Тошкентда шахмат бўйича “Президент кубоги” старт олди
Пойтахтимиздаги Халқаро шахмат академиясида шахмат бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун халқаро турнир бошланди.
Мусобақадан аввал унга бағишланган матбуот анжумани ташкил этилди. Тадбирда Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон шахмат федерацияси раҳбарияти, турнир рефериси, арманистонлик таниқли халқаро ҳакам Ашот Вардапетян, турнир директори Аҳмаджон Эркабоев ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Даставвал ОАВ вакилларига мусобақа ҳақида қисқача маълумот берилди. Бугунги пандемик вазиятда “Президент кубоги” халқаро турнирига дунёнинг турли мамлакатларидан ташриф буюрган 27 нафар гроссмейстер, 16 нафар халқаро гроссмейстер, кўплаб ФИДЕ устаси ҳамда спорт усталари иштирок этаётгани мусобақанинг нуфузи анча юқори эканлигидан дарак беради.
Шундан сўнг турнирнинг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди. Унда Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Аваз Каримов иштирок этди ҳамда 17-жаҳон чемпиони, ҳамюртимиз Рустам Қосимжоновга қарши рамзий юриш билан халқаро турнирни очиб берди.
Халқаро турнир швейцарча тизим бўйича икки босқичда – гуруҳ босқичи (онлайн) ва финал (7 тур, тахта устида), шунингдек, асосий босқич (10 тур) бўйича ўтказилади.
Мусобақада Ўзбекистон шарафини Нодирбек Абдусатторов, Нодирбек Ёқуббоев, Шамсиддин Воҳидов, Жаҳонгир Воҳидов, Жавоҳир Синдоров каби ёш ва иқтидорли гроссмейстерларимиз ҳимоя қилишади.
Эслатиб ўтамиз, “Президент кубоги” халқаро турнирининг умумий мукофот жамғармаси 120 000 АҚШ долларини ташкил қилади.

Дан старт розыгрышу «Кубка Президента» по шахматам
В столичной Международной шахматной академии стартовал международный турнир по шахматам на призы Президента Республики Узбекистан.
Перед состязаниями состоялась пресс-конференция, в которой приняли участие руководство Министерства туризма и спорта и Федерации шахмат Узбекистана, рефери турнира, известный международный судья из Армении Ашот Вардапетян, директор соревнований Ахмаджон Эркабоев и сотрудники средств массовой информации.
В «Кубке Президента» лучших будут выявлять среди 27 гроссмейстеров из различных стран мира, 16 международных гроссмейстеров. Стоит отметить, что многие участники состязаний являются мастерами ФИДЕ и мастерами спорта, что свидетельствует о высоком авторитете турнира. В то же время это обеспечивает высокую конкуренцию.
На официальном открытии турнира принял участие заместитель министра Туризма и спорта Аваз Каримов, который и открыл международный турнир символическим ходом против 17-кратного чемпиона мира Рустама Касимджанова.
Международный турнир проводится по швейцарской системе в два этапа – групповой этап (онлайн) и финал (7 туров, на доске), а также основной этап (10 туров).
Честь Узбекистана на турнире защищают такие молодые и талантливые гроссмейстеры, как Нодирбек Абдусатторов, Нодирбек Якуббаев, Шамсиддин Вохидов, Джахонгир Вохидов, Джавохир Синдаров.
Напомним, что общий призовой фонд престижного турнира «Кубок Президента» составляет 120 000 долларов США.