Тошкент мезбонлик қиладиган триатлон бўйича Осиё кубогининг матбуот анжумани ўтказилди
9-10 октябрь кунлари пойтахтимиз триатлон бўйича Осиё кубогига мезбонлик қилади. Бугун “Ичан қалъа” меҳмонхонасида ушбу мусобақага бағишланган матбуот анжумани ташкил этилди.
Тадбирда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон триатлон федерацияси бош котиби Елена Кун, мусобақа техник делегати Сажад Бағериандехорди ва ОАВ вакиллари иштирок этишди. Тадбирни Рустам Шоабдураҳмонов очиб берди.
“Триатлон бўйича биз учун муҳим аҳамиятга эга мусобақа арафасида турибмиз. Ушбу спорт мамлакатимизда катта тезликда оммалашиб бормоқда. Ҳурматли Президентимиз соғлом турмуш ва оммавий спорт тарғиботини ривожлантиришга катта эътибор қаратаётган эканлар, бу каби турнирларнинг аҳамияти улкан. Триатлон Ўзбекистонда аввалдан бор бўлган, бироқ 2019 йил май ойидан миллий федерациямизга эга бўлганимиз бу спорт тараққиётида муҳим бурилиш бўлди. Терма жамоамизга хориждан кучли мутахассислар олиб келинди. Бу олдинда турган Олимпиадага лицензия олишдек улкан мақсадларимиз йўлидаги қадамдир”, – деди МОҚ раҳбари.
Шунингдек, Ойбек Касимов ушбу спорт тарғиботи йўлида қўшимча фикрларни билдирди:
“Йил аввалида аҳолимиз орасида спорт тарғиботини кучайтириш мақсадида камида 20 та катта нуфуздаги халқаро мусобақани қабул қилиш бўйича давлатимиз раҳбаридан топшириқ олган эдик. Ушбу мусобақа триатлон оммавийлигини ошириш йўлидаги шундай турнирлардан. Мухлисларимиз йирик мусобақаларни соғинишди. Дам олиш кунлари учун бу каби турнирлар томошабинларимизга маъқул келишига ишонамиз. Ўзбекистон триатлон федерацияси ўз спортини “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига киритиш бўйича таклиф билдирган эди. Бу таклиф қўллаб-қувватланмоқда”.
Тадбир давомида Елена Кун мусобақа ҳақида қўшимча маълумот берди. Унга кўра, 9 октябрь санасида профессионал, 10 октябрь куни эса ҳаваскорлар ўртасидаги баҳслар бўлиб ўтади. Пойгалар Юнусобод туманидаги “Узэкспомарказ” атрофида ўтказилади. Регламентга кўра, сузиш баҳслари 750 метр, велопойга 20 км, югуриш 5 км масофада бўлади. Унда терма жамоамиз шарафини 5 нафар спортчимиз ҳимоя қилади.

A press conference dedicated to the Asian Triathlon Cup was held
The Asian Triathlon Cup will be held in Tashkent on October 9-10. A press conference dedicated to the competition was organized today at the iChan Kala Hotel.
The event was attended by the Chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov and the Secretary General of the Committee Oybek Kasymov, the Secretary General of the Triathlon Federation of Uzbekistan Elena Kun, the technical delegate of the competition Sajjad Bageriandehordi and media representatives. The press conference was opened by Rustam Shaabdurakhmanov.
"There is little time left before the start of the Asian Triathlon Cup, which is very important for us. This sport is developing rapidly in our country. Our esteemed President pays special attention to the development of a healthy lifestyle and mass sports, and based on this, such major tournaments are very important to us. Triathlon previously existed in Uzbekistan, however, the creation of the national federation in 2019 was a very important step towards the popularization of triathlon. In particular, foreign coaches were involved in the federation. This is an important step towards winning a license for the upcoming Olympic Games," Rustam Shaabdurakhmanov said.
Also, Oybek Kassymov expressed his opinion on the popularization of triathlon:
"At the beginning of the year, our President was instructed to hold at least 20 international competitions in Uzbekistan. The Asian Cup plays an important role in promoting triathlon. Fans were really looking forward to such major tournaments. We believe that on weekends, such competitions will be very useful for them. The Triathlon Federation of Uzbekistan has put forward a proposal on the inclusion of this sport in the program of the Youth Asian Games "tAshkent-2025". We support this idea."
During the event, Elena Kuhn provided additional information about the competition. According to her, professional athletes will perform on October 9, and amateurs on October 10. The competitions will be held around the Uzexpocenter in Yunusabad district. According to the regulations, the students will compete in a 750-meter swim, a 20-km bike race and a 5-km run. The honor of our national team will be defended by 5 athletes.