Белград-2021: Куба умумжамоа ҳисобида биринчиликни қайтариб олди
Сербия пойтахти Белград шаҳрида бокс бўйича жаҳон чемпионати ўз якунига етди. Қизиқарли ва муросасиз кечган мусобақа якунида Куба жамоаси биринчиликни қўлга киритди.
Кубалик боксчиларнинг 3 нафари финал йўлланмасини қўлга киритган эди. Уларнинг барчаси ғалаба қозонди ва бу Кубанинг умумжамоа ҳисобида пешқадам бўлишида муҳим аҳамият касб этди. Шу ўринда мусобақадан аввал Тошкентда ўтган Ўзбекистон ва Куба бокс жамоаларининг қўшма йиғинидан сўнг ўтган матбуот анжуманида Куба бокс федерацияси президенти Альберто Пуигнинг бир иқтибосини эслаш ўринли: “Мусобақада қайси жамоа 3 та олтин медаль қўлга кирита олса, катта эҳтимол улар умумжамоа ҳисобида етакчи бўлишади”. Ҳақиқатдан ҳам, 3 та олтин медаль ололган бу жамоа якунда пешқадам бўлди.
Иккинчи ўрин 2 та олтин, 2 та кумуш ва 1 та бронза медалини жамғарган Қозоғистонга насиб этган бўлса 2 тадан олтин ва кумуш медалларини қўлга киритган АҚШ учинчи бўлди. Абдумалик Халаковнинг кумуш ва Мадияр Саидраҳимовнинг бронза медали билан жамоамиз бу гал кучли ўнликда мусобақани якунлади.
Мусобақанинг сўнгги кунги дастуридан сўнг -92 кг вазн тоифасининг тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Унда ҳамюртимиз Мадияр Саидраҳимов ўз совринларини қабул қилиб олди. Қуйида Ўзбекистон бокс федерацияси матбуот котиби Азиз Тўхтамуродов олган суратларни томоша қилишингиз мумкин:

Белград-2021: Куба вернула себе первенство в общекомандном зачёте
В столице Сербии Белграде завершился чемпионат мира по боксу. По итогам интересных и бескомпромиссных соревнований кубинская команда заняла первое место.
3 спортсмена данной сборной завоевали путёвки в финал. Все они победили, и это сыграло решающую роль в том, что Куба стала лидером мирового рейтинга. Здесь уместно вспомнить одну цитату Президента Федерации бокса Кубы Альберто Пуига на пресс-конференции после совместного сбора боксёрских команд Узбекистана и Кубы, прошедшего в Ташкенте перед первенством планеты: “Та дружина, которая сможет завоевать 3 золотые медали на предстоящих соревнованиях, скорее всего и станет лидером в общекомандном зачёте”. Действительно, эта сборная, трижды поднявшаяся на высшую ступень пьедестала почёта, в итоге и заняла первую строчку.
Второе место досталось Казахстану, завоевавшему 2 золотые, 2 серебряные и 1 бронзовую медали, третье-США, завоевавшие по 2 золотые и серебряные награды. Серебряной медалью Абдумалика Халакова и бронзой Мадияра Саидрахимова наша команда завершила турнир, войдя в 10ку сильнейших.
После программы последнего дня соревнований состоялась церемония награждения в весовой категории до 92 кг. В ней на третью ступень пьедестала почёта поднялся и наш соотечественник Мадияр Саидрахимов. Ниже вы можете посмотреть фотографии, которые были сняты пресс-секретарём Федерации бокса Узбекистана Азизом Тухтамуродовым: