Париж-2024: Муҳокама марказида гимнастика ва стол тенниси федерациялари
Президентимизнинг “2024 йил Париж шаҳрида (Франция) бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ва XVII Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини комплекс тайёрлаш тўғрисида”ги Қарори бўйича ўтказилаётган йиғилишлар давом этади. Бугун Ўзбекистон гимнастика ва стол тенниси федерациялари билан учрашув ўтказилди.
Даставвал Руслан Мустаев бошчилигидаги гимнастикачиларимиз МОҚ раҳбарияти билан учрашди. Унда Қўмита раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов федерация мутасаддиларини қабул қилди.
Йиғилиш аввалида Ўзбекистон гимнастика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Руслан Мустаев Токио-2020 цикли бўйича ҳисобот берди. Унинг сўзларига кўра, пандемия даврида пойтахтимиздаги Гимнастика залининг коронавирус билан касалланган ҳамюртларимиз учун вақтинчалик шифохонага айлангани сабаб спортчилар асосий машғулот залисиз қолди ва натижада тайёргарлик етарли даражада бўлмади. МОҚ раҳбарияти мазкур масалага келажакда ижобий жавоб топишга, асосий жамоа мунтазам машғулот олиб борадиган зал бириктирилиши ҳақида маълумот берди.
Шундан сўнг МОҚ раҳбари ҳар бир йўналишдаги ёшларимиз, уларнинг тренерлари билан олдиндаги мақсадлари, режалари ҳақида гаплашди.
Афсуски, куннинг иккинчи ярмида Ўзбекистон стол тенниси федерацияси билан йиғилиш кутилганидек ўтказилмади. Таклиф этилган бўлса ҳам федерациядаги ички келишмовчилик сабаб терма жамоа мураббийи Георгий Цой ва унинг шогирдлари ушбу йиғилишга келишмади. Шу боис Спорт ўйинлари бўйича Республика Олий спорт маҳорат мактаби директори Жасур Акрамов, федерация бош котиби, ижрочи директор ва бошқа мутахассислар билан муҳокама олиб борилди.
Афсуски, мана шундай ички низолар сабабли сўнгги йилларда ушбу спорт турида халқаро майдонда айтарли натижага эриша олаётганимиз йўқ. Жумладан, Токио-2020 Олимпиадасига ҳам лицензия қўлга киритилмади. Париж-2024 тайёргарлиги мутлақо бошқача стратегия асосида ташкил этилади. Унда ҳар бир спортчи МОҚ билан тузиладиган шартнома асосида шуғулланиши, уларнинг зиммаларига масъулият юклатилиши муҳим жиҳатлардан бири бўлади.
Узоқ давом этган суҳбатда асосий эътибор лицензияга даъвогар спортчиларимизни хориж клубларида тажриба алмашишлари учун Европага жўнатиш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга қаратилди. МОҚ раҳбарияти бу борада учрашувга келган ягона спортчи Сўғдиёна Мадалиева билан суҳбатлаша олди холос.

Федерации гимнастики и настольного тенниса в центре внимания
Продолжаются заседания, в которых обсуждаются и рассматриваются цели и задачи Федераций по постановлению Президента «О комплексной подготовке спортсменов Узбекистана к XXXIII летним Олимпийским и XVII Паралимпийским играм, проводимым в городе Париже (Франция) в 2024 году». Сегодня состоялась встреча с Федерациями гимнастики и настольного тенниса Узбекистана.
В первой половине дня председатель НОК Рустам Шаабдурахмонов и его заместитель Шерзод Ташматов встретились с представителями Федерации гимнастики во главе с Русланом Мустаевым.
В начале заседания первый заместитель председателя Федерации гимнастики Узбекистана Руслан Мустаев дал отчёт о прошедшем цикле Токио-2020. По его словам, в связи с тем, что во время пандемии гимнастический зал в столице превратился во временную больницу для соотечественников, заражённых коронавирусом, спортсмены остались без основного тренировочного зала, и поэтому подготовка оказалась недостаточной для результативных выступлений на соревнованиях. Руководство НОК проинформировало о том, что в будущем будет прикреплён зал, где основная команда будет регулярно тренироваться, чтобы достойно представлять нашу страну на международной спортивной арене.
Затем глава НОК поговорил с представителями каждого вида гимнастических дисциплин, их тренерами. Обсудили цели и задачи на перспективу.
Во второй половине дня Рустам Шаабдурахманов встретился с представителями Федерации настольного тенниса Узбекистана. Стоит сказать, что встреча прошла не так, как ожидалось. Несмотря на то, что тренер сборной Георгий Цой и его подопечные были в списке приглашённых, из-за внутренних разногласий Федерации, не явились на это заседание. В связи с этим были проведены обсуждения с директором Республиканской школы высшего спортивного мастерства по спортивным играм Джасуром Акрамовым, генеральным секретарем Федерации, исполнительным директором и другими специалистами.
К сожалению, из-за таких внутренних конфликтов за последние годы в этом виде спорта на международной арене мы не можем видеть весомых результатов. В частности, не была завоевана лицензия на Олимпиаду Токио-2020. Подготовка к Париж-2024 будет организована по совершенно другой стратегии. Одним из важных аспектов будет то, что каждый спортсмен будет заниматься на основе контракта, заключённого с НОК. А это в свою очередь, говорит о том,что на этих атлетов будет возложена огромная ответственность. Чтобы каждый из них чувствовал серьёзность достигаемых ими результатов.
В ходе продолжительной беседы основное внимание было уделено отправке наших спортсменов, претендующих на лицензию, в Европу для обмена опытом в зарубежных клубах, их всесторонней поддержке. Главе НОК пришлось беседовать на эту тему с единственной пришедшей на встречу спортсменкой-Согдианой Мадалиевой.