Рустам Шоабдураҳмонов Осиё қиличбозлик конфедерацияси вице-президенти этиб сайланди
Маълумки, бугун пойтахтимизда биринчи марта Осиё қиличбозлик конфедерациясининг Бош Ассамблеяси ўтказилди. Унда МОҚ раҳбари, Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси Рустам Шоабдураҳмонов ушбу спорт турида қитъамиз конфедерацияси раҳбарияти таркибидан жой олди.
Кун тартибидаги асосий масала ташкилотнинг янги Олимпиада цикли учун раҳбариятини қайта сайлаш бўлди. Унга кўра, БАА қиличбозлик федерацияси президенти Шайх Салим Султон Ал Қосими Осиё қиличбозлик конфедерацияси президенти этиб сайланди.
Биз учун аҳамиятлиси, вице-президентликка номзодлар қаторида бўлган Рустам Шоабдураҳмоновни делегатларнинг кўпчилиги қўллаб-қувватлади. Шу тариқа, яна бир нуфузли халқаро ташкилот раҳбарияти таркибидан ўзбекистонлик менежер жой олмоқда. Қайд этиш жоиз, Москва-1980 Олимпиадаси совриндори Собир Рўзиев ушбу конфедерация оиласи вакилига айланган бўлса, Токио-2020 Олимпия ўйинларида ишлаган ҳакамимиз Аида Ҳасанова Конфедерациянинг ҳакамлар, Ортиқ Бўриев эса техник комиссия аъзолигига қабул қилинди. Шубҳасиз, бундай янгиликлар юртимиз спорти ривожини халқаро майдонга олиб чиқиш йўлида муҳим қадам бўлади.
Бош Ассамблея давомида кун тартибига мувофиқ Конфедерациянинг бошқа лавозимлари, жумладан, ажратилган бошқа ўринлар учун вице-президентлар, Бош котиб сайланиб, Ижроия қўмитасининг таркиби шакллантириб олинди.
Маълумот учун, Рустам Шоабдураҳмонов, шунингдек, Марказий Осиё қиличбозлик конфедерацияси президенти ҳисобланади.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Осиё қиличбозлик конфедерацияси таркибига кирган барча юртдошларимизни янги масъулиятли вазифа билан муборакбод этиб, келгуси фаолиятларида омад тилаб қолади.

Rustam Shaabdurakhmanov was elected Vice-President of the Asian Fencing Confederation
As you know, the General Assembly of the Asian Fencing Confederation was held in Tashkent for the first time today. In this event, the chairman of the NOC, the head of the Fencing Federation of Uzbekistan Rustam Shaabdurakhmanov joined the leadership of the Confederation, representing our region.
The main issue on the agenda was the election of the leadership for the new Olympic cycle. In particular, the President of the UAE Fencing Federation, Sheikh Salim Sultan Al Qasimi, became the new president of the Asian Fencing Confederation.
It is noteworthy that Rustam Shaabdurakhmanov, who was among the candidates for the post of vice president, was supported by the majority of delegates. Thus, an experienced sports functionary from Uzbekistan joined the leadership of another prestigious organization. It should be noted that the winner of the Moscow-1980 Olympic Games Sobir Ruziev became a member of the confederation family, Aida Khasanova, who worked at the Tokyo Games as a judge, was accepted into the representatives of the judging commission, and Artik Buriev - into the technical commission. Of course, such appointments will be an important step to raise the image of our sport on the world stage.
During the General Assembly, specialists were also elected to other positions of the Confederation, including Vice-Presidents, General Secretary. In addition, the composition of the Executive Committee was formed.
For information, Rustam Shaabdurakhmanov is also the president of the Central Asian Fencing Confederation.
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates all our compatriots who have joined the Asian Fencing Confederation and wishes them success in their future endeavors.