Рустам Шоабдураҳмонов Осиё қиличбозлик конфедерацияси вице-президенти этиб сайланди
Маълумки, бугун пойтахтимизда биринчи марта Осиё қиличбозлик конфедерациясининг Бош Ассамблеяси ўтказилди. Унда МОҚ раҳбари, Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси Рустам Шоабдураҳмонов ушбу спорт турида қитъамиз конфедерацияси раҳбарияти таркибидан жой олди.
Кун тартибидаги асосий масала ташкилотнинг янги Олимпиада цикли учун раҳбариятини қайта сайлаш бўлди. Унга кўра, БАА қиличбозлик федерацияси президенти Шайх Салим Султон Ал Қосими Осиё қиличбозлик конфедерацияси президенти этиб сайланди.
Биз учун аҳамиятлиси, вице-президентликка номзодлар қаторида бўлган Рустам Шоабдураҳмоновни делегатларнинг кўпчилиги қўллаб-қувватлади. Шу тариқа, яна бир нуфузли халқаро ташкилот раҳбарияти таркибидан ўзбекистонлик менежер жой олмоқда. Қайд этиш жоиз, Москва-1980 Олимпиадаси совриндори Собир Рўзиев ушбу конфедерация оиласи вакилига айланган бўлса, Токио-2020 Олимпия ўйинларида ишлаган ҳакамимиз Аида Ҳасанова Конфедерациянинг ҳакамлар, Ортиқ Бўриев эса техник комиссия аъзолигига қабул қилинди. Шубҳасиз, бундай янгиликлар юртимиз спорти ривожини халқаро майдонга олиб чиқиш йўлида муҳим қадам бўлади.
Бош Ассамблея давомида кун тартибига мувофиқ Конфедерациянинг бошқа лавозимлари, жумладан, ажратилган бошқа ўринлар учун вице-президентлар, Бош котиб сайланиб, Ижроия қўмитасининг таркиби шакллантириб олинди.
Маълумот учун, Рустам Шоабдураҳмонов, шунингдек, Марказий Осиё қиличбозлик конфедерацияси президенти ҳисобланади.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Осиё қиличбозлик конфедерацияси таркибига кирган барча юртдошларимизни янги масъулиятли вазифа билан муборакбод этиб, келгуси фаолиятларида омад тилаб қолади.

Рустам Шаабдурахманов избран вице-президентом Азиатской конфедерации фехтования
Как вам известно, сегодня впервые в Ташкенте прошла Генеральная Ассамблея Азиатской конфедерации фехтования. В этом мероприятии председатель НОК, руководитель федерации фехтования Узбекистана Рустам Шаабдурахманов вошёл в состав руководства Конфедерации, представляя наш регион.
Основным вопросом повестки дня стало избрание руководства для нового Олимпийского цикла. В частности, президент федерации фехтования ОАЭ Шейх Салим султан Аль Касими стал новым президентом Азиатской конфедерации фехтования.
Примечательно, что Рустама Шаабдурахманова, который был среди кандидатов на пост вице-президента, поддержали большинство делегатов. Таким образом, в состав руководства ещё одной престижной организации вошёл опытный спортивный функционер из Узбекистана. Следует отметить, что призёр Олимпиады Москва-1980 Собир Рузиев стал членом семьи конфедерации, Аида Хасанова, которая работала на Токийских играх в качестве судьи была принята в состав представителей судейской комиссии, а Артик Буриев — в техническую комиссию. Разумеется, такие назначения станут важном шагом для поднятия имиджа нашего спорта на мировой арене.
Во время Генеральной Ассамблеи также были избраны специалисты на другие должности Конфедерации, включая вице-президентов, Генерального секретаря. Помимо этого, был сформирован состав Исполнительного комитета.
Для информации, Рустам Шаабдурахманов также является президентом Центральноазиатской конфедерации фехтования.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет всех наших соотечественников, которые вошли в состав Азиатской конфедерации фехтования и желает им успехов в дальнейших начинаниях.