Якунда МОҚ раҳбари ҳукуматимиз томонидан олиб борилаётган “Яшил макон” лойиҳасида федерация мутасаддиларини оила-аъзолари, спортчилар билан фаол иштирок этишга чорлаб қолди.
Эпидемиологик вазият туфайли терма жамоаларимиз базаларидаги назорат янада кучайтирилади
Бугун МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигида Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари ва бошқа мусобақаларга кўрилаётган ҳозирликни янада кучайтириш, жорий йил бўлиб ўтадиган бошқа йирик комплекс мусобақаларга тайёргарлик, шунингдек, коронавируснинг янги омикрон штамми тарқалишини олдини олиш юзасидан тезкор онлайн йиғилиш ўтказилди. Унда, шунингдек, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси маслаҳатчиси Алишер Каримов, МОҚ қошида тузилган Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази директори Абдушукур Садиков, шунингдек, федерация ва ассоциациялар масъул мутасаддилари иштирок этишди.
Таъкидлаш жоиз, коронавирус инфекциясининг тарқалиши сабаб 2021 йил ўтказилиши режалаштирилган бир қатор комплекс мусобақалар кейинги йилга қолдирилгани боис 2022 йилда бизни Осиё ўйинлари, Ислом бирдамлиги ўйинлари, Универсиада, ёшлар Осиё ўйинлари, Жанг санъати ва ёпиқ иншоотлардаги Осиё ўйинлари каби катта стартлар кутиб турибди. Шу боис, тақвимга биноан терма жамоаларимизни таркибини ҳозирдан шакллантириб бориш талаб этилади. Бу борада МОҚ раҳбари йиғилиш ишитрокчиларига батафсил тушунтириш берди.
“Йирик комплекс мусобақаларга кўрилаётган тайёргарлик режаларини Туризм ва спорт вазирлиги, Олий спорт маҳорати мактаблари билан муҳокама қилиб, бу бўйича ҳозирдан амалий ишларни бошлаш лозим. Бизни олдинда муҳим йил кутиб турибди. Шундай экан, барчасини батафсил муҳокама қилиб олиш керак. Қолаверса, бошқа халқаро мусобақаларга ҳам алоҳида режаларни ишлаб чиқамиз. Хорижий турнирларга шунчаки бориб, унда иштирок этиб келиш ноўрин бўлади. Олдиндан аниқ мақсад қўйиб, шунга ҳаракат қилиб ишлашимиз керак. Президентимиз бизни ҳар томонлама қўллаб-қувватламоқда. Шу боис бунга яраша талаб ҳам бўлади. Давлатимиз раҳбари бошчилигида Янги Ўзбекистон қураяпмиз. Халқаро мусобақага шунчаки чиқиб келиш кетмайди. Афсуски, коронавируснинг янги штамми кириб келмоқда. Бундай шароитда фақатгина темир интизом билан енгиб ўтиш мумкин. Спорт базаларида спортчиларимизнинг саломатлигини сақлаш бўйича барча чораларни кўрайлик”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Онлайн учрашув давомида МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази директори Абдушукур Садиков коронавируснинг янги штаммининг кириб келиши юзасидан, унинг тарқалишини олдини олиш, терма жамоаларимиз вакилларини ундан сақлаш, бу бўйича барча зарурий чораларни кўриш бўйича режалар билан ўртоқлашди.
Йиғилишда Ойбек Касимов узоқ йиллик тажрибасидан келиб чиққан ҳолда йирик комплекс мусобақаларга тайёргарлик бўйича ўз тавсияларини бериб ўтди. Шунингдек, суҳбат давомида Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси бош котиби Гулнора Саидова, Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси бош котиби Козим Ўринбойхўжаев терма жамоага жалб қилинадиган хорижий тренерлар билан тузиладиган шартномалар бандини батафсил кўриб чиқиш юзасидан ўз фикрларини билдиришди.

В связи с эпидемиологической ситуацией еще больше усиливается контроль за базами наших национальных сборных
Сегодня под руководством председателя MOQ Рустама Шоабдурахмонова состоялось оперативное онлайн-совещание для дальнейшего расширения присутствия участников летних Олимпийских игр и других соревнований в Ханчжоу-2022 в Азии и Париже-2024, для подготовки к другим крупным международным соревнованиям, которые пройдут в этом году, а также для предотвращения распространения нового штамма коронавируса Омикрон. В нем также приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, советник председателя комитета Алишер Каримов, директор Республиканского научно-практического центра спортивной медицины Абдушукур Садиков, а также ответственные должностные лица федерации и ассоциаций.
Стоит отметить, что причиной распространения коронавирусной инфекции является то, что в 2021 году нас ждут большие старты, такие как Азиатские игры, Исламские игры, Молодежные игры, боевые искусства и Азиатские игры закрытого типа, поскольку ряд соревнований, запланированных на проведение в 2022 году, переносятся на следующий год. Поэтому, согласно календарю, отныне требуется формировать состав наших национальных сборных. В связи с этим глава НОК дал подробное разъяснение участникам встречи.
"Необходимо обсудить планы подготовки к крупным соревнованиям с Министерством туризма и спорта, высшими школами спортивного мастерства и начать практическую работу над этим. Нас ждет важный предстоящий год. Так что необходимо все это подробно обсудить. Мы также разработаем отдельные планы для других международных соревнований. Иностранная турнирларга просто уйдет, и участвовать в ней будет неуместно. Мы должны работать, заранее ставя перед собой четкую цель и делая это. Наш президент всячески поддерживает нас. Следовательно, на это будет спрос. Под руководством главы нашего государства мы строим новый Узбекистан. Он не просто выйдет на международный конкурс. К сожалению, появляется новый штамм коронавируса. В таких условиях преодолеть можно только железную дисциплину. Давайте примем все меры для поддержания здоровья наших спортсменов на спортивных базах", - сказал Рустам Шоабдурахмонов.
В ходе онлайн-встречи директор Республиканского научно-практического центра спортивной медицины Абдушукур Садиков при НОК поделился своими планами по предотвращению распространения нового штамма коронавируса, сохранению от него представителей наших сборных команд, принятию всех необходимых мер в связи с этим.
На встрече Ойбек Касимов дал свои рекомендации по подготовке к крупным соревнованиям, основанные на его многолетнем опыте. Также в ходе беседы первое место председателя Федерации тяжелой атлетики Узбекистана Шахрулло Махмудова, Генеральный секретарь Федерации фехтования Узбекистана Гульнора Саидова, Генеральный секретарь Федерации велосипедного спорта Узбекистана Козим Суринбойхуджаев высказали свои мнения по поводу детального рассмотрения пункта контрактов, заключенных с иностранными тренерами для привлечения в национальную сборную.
В конце глава НОК призвал должностных лиц федерации активно участвовать вместе со своими семьями, спортсменами в проекте "Зеленое пространство", реализуемом нашим правительством.