамлакатимизда ҳурматли Президентимиз раҳбарлигида жисмоний тарбия ва спортни ривожлантиришга катта аҳамият қаратилмоқда. Шу билан бирга, юртимизда нуфузли мусобақаларни қабул қилиш орқали Янги Ўзбекистоннинг имкониятларини кўрсатмоқдамиз. Шунингдек, спортчиларимиз халқаро майдонда улкан ютуқларга эришиб келишмоқда. Биргина оғир атлетика мисолида сўнгги икки Олимпия ўйинларида вакилларимиз олтин медални қўлга киритиб келаётгани, яқинда Саудия Арабистонида ўтган ўсмирлар ўртасидаги жаҳон чемпионатида ёшларимиз кучли учликдан ўрин олгани ушбу гапимизнинг яққол исботи бўла олади. Дунё биринчилигининг барча иштирокчиларига омад тилайман”.

7 December 2021 4637
As it turned out, today in the capital, the World Championship among adults in weightlifting began. At the same time, the opening ceremony of the competition was held.
The ceremony was attended by the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Aziz Abduhakimov, Minister of Tourism and sports, the head of the NOC Rustam Shoabdurahmonov, the minister of construction of the Republic of Uzbekistan Botir Zakirov, the chairman of the Weightlifting Federation of Uzbekistan Shahrullo Mahmudov, the president of the Asian Weightlifting Federation vise, the heads of the International Weightlifting Federation, the
At the beginning of the ceremony, a video about the high attention paid to sports by the president and the government was presented to the guests. After that, various artistic performances staged were brought to the attention of the audience. In particular, the artist Shukurullo Israrilov, people's artist of Uzbekistan and Karakalpakstan Jenisbek Piyazov, who served in Uzbekistan, shared a high mood with the participants of the performance with the participation of" Sitora " group.
"First of all, I would like to thank the president of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on behalf of our federation for being the head of the organization of this competition at a high level. The Ministry of Tourism and sports, the National Olympiad, the Weightlifting Federation of Uzbekistan also carried out organizational work at a high level. According to official data, about 500 athletes from about 90 countries take part in this world championship. I would like to take this opportunity to wish all of you good health in today's difficult time. During the competition, too, I ask that the social distance is maintained and all requirements are met," Michael Irani said.
Speaking on behalf of our country Aziz Abduhakimov sent sincere congratulations to the participants of the competition:
"We are delighted to see you all at the World Cup, which was held for the first time in our beautiful country. Under the leadership of the respected President of our country, great importance is attached to the development of physical education and sports. At the same time, we show the opportunities of a new Uzbekistan by accepting prestigious competitions in our country. Our athletes are also making great strides in the international arena. One example of weightlifting is the fact that at the last two Olympic Games our representatives have won the gold medal, and recently Saudi Arabiaonida ranked among the strongest three in the World Championship among juniors, which has passed. I wish good luck to all participants of the World Championship."
After that, Aziz Abduhakimov officially declared the competition open and the national anthem of the Republic of Uzbekistan was sounded.