Миллий Олимпия қўмитаси имконияти чекланган юртдошларимизга илиқ тилакларини йўллайди View Larger Image
Айни кунларда бутун дунёда 3 декабрь – Халқаро ногиронлар куни кенг нишонланмоқда. Мазкур сана ҳар йили юртимизда ҳам катта шодиёна билан кутиб олинади. Жорий йил ҳам мамлакатимиз бўйлаб ушбу байрам шукуҳи ўзгача руҳда кезиб юрибди.
Президентимизнинг ҳар жабҳада бўлгани каби аҳолимизнинг турли қатламлари, жумладан, имконияти чекланган юртдошларимизга қаратаётган эътибори ва ғамхўрлиги сабаб, ногиронлиги бўлган фуқароларимиз учун барча шароитлар яратиб берилмоқда.
Айниқса, уларнинг спорт билан шуғулланишлари учун яратилган шароит ва имкониятлар билан Янги Ўзбекистоннинг янги қаҳрамонлари кашф қилинмоқда. Биргина Токио-2020 Паралимпия ўйинларида делегациямиз 8 та олтин, 5 та кумуш ва 6 та бронза, жами 19 та медаль билан умумжамоа ҳисобида 16-ўринни эгаллади.
Ўзида кучли ирода, матонат ва жасорат каби ҳислатларни мужассам қилган параатлетларимизнинг кунчиқар юртда қайд этган натижаси давлатимиз раҳбари томонидан муносиб эътироф этилиб, спортчи ва мураббийларимиз юксак давлат мукофотлари, моддий рағбатлантириш билан тақдирланишди.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон МОҚ Ўзбекистон Миллий Паралимпия қўмитаси раҳбарияти, аҳил жамоаси, спортчи ва мураббийларини бугунги сана билан самимий қутлаб қолади.

Сегодня во всём мире широко отмечается 3 декабря – Международный день людей с ограниченными возможностями. Эта дата ежегодно отмечается и в нашей стране.
Благодаря вниманию и заботе, оказываемой Президентом, как и во всех сферах, различным слоям населения, в том числе нашим соотечественникам с ограниченными возможностями создаются все лучшие условия.
В частности, благодаря созданным для них условиям и возможностям для занятий спортом мы узнаем новых героев Нового Узбекистана. На Паралимпийских играх Токио-2020 наша делегация заняла 16-е место в общекомандном зачёте с 8 золотыми, 5 серебряными и 6 бронзовыми медалями.
Результат, достигнутый нашими параатлетами, воплощающими в себе такие качества, как сильная воля, мужество и отвага, был достойно признан главой нашего государства. Стоит отметить, что спортсмены и тренеры были награждены высокими государственными наградами.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет руководство Национального паралимпийского комитета Узбекистана, команду, спортсменов и тренеров с сегодняшней датой. Желает им громких и ярких побед в предстоящем Олимпийском цикле, чтобы на Паралимпиаде 2024 года было много участников и победителей, как никогда.