Шунингдек, МОҚ раҳбари спортчиларнинг вақтида дам олишларини назорат қилиш, қатъий кун тартибини белгилаб бериш бўйича мураббийларга кўрсатма берди. Ўз навбатида, спортчилардан устозларининг кўрсатмаларини сўзсиз бажариш сўралди.
Рустам Шоабдураҳмонов: “Ватанимиз учун курашадиган ҳақиқий жангчилар ва уларни тайёрлайдиган мураббийлар керак”
Бугун қиличбозлик бўйича терма жамоамиз базасида МОҚ ҳамда Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси Рустам Шоабдураҳмонов иштирокида спортчи ва мураббийлар билан учрашув бўлиб ўтди. Унда Гулнора Саидова бошчилигидаги Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси мутасаддилари, терма жамоа вакиллари ва мураббийлар штаби иштирок этди.
Йиғилишда 2022 йил Хитойнинг Ханчжоу шаҳрида ўтадиган Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига олиб борилаётган тайёргарлик режаси кескин муҳокама қилинди. Танқидий руҳда ўтган учрашувда шпага ва рапира йўналишига алоҳида эътибор берилди. Бунда кучли селекция асосида терма жамоа таркибини саралаб олиш, Халқаро федерация эълон қилган тақвимга мувофиқ керакли мусобақаларни саралаб олиш ва уларга пухта тайёргарлик кўриш, узлуксиз ўқув-машғулот йиғинларини йўлга қўйишга алоҳида аҳамият қаратиш зарурлиги таъкидланди.
“Жамоамизга Ватанимиз учун курашадиган ҳақиқий жангчилар ва уларни тайёрлайдиган мураббийлар керак. Келгусида ҳар бир халқаро мусобақа ва бошқа тадбирлар якуни режадагидек натижа бериши қаттиқ назорат қилинади. Президентимиз бизни қўллаб-қувватлар экан, улар барпо этаётган Янги Ўзбекистонга муносиб ғалабалар тақдим қилишимиз керак. Бунинг учун барча шароитлар яратиб берилади”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.

1 December 2021 4456
Rustam Shaabdurakhmanov: "We need real fighters who will defend the honor of our Motherland, and coaches who will prepare them"
Today, on the basis of the National Fencing Team, a meeting was held with athletes and coaches with the participation of the chairman of the NOC and the Fencing Federation of Uzbekistan Rustam Shoabdurakhmonov. It was attended by representatives of the Fencing Federation of Uzbekistan headed by Gulnara Saidova, representatives of the national team and the coaching staff.
The preparation plan for the Hangzhou 2022 and Paris 2024 Games was keenly discussed at the meeting. Questions of the directions of the sword and rapier were taken under criticism. It was stressed that it is necessary to pay special attention to the selection of the National Team on the basis of transparent selection and careful preparation for the upcoming competitions in accordance with the calendar plan published by the International Federation, the organization of continuous training camps.
"Our team needs real fighters who will defend the honor of our Motherland, and coaches who will prepare them. In the future, each international tournament and other events will be strictly monitored. The president supports us, so we must justify our trust with worthy victories. All conditions will be created for this”" Rustam Shaabdurakhmanov said.
Also, the head of the NOC instructed the coaches to monitor the timely rest of the athletes, establish a strict daily routine. Athletes, in turn, were asked to unconditionally follow the instructions of their mentors.