Шундан сўнг Азиз Абдуҳакимов мусобақани расман очиқ деб эълон қилди ва Ўзбекистон Республикаси давлат мадҳияси янгради.
Шунинг билан мусобақанинг тантанали очилиш маросими ўз якунига етди.
Uzbekistan
Portugal
DR Congo
Маълум қилганимиздек, бугун пойтахтимизда оғир атлетика бўйича катталар ўртасидаги жаҳон чемпионати старт олди. Айни дақиқаларда мазкур мусобақанинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов, МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов, Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазири, Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси раиси Ботир Зокиров, Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари, Осиё оғир атлетика федерацияси вице-президенти Шаҳрулло Маҳмудов, Халқаро оғир атлетика федерацияси раҳбарлари, кўп сонли мухлислар ва мусобақада иштирок этаётган делегациялар қатнашишди.
Маросим аввалида Президентимиз ва ҳукуматимиз томонидан спортга қаратилаётган юксак эътибор ҳақидаги видеоролик меҳмонларга тақдим қилинди. Шундан сўнг саҳналаштирилган турли бадиий чиқишлар йиғилганлар эътиборига ҳавола этилди. Айниқса, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Шукурулло Исроилов, Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон халқ артисти Женисбек Пиязов, «Ситора» гуруҳи иштирокидаги чиқиш йиғилганларга юқори кайфият улашди.
“Авваламбор, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга ушбу мусобақани юқори савияда ташкиллаштиришда бош бўлгани учун федерациямиз номидан миннатдорчилик билдириб қоламан. Шунингдек, Туризм ва спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси ҳам ташкилий ишларни юқори савияда амалга оширишди. Расмий маълумот бўйича, ушбу дунё биринчилигида 90 га яқин мамлакатдан 500 нафарга яқин спортчи иштирок этмоқда. Фурсатдан фойдаланиб, бугунги мураккаб даврда барчангизга сиҳат-саломатлик тилаб қоламан. Мусобақа давомида ҳам ижтимоий масофа сақланиб, барча талабларга риоя қилинишини сўрайман”, – деди Майкл Ирани.
Мамлакатимиз номидан Азиз Абдуҳакимов сўзга чиқиб, мусобақа иштирокчиларига самимий қутловларини йўллади:
“Барчангизни гўзал диёримизда илк бор ўтказилаётган жаҳон чемпионатида кўриб турганимиздан хурсандмиз. Мамлакатимизда ҳурматли Президентимиз раҳбарлигида жисмоний тарбия ва спортни ривожлантиришга катта аҳамият қаратилмоқда. Шу билан бирга, юртимизда нуфузли мусобақаларни қабул қилиш орқали Янги Ўзбекистоннинг имкониятларини кўрсатмоқдамиз. Шунингдек, спортчиларимиз халқаро майдонда улкан ютуқларга эришиб келишмоқда. Биргина оғир атлетика мисолида сўнгги икки Олимпия ўйинларида вакилларимиз олтин медални қўлга киритиб келаётгани, яқинда Саудия Арабистонида ўтган ўсмирлар ўртасидаги жаҳон чемпионатида ёшларимиз кучли учликдан ўрин олгани ушбу гапимизнинг яққол исботи бўла олади. Дунё биринчилигининг барча иштирокчиларига омад тилайман”.

Состоялась церемония открытия Кубка мира по тяжелой атлетике
Как оказалось, сегодня в столице начался Чемпионат мира среди взрослых по тяжелой атлетике. В это же время состоялась церемония открытия соревнований.
В церемонии приняли участие Премьер-министр Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, Министр туризма и спорта, глава НОК Рустам Шоабдурахмонов, министр строительства Республики Узбекистан Ботир Закиров, председатель Федерации тяжелой атлетики Узбекистана Шахрулло Махмудов, президент Азиатской федерации тяжелой атлетики визе, руководители Международной федерации тяжелой атлетики, Международной федерации тяжелой атлетики.
В начале церемонии гостям был представлен видеоролик о высоком внимании, уделяемом спорту президентом и правительством. После этого вниманию зрителей были представлены различные художественные постановки. В частности, художник Шукурулло Исрарилов, народный артист Узбекистана и Каракалпакстана Дженисбек Пиязов, служивший в Узбекистане, поделился приподнятым настроением с участниками спектакля с участием группы "Ситора".
"Прежде всего, я хотел бы поблагодарить президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева от имени нашей федерации за то, что он возглавил организацию этого соревнования на высоком уровне. Министерство туризма и спорта, Национальная олимпиада, Федерация тяжелой атлетики Узбекистана также провели организационную работу на высоком уровне. По официальным данным, в этом чемпионате мира принимают участие около 500 спортсменов примерно из 90 стран. Я хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы пожелать всем вам крепкого здоровья в сегодняшнее трудное время. Во время соревнований я также прошу соблюдать социальную дистанцию и соблюдать все требования", - сказал Майкл Ирани.
Выступая от имени нашей страны Азиз Абдухакимов направил искренние поздравления участникам конкурса:
"Мы рады видеть вас всех на Чемпионате мира, который впервые прошел в нашей прекрасной стране. Под руководством уважаемого Президента нашей страны большое значение придается развитию физической культуры и спорта. В то же время мы демонстрируем возможности нового Узбекистана, принимая престижные соревнования в нашей стране. Наши спортсмены также добиваются больших успехов на международной арене. Одним из примеров тяжелой атлетики является тот факт, что на двух последних Олимпийских играх наши представители завоевали золотую медаль, а недавно Саудовская Аравия вошла в тройку сильнейших на прошедшем чемпионате мира среди юниоров. Я желаю удачи всем участникам чемпионата мира".
После этого Азиз Абдухакимов официально объявил конкурс открытым и прозвучал государственный гимн Республики Узбекистан.