Ўзбекистон бокс федерацияси томонидан ҳар йили анъанавий тарзда ўтказиладиган мамлакат чемпионатига бу гал ўзгача тараддуд кўрилмоқда.
Мусобақа 8-14 декабрь кунлари “Универсал” спорт мажмуасида бўлиб ўтади. Аҳамиятлиси, маҳаллий ҳакамларимизга тажриба улашиш, баҳсларда шаффофлик ва холисликни кучайтириш мақсадида дунёнинг барча қитъаларидан 8 нафар AIBAнинг 3 юлдузли даражасига эга ҳакамлар жангларни бошқариб боради. Уларнинг барчаси Олимпиада ёки жаҳон чемпионатларида ишлаган ва улкан тажрибага эга реферилардир. Шунингдек, жангларни бошқариб борадиган ҳакамларни Буюк Британия ва Украинадан ташриф буюрадиган инструкторлар кузатиб боришади. Улар иштирокида чемпионатдан аввал 5-6 декабрь кунлари маҳаллий реферилар учун семинар-тренинглар ўтказилади.
Бу йилги Ўзбекистон чемпионатининг яна бир муҳим жиҳати, у орқали терма жамоа мураббийлар штаби Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига даъвогар ёшларни саралаб олиш имкониятига эга бўлишади.

Чемпионат республики по боксу в этом году обещает быть особенным
Федерация бокса Узбекистана придаёт особое значение традиционно проводимому ежегодному чемпионату страны.
Соревнования пройдут с 8 по 14 декабря в спорткомплексе “Универсал”. Что ещё более важно, 8 судей со всех континентов мира с 3-звёздочным рейтингом AIBA будут руководить боями. А это в свою очередь, будет служить обмену опытом с нашими судьями, повышение прозрачности в матчах. Все рефери, которые работали на Олимпийских играх, чемпионатах мира имеют за плечами огромный опыт. Также за судьями, которые будут руководить боями, будут следить зарубежные инструкторы из Великобритании и Украины. Перед чемпионатом с их участием пройдут семинар-тренинги для местных рефери 5-6 декабря.
Ещё одним важным аспектом первенства Узбекистана является то, что по окончании турнира тренерский штаб сборной получит возможность отобраться на Азиатские игры Ханчжоу-2022 и Олимпийские игры Париж-2024.