Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари ташкилий қўмитасининг биринчи брифинги ўтказилди
Бугун келаси йил Хитойнинг Ханчжоу шаҳрида ўтказиладиган XIX Осиё ўйинлари ташкилий қўмитасининг биринчи брифинги ўтказилди. Айни пайтда юзага келган эпидемиологик вазият сабаб тадбир онлайн форматда ташкил этилди.
Тадбирда мусобақа ташкилий қўмитаси мутасаддилари, Ханчжоу шаҳри ҳокимлигининг раҳбарияти, Хитой Миллий Олимпия қўмитаси вакиллари, шунингдек, маҳаллий ОАВ офлайн иштирок этган бўлса, қитъамизнинг етакчи спорт журналистлари, телеканал вакиллари ва бошқа мутасаддилар ZOOM платформаси орқали уланишди. Тадбирда мамлакатимиз номидан Ўзбекистон МОҚ ҳамда юртимизнинг спортга ихтисослашган етакчи ОАВ вакиллари иштирок этишди.
Тадбир аввалида ташкилий қўмита мутасаддилари яна 327 кундан сўнг старт оладиган ушбу муҳим мусобақага олиб борилаётган тайёргарлик ҳақида тўхталиб ўтишди. Шундан сўнг ўз йўналиши бўйича мутахассислар мусобақага киритилган спорт турлари ва йўналишлари, объектлар, транспорт ва логистика тизими, ОАВ учун ажратилган медиа-марказ ва бошқа бир қатор соҳалар ҳақида батафсил маълумот беришди.
Шуниси аҳамиятлики, мазкур Осиё ўйинларида илк бор Океания минтақаси давлатлари ҳам иштирок этади. Шунингдек, мутасаддиларнинг очилиш ва ёпилиш маросими учун тайёрланган дастурлари ҳақидаги маълумот ҳам тақдим этилди. Маълум қилинишича, маросимлар мухлисларнинг ёдида қолиши учун Хитой кино ва театр соҳасининг тажрибали мутасаддилари, йирик комплекс тадбирларда улкан тажриба тўплаган мутахассислар жалб этилади.
Брифинг давомида иштирокчилар учун Хитойга кириш-чиқиш жараёнларини соддалаштириш, уларга ажратилган қулайликлар ҳақида ҳам тўхталиб ўтилди.

18 Октября 2021 4412
Сегодня прошёл первый брифинг оргкомитета XIX Азиатских игр, которые пройдут в следующем году в Ханчжоу. В связи с эпидемиологической ситуацией мероприятие прошло в онлайн формате.
В брифинге представители оргкомитета, руководство администрации города Ханчжоу, ответственные лица Национального Олимпийского комитета Китая, местные СМИ участвовали офлайн, а ведущие спортивные журналисты континента, представители телеканалов и другие лица подключились онлайн, через платформу ZOOM. В мероприятии от имени Узбекистана участвовали представители НОК и ведущие представители СМИ страны, специализирующиеся в спортивном направлении.
В начале мероприятия представители оргкомитета рассказали о подготовке к комплексному соревнованию, которое стартует через 327 дней. Затем профильные специалисты подробно проинформировали о видах спорта, которые вошли в программу Азиады, спортивных объектах, транспорте и логистике, медиа-центре для СМИ и других важных аспектах.
Примечательность Ханчжоу-2022 заключается в том, что впервые в этой Азиаде примут участие страны Океании. Также, были представлены сведения относительно церемоний открытия и закрытия Ханчжоу-2022. Как сообщается, к мероприятиям будут привлечены знаменитые представители театра и кино Китая, а также, специалисты, которые уже работали в масштабных церемониях.
Во время брифинга участники также рассказали об упрощении процессов въезда и выезда в Китае, а также об удобствах, которые будут им предоставлены.