Тақдирлаш маросимида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Бош котиби Владимир Норов ҳамюртимизнинг совринини қабул қилиб олди. Таъкидлаш жоиз, ушбу кўргазма нафақат Буюк ипак йўли кесимида жойлашган давлатлар, балки бутун дунёда ипак матоларидан тайёрланадиган кийимлар, у билан боғлиқ маданиятни оммалаштиришга қаратилган.
Ўзбекистонлик дизайнер Ханчжоу-2022 ташкилий қўмитаси ташаббус кўрсатган кўргазмада ғолиб бўлди
Келаси йил бўлиб ўтадиган Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари ташкилий қўмитаси таклифига биноан ўзбекистонлик дизайнерлар мазкур шаҳарда ўтказилган Ци Пао халқаро кўргазмасида иштирок этишди. Аҳамиятлиси, унда ўз лойиҳалари билан қатнашган ҳамюртимиз биринчи ўринни қўлга киритди.
Кўргазмада ташкилий қўмита таклиф қилган давлатлар дизайнерлари иштирок этди. Тадбир Ханчжоу шаҳридаги ипак музейида ўтказилиб, унда намойишга қўйилган кийимлар ҳам мазкур хом-ашёдан тайёрланди. Аҳамиятлиси, ўзбекистонлик дизайнер, «Осиё рамзи» дизайнерлар уюшмаси вакили Умида Мўминова ғоясига мансуб чизмалар асосида тайёрланган кийимлар ташкилий қўмита мутасаддилари томонидан юқори эътирофга сазовор бўлди.
Дизайнеримиз тайёрлаган кийимлар ўзбек миллий нақшлари асосида безатилган. Регламентга кўра, ҳар бир иштирокчи 2 комплектдаги ўз намуналарини ҳакамлар ҳайъатига тақдим қилган. Ци Пао халқаро кўргазмаси 2017 йилдан йўлга қўйилган бўлиб, унинг қамрови йилдан йилга ортиб бормоқда.

На церемонии награждения приз нашего соотечественника принял Генеральный секретарь Шанхайской организации сотрудничества Владимир Норов. Стоит отметить, что данная выставка охватывает работы представителей не только стран, расположенные на пересечении Великого Шелкового пути, но и объединяет весь мир, чтобы популяризировать одежду, изготовленную из шёлковых тканей, культуру, связанную с ней.
Дизайнер из Узбекистана стал победителем выставки, инициатором которой стал оргкомитет Ханчжоу-2022
По приглашению оргкомитета Азиатских игр Ханчжоу-2022, которые пройдут в следующем году, дизайнеры из Узбекистана приняли участие в международной выставке Ци Пао. Примечательно, что наш соотечественник, выступивший на данном мероприятии со своими проектами, занял почётное первое место.
В выставке приняли участие дизайнеры из стран, приглашённых оргкомитетом. Мероприятие прошло в Музее шёлка в Ханчжоу, где одежда, которую демонстрировали была изготовлена из этого сырья. Важно отметить, что одежда, изготовленная по рисункам узбекского дизайнера, представителя Ассоциации дизайнеров «Осиё рамзи» Умиды Муминовой, получила высокое признание со стороны должностных лиц оргкомитета.
Данная работа украшена узбекскими национальными мотивами. Согласно регламенту, каждый участник представил жюри свои образцы в 2 комплектах. Международная выставка Ци Пао проводится с 2017 года, и отрадно отметить, что география её участников заметно увеличивается.