30 Сентябр 2021 4484
Маълум қилганимиздек, айни кунларда пойтахтимизда енгил атлетика бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасида Марказий Осиё чемпионати бўлиб ўтмоқда. Унинг доирасида Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг Токио-2020 якунлари ва янги Олимпиада цикли учун стратегик режалари муҳокама қилинди.
Федерация биносида ўтган йиғилишда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Аваз Каримов, Қўмита раисининг ўринбосари Шерзод Ташматов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, Андрей Абдувалиев бошчилигидаги Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси мутасаддилари, мураббий ва ҳакамлар иштирок этишди.
Тақдимот аввалида сўнгги йиллар юртимизда йўлга қўйилган “Save Aral” ва “Navruz” халқаро марафонлари сабаб ҳамюртларимиз орасида спортнинг янада оммавийлашгани алоҳида таъкидланди. Шундан сўнг Токио сарҳисоби ва янги режалар муҳокамасига ўтилди.
“Токио-2020 циклида Олимпиада нормативлари жуда баланд белгиланди. Шу боис ўзимиз 6-9 орасидаги йўлланмани мўлжаллаётган эдик. Тўғри, Рио-2016 билан солиштирганда (16 та) бу жуда кам. Ҳозир терма жамоада авлодлар алмашинуви кечаётгани боис муаммолар учраб турибди. Атлетларимиз орасида Светлана Радзивилдан умидимиз катта эди. Тайёргарлик давридан кейин унинг 2 метрга сакрашига ҳам ишонгандик. Бироқ мусобақага қисқа фурсат қолганда келгани, натижада иқлим ва вақт минтақасига тўлиқ мослаша олмагани унга панд берди”, – деди Андрей Абдувалиев.
Йиғилиш давомида ҳар бир спортчимизнинг иштироки бирма-бир кўриб чиқилиб, хато ва камчиликлар муҳокама қилинди. Федерация раисининг маълум қилишича, Париж-2024 циклининг дастлабки даври учун 40 нафарга яқин спортчи саралаб олинган. Суҳбатда уларнинг бўлажак Олимпиада йўлланмасини қўлга киритиш имкониятлари, бунинг учун керакли шароитларни яратиш бўйича фикр-мулоҳазалар билдирилди.

30 Сентября 2021 4517
Как ранее нами сообщалось, в настоящее время в столице проходит чемпионат Центральной Азии по лёгкой атлетике среди юниоров и молодёжи. В рамках соревнований были обсуждены итоги Токио-2020 и планы подготовки к новому Олимпийскому циклу федерации лёгкой атлетики Узбекистана.
В собрании, которое прошло в здании федерации, приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, заместитель Министра Туризма и спорта Аваз Каримов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, представители федерации лёгкой атлетики во главе Андрея Абдувалиева, тренеры и судьи.
В начале презентации было отмечено, что в последние годы благодаря международным марафонам “Save Aral” и “Navruz”, которые проходят в Узбекистане, в нашей стране массовый спорт заметно развился. После подводились итоги Токийской Олимпиады и обсуждались планы на будущее.
«В Токийском цикле Олимпийские нормативы были высокие. Исходя от этого, мы планировали завоевать ото 6 до 9 лицензий. Да, если сравнить с Рио-2016 (16 лицензий), это мало. Однако, сейчас в составе сборной идёт процесс смены поколения и наблюдаются проблемы. Среди наших атлетов мы возлагали большие надежды на Светлану Радзивил. Во время подготовки верили, что она покажет результат 2 метра. Однако, она прибыла в Токио незадолго до старта, и поэтому она не смогла адаптироваться к климату и часовому поясу», — сказал Андрей Абдувалиев.
Во время встречи анализировалось участие каждого нашего спортсмена, обсуждались ошибки и недостатки. По словам председателя федерации, на первый период цикла Париж-2024 отобрано около 40 спортсменов. В ходе встречи стороны обменялись мнениями о возможности завоевания путёвки на Олимпиаду и создании для этого необходимых условий.