Кучли селекция – ғалаба калити
МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов федерация ва ассоциация масъул мутасаддилари билан янги режалар муҳокамасига бағишланган навбатдаги онлайн йиғилиш ўтказди. Унда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раисининг ўринбосари Шерзод Ташматов, шунингдек федерация масъуллари қатнашишди.
Ҳозирда федерация ва ассоциациялар билан Токио-2020 цикли ҳисоботи, Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинлари стратегиясига бағишланган тадбирлар давом этмоқда. МОҚ раҳбари мазкур йиғилишларга Олий спорт маҳорати мактаблари, терма жамоа мураббийлар штаби билан ҳамкорликда яхши тайёргарлик кўриш, режаларни аниқ қилиб тушунтириб бериш, мураббийлар малакасини ошириш бўйича кўрсатма берди.
“Ҳурматли Президентимиз бизни ҳар томонлама қўллаб-қувватламоқдалар. Биз бунга муносиб тарзда йўлланма ва медаллар сони билан жавоб қайтаришимиз керак. Токио Олимпиадаси кўпчилигимиз учун яхшигина мактаб бўлди. Бундан тегишли хулоса чиқариб, янги циклда юқори мақсадлар сари одимлаймиз. Йиғилишларимиз давомида селекция бўйича етарли муаммолар кўзга ташланмоқда”, – деди МОҚ раҳбари.
Онлайн ўтган тадбирда спортчиларимизнинг малакасини ошириш йўлида хориждан тажрибали тренерларни жалб қилиш, ўтказиладиган маҳаллий ва хорижий ўқув-машғулот йиғинлар режасини чуқур таҳлил қилиш, федерацияларнинг вилоят бўлимлари билан ишлашни янада жадаллаштириш ва селекция ишларини кучайтириш бўйича керакли кўрсатмалар берилди.

23 Октября 2021 3822
Председатель НОК Рустам Шоабдурахманов провел очередное онлайн-совещание с ответственными лицами Федерации и ассоциации, посвященное обсуждению новых планов. В нем приняли участие Генеральный секретарь МОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, а также ответственные лица Федерации.
В настоящее время с федерациями и ассоциациями проводятся мероприятия, посвященные докладу о цикле Токио-2020, стратегии Азии в Ханчжоу-2022 и Олимпийских игр в Париже-2024. Глава НОК дал указание хорошо подготовиться к этим встречам совместно со школами высшего спортивного мастерства, тренерским штабом национальной команды, четко разъяснить планы, повысить квалификацию тренеров.
“Наш уважаемый Президент всячески поддерживает нас. Мы должны ответить на это соответствующим образом с количеством путевок и медалей. Олимпиада в Токио стала хорошей школой для многих из нас. Отсюда делаем соответствующие выводы и идем к более высоким целям в новом цикле. В ходе наших встреч видно достаточно проблем по селекции", - сказал глава НОК.
На прошедшем онлайн-мероприятии даны необходимые указания по привлечению опытных тренеров из-за рубежа для повышения квалификации наших спортсменов, глубокому анализу планов проводимых отечественных и зарубежных учебно-тренировочных сборов, дальнейшему ускорению работы с региональными отделами федераций и усилению селекционной работы.