Спортчиларимизнинг маънавий дунёқаришини кучайтиришга эътибор янада кучаяди
Ҳурматли Президентимиз Шавкат Мирзиёев сўнгги йиғилишларда ёшларимизга, айниқса, уларнинг маънавиятини юксалтиришга жуда катта эътибор қаратмоқдалар. Шубҳасиз, бу борада спорт йўналишининг ҳам ўзига яраша хизмати бор. Айниқса, ёшларимизнинг бўш вақтларини спорт билан машғул қилиш, уларни жисмонан чиниқтириш олдимизда турган асосий вазифалардан биридир.
Бироқ сир эмаски, сўнгги пайтларда спортчиларимиз билан юзага келаётган бир қатор вазиятлар кўнгилни хира қилмоқда. Бир қатор нуфузли мусобақаларда, халқаро майдонда юртимиз шарафини ҳимоя қилган йигитларимиз кўча жангларига аралашиб қолмоқда. Бугун МОҚда тегишли ташкилот мутасаддилари, федерация ва ассоциация вакиллари билан бу каби ҳолатларнинг олдини олиш юзасидан тадбир ўтказилди. Унда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, Ички ишлар вазирлиги, Бош прократура, Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги, Касаба уюшмалари федерацияси, “Нуроний” жамғармаси вакиллари, спорт федерация ва ассоциациялари вакиллари иштирок этишди.
Тадбирни Рустам Шоабдураҳмонов очиб берди ва мавзунинг қанчалик долзарблиги ҳақида тўхталиб ўтди.
“Дарҳақиқат, бу чиндан ҳам долзарб мавзу. Президентимиз бу йўналишга ҳам катта эътибор қаратмоқдалар. Биз ёшларимизнинг онгини, бўш вақтларини спорт билан, маънавият билан банд қилишимиз керак. Тарихдан мисоллар кўп, агар биз ёшларимизнинг бўш вақтини банд қилмасак, бу иш билан бошқалар шуғулланади. Шунинг учун бунга жиддий аҳамият қаратишингизни, ҳар бир терма жамоаларимизда спортчимизнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказишни ташкиллаштиришни сўраб қоламиз”, – деди МОҚ раҳбари.
Шунингдек, тадбир давомида соҳанинг мутахассислари ҳукуматимиз бошчилигида бу борада олиб борилаётган ишлар, йўлга қўйилаётган дастурлар ҳақида маълумот беришди. Йиғилиш якунида ҳар бир федерациямизда маънавий-маърифий йўналишни кучайтириш, тегишли дастурларни ишлаб чиқиш бўйича кўрсатмалар берилиб, бу каби тадбирларни давом эттириш бўйича келишиб олинди.

Attention to strengthening the spiritual outlook of our athletes will be further strengthened
Dear President of our country Shavkat Mirziyoyev pays great attention to our youth at recent meetings, especially to raising their spirituality. Undoubtedly, there is merit in this and the sports direction. In particular, one of the main tasks facing us is to spend the free time of young people in sports, their physical training.
However, it is no secret that recently a number of situations that arise with our athletes leave much to be desired. Our guys, who defended the honor of our country at a number of prestigious competitions, on the international arena, continue to get involved in street fights. Today, the NOC hosted an event with the participation of officials of relevant organizations, representatives of federations and associations to prevent such cases. It was attended by the Chairman of the NOC Rustam Shoabdurakhmanov and his first deputy Ravshan Irmatov, Chairman of the Council of Sports Veterans of Uzbekistan Bahodir Mahsitov, representatives of the Ministry of Internal Affairs, the Prosecutor General's Office, the Ministry of Mahalla and Family Support, the Federation of Trade Unions, the Nuroniy Foundation, sports federations and associations.
The event was opened by Rustam Shoabdurakhmanov and focused on the relevance of the topic.
"Indeed, this is a very relevant topic. The President of our country also pays great attention to this direction. We must occupy the minds of our youth, Free time with sports, spirituality. There are plenty of examples from history, if we are not engaged in the leisure of our youth, others are engaged in this business. Therefore, we ask you to pay serious attention to this, to organize meaningful leisure activities for our athletes in each of the national teams”" the head of the NOC said.
Also during the event, the specialists of the sphere informed about the work carried out under the leadership of the government of our country in this direction, the programs being implemented. As a result of the meeting, instructions were given to strengthen the spiritual and educational direction in each of our federations, to develop appropriate programs, and the continuation of such events was agreed.