Мавжуд муаммоларни ўрганиб, уларга ечим қидирамиз
Париж-2024 Олимпия ўйинларига ҳар томонлама пухта тайёргарлик кўриш, бунинг учун керакли стратегия ишлаб чиқиш ҳар бир федерация ва ассоциацияларимиз олдида турган асосий вазифалардан. Бугун МОҚ раҳбарияти Қўмита мажлислар залида мутахассислар билан мавзу юзасидан атрофлича суҳбатлашиб олди. Йиғилишни МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов олиб борди. Унда Вазирлар Маҳкамаси масъул ходими, Республика Олий спорт маҳорати мактаблари директорлари, федерация ва ассоциацияларнинг тегишли мутасаддилари иштирок этишди.
Даставвал, Рустам Шоабдураҳмонов олдинда турган мақсад ва вазифалар ҳақида гапириб ўтди.
“Токио ва Париж Олимпиадаларига бўлган тайёргарлик жуда кескин фарқ қилади. Бу гал янги ёндашув ва методикалар билан ҳозирлик кўрамиз. Муҳтарам Президентимиз Олимпия ўйинларига олиб борадиган тайёргарлигимизни қўллаб-қувватламоқдалар. Тан олиш керак, кўпчиликда муаммолар бор. Айниқса, асосий жамоа мунтазам шуғулланадиган база бўйича. Ҳозир ҳар бир федерациямиз спортчилари ва мураббийлар билан бекорга бирма-бир учрашмаяпмиз. Уларнинг олдиларида турган мақсадга эриша олишига ишонтиришимиз, давлатимиз уларнинг ортида турганини кўрсатишимиз керак”, – деди МОҚ раҳбари.
Йиғилиш давомида хорижлик мураббий ва бошқа йўналишдаги мутахассисларга эҳтиёж сезаётган федерациялар улар билан тезроқ келишувга эришиш, спорт тиббиёти йўналишида ҳам керакли витамин ва дори-дармонлар рўйхатини шакллантириб олиш, вилоятлардаги мутахассислар ишини янада кучайтириш бўйича фикрлар билдирилди. Шунингдек, федерацияларга имкон қадар тез фурсатда мавжуд муаммоларни ўрганиб, уларга ечим бўладиган таклифларни тақдим қилиш бўйича кўрсатма берилди.

Ищем решения проблем по подготовке к предстоящим Олимпийским играм
Тщательная всесторонняя подготовка к Олимпийским играм Париж-2024, разработка необходимой стратегии для этого являются одними из основных задач, стоящих перед каждой Федерацией и Ассоциациями Узбекистана. Сегодня руководство НОК в зале заседаний комитета подробно поговорило со специалистами на эту тему. Мероприятие провели председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов. В нём приняли участие ответственный сотрудник Кабинета министров, директоры Республиканских школ высшего спортивного мастерства, соответствующие должностные лица Федераций и Ассоциаций.
Сначала Рустам Шаабдурахманов рассказал о целях и задачах, которые стоят перед ними.
«Подготовка к Олимпиаде Париж-2024 сильно отличается от Токио-2020. На этот раз мы будем готовиться новыми подходами и методологиями. Президент поддерживает нашу подготовку к Олимпийским играм. Не стоит забывать о том, что многим нужно обратить внимание на ошибки, которые были допущены на последней Олимпиаде, на существующие проблемы, которые мешают результативным выступлениям на международной спортивной арене. Особенно, отсутствие базы для регулярных тренировок основной команды. Сейчас мы не зря встречаемся один на один со спортсменами и тренерами каждой Федерации. Мы должны убедить их в том, что они могут достичь поставленной перед ними цели.Кроме того, показать, что наше государство всесторонне поддерживает их.”, – сказал глава НОК.
В ходе совещания были высказаны мнения о необходимости скорейшего согласования с Федерациями, нуждающимися в зарубежных тренерах и специалистах, формирования перечня необходимых витаминов и медикаментов в области спортивной медицины, дальнейшего усиления работы специалистов в регионах. Федерациям также было поручено как можно скорее изучить существующие проблемы и предоставить предложения и варианты, которые могут быть решены.