Тошкент мезбонлик қиладиган триатлон бўйича Осиё кубогининг матбуот анжумани ўтказилди
9-10 октябрь кунлари пойтахтимиз триатлон бўйича Осиё кубогига мезбонлик қилади. Бугун “Ичан қалъа” меҳмонхонасида ушбу мусобақага бағишланган матбуот анжумани ташкил этилди.
Тадбирда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон триатлон федерацияси бош котиби Елена Кун, мусобақа техник делегати Сажад Бағериандехорди ва ОАВ вакиллари иштирок этишди. Тадбирни Рустам Шоабдураҳмонов очиб берди.
“Триатлон бўйича биз учун муҳим аҳамиятга эга мусобақа арафасида турибмиз. Ушбу спорт мамлакатимизда катта тезликда оммалашиб бормоқда. Ҳурматли Президентимиз соғлом турмуш ва оммавий спорт тарғиботини ривожлантиришга катта эътибор қаратаётган эканлар, бу каби турнирларнинг аҳамияти улкан. Триатлон Ўзбекистонда аввалдан бор бўлган, бироқ 2019 йил май ойидан миллий федерациямизга эга бўлганимиз бу спорт тараққиётида муҳим бурилиш бўлди. Терма жамоамизга хориждан кучли мутахассислар олиб келинди. Бу олдинда турган Олимпиадага лицензия олишдек улкан мақсадларимиз йўлидаги қадамдир”, – деди МОҚ раҳбари.
Шунингдек, Ойбек Касимов ушбу спорт тарғиботи йўлида қўшимча фикрларни билдирди:
“Йил аввалида аҳолимиз орасида спорт тарғиботини кучайтириш мақсадида камида 20 та катта нуфуздаги халқаро мусобақани қабул қилиш бўйича давлатимиз раҳбаридан топшириқ олган эдик. Ушбу мусобақа триатлон оммавийлигини ошириш йўлидаги шундай турнирлардан. Мухлисларимиз йирик мусобақаларни соғинишди. Дам олиш кунлари учун бу каби турнирлар томошабинларимизга маъқул келишига ишонамиз. Ўзбекистон триатлон федерацияси ўз спортини “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига киритиш бўйича таклиф билдирган эди. Бу таклиф қўллаб-қувватланмоқда”.
Тадбир давомида Елена Кун мусобақа ҳақида қўшимча маълумот берди. Унга кўра, 9 октябрь санасида профессионал, 10 октябрь куни эса ҳаваскорлар ўртасидаги баҳслар бўлиб ўтади. Пойгалар Юнусобод туманидаги “Узэкспомарказ” атрофида ўтказилади. Регламентга кўра, сузиш баҳслари 750 метр, велопойга 20 км, югуриш 5 км масофада бўлади. Унда терма жамоамиз шарафини 5 нафар спортчимиз ҳимоя қилади.

Состоялась пресс-конференция посвященная Кубку Азии по триатлону
9-10 октября в Ташкенте пройдёт Кубок Азии по триатлону. Сегодня в гостинице «Ичан Кала» была организована пресс-конференция, посвященная соревнованию.
В мероприятии принимали участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касымов, Генеральный секретарь федерации триатлона Узбекистана Елена Кун, технический делегат соревнования Саджад Багериандехорди и представители СМИ. Пресс-конференцию открыл Рустам Шаабдурахманов.
«До старта Кубка Азии по триатлону, который очень важен для нас, осталось мало времени. Этот вид спорта в нашей стране развивается быстрыми темпами. Наш Уважаемый Президент уделяет особое внимание развитию здорового образа жизни и массового спорта и исходя от этого, такие крупные турниры очень важны для нас. Триатлон и ранее существовал в Узбекистане, однако, создание национальной федерации в 2019 году стало очень важным шагом на пути популяризации триатлона. В частности, в состав федерации были привлечены зарубежные тренеры. Это является важным шагом на пути завоевания лицензии на предстоящие Олимпийские игры», — сказал Рустам Шаабдурахманов.
Также, и Ойбек Касымов выразил своё мнение относительно популяризации триатлона:
«В начале года нашим Президентом было поручено провести как минимум 20 международных соревнований в Узбекистане. Кубок Азии играет важную роль на пути популяризации триатлона. Поклонники очень ждали таких крупных турниров. Мы верим, что в выходные дни, такие соревнования будут очень кстати для них. Федерация триатлона Узбекистана выдвинула предложение по поводу включения данного вида спорта в программу юношеской Азиады «Ташкент-2025″. Мы поддерживаем эту идею».
В ходе мероприятия Елена Кун предоставила дополнительную информацию о соревновании. По её словам, 9 октября выступят профессиональные спортсмены, а 10 октября — любители. Соревнования пройдут вокруг Узэкспоцентра в Юнусабадском районе. Согласно регламенту, учатники будут соревноваться в заплыве на 750 метров, велогонке на 20 км и беге на 5 км. Честь нашей сборной будут защищать 5 спортсменов.