27 Сентябр 2021 5555
Бугун Туризм ва спорт вазирлигида Ўзбекистон камондан отиш федерациясининг навбатдан ташқари Конференцияси бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Туризм ва спорт вазири А.Абдухакимов, Миллий гвардия қўмондони, генерал-майор Р.Джураев, Р.Шоабдурахмонов бошчилигидаги МОҚ раҳбарияти, мутасадди ташкилотлар вакиллари, овоз бериш ҳуқуқига эга бўлган делегатлар ҳамда мураббийлар ва бошқа мутахассислар қатнашди.
Йиғилишда аҳоли, айниқса, ёшлар ўртасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, уларнинг спорт билан шуғулланиши учун зарур инфратузилма ва қулай шарт-шароитлар яратиш, камондан отиш спорт турини юртимизда янада ривожлантириш ҳамда мамлакат спортчиларининг халқаро спорт майдонларида муносиб иштирокини таъминлаш бугунги кундаги энг долзарб масалалардан бири эканлиги, бу борада аниқ мақсадга йўналтирилган чора-тадбирлар амалга оширилиши лозимлиги таъкидланди.
Шу билан бирга, йиғилишда сўзга чиққанлар камондан ўқ отиш – миллий спорт тури эканлигини алоҳида таъкидлаб, мазкур спорт турига қаратилаётган эътибор миллий қадриятларимизнинг тикланишига ва бу орқали ёшларимиз қалбида ватанпарварлик ҳиссини янада кучайтиришга хизмат қилиши, бу эса давлатимизнинг мазкур йўналишдаги ислоҳотларининг бош мезони эканлигини айтиб ўтишди.
Шундан сўнг, кун тартибига мувофиқ, федерация томонидан амалга оширилган ишлар юзасидан ҳисобот тингланди, сўнгра Камондан отиш федерацияси раиси лавозимига Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси қўмондони Р.Джураев номзоди таклиф этилиб, делегатлар томонидан бир овоздан маъқулланди.
Йиғилиш сўнгида, янги сайланган федерация раиси билдирилган ишонч учун иштирокчиларга миннатдорчилик изҳор этиб, Давлатимиз Раҳбарининг 2021 йил 17 июндаги Қарори талаблари асосида камондан отиш спорт турини оммалаштириш ва ривожлантиришда барча куч ва имкониятларни ишга солишини билдирди.
Шунингдек, келгусида амалга ошириладиган чора-тадбирлар режасининг қисқача мазмун-моҳияти билан таништириб, асосий эътибор Парижда бўлиб ўтадиган олимпиада ўйинларига лицензияларни қўлга киритиш ҳамда спортчиларимизнинг совринли ўринларни эгаллашига эришишга қаратилишини таъкидлади.
Эслатиб ўтамиз Миллий гвардия қўмондони 2020 йилнинг сентябрь ойида Ўзбекистон ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг Қўл жанги федерацияси раиси этиб тайинланган эди. Шунингдек, Миллий гвардия қўмондони ташаббуси билан жорий йилнинг август ойида Функционал кўпкураш федерацияси фаолияти йўлга қўйилди.

27 Сентября 2021 5598
Сегодня в министерстве туризма и спорта состоялась внеочередная конференция федерации стрельбы из лука Узбекистана. В нем приняли участие заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр туризма и спорта А.Абдухакимов, командующий Национальной гвардией, генерал-майор Р.Джураев, руководство НОК во главе с Р.Шоабдурахмоновым , представители ответственных организаций, делегаты с правом голоса, а также тренеры и другие специалисты.
На совещании отмечалось, что пропаганда здорового образа жизни среди населения, особенно молодежи, создание необходимой инфраструктуры и благоприятных условий для занятий ими спортом, дальнейшее развитие стрельбы из лука в нашей стране и обеспечение достойного участия спортсменов страны на международной спортивной арене являются на сегодняшний день одними из самых актуальных вопросов, в этом направлении необходимо осуществлять целенаправленные меры.
Вместе с тем, выступившие на совещании особо отметили, что стрельба из лука – это национальный вид спорта, и отметили, что внимание, уделяемое этому виду спорта, будет способствовать возрождению национальных ценностей и, следовательно, дальнейшему укреплению чувства патриотизма в сердцах молодежи, что является главным критерием реформ нашего государства в данном направлении.
После этого, в соответствии с повесткой дня, был заслушан отчет о проделанной работе со стороны федерации, после чего на должность председателя федерации стрельбы из лука была предложена кандидатура командира Национальной гвардии Республики Узбекистан Р. Жураева и единогласно одобрена делегатами.
В заключение новоизбранный председатель Федерации поблагодарил участников за оказанное доверие и отметил, что в соответствии с требованиями Постановления Главы нашего государства от 17 июня 2021 года приложит все усилия для популяризации и развития стрелкового спорта.
Ознакомив с кратким содержанием и содержанием плана дальнейших мероприятий, он отметил, что основное внимание будет уделено завоеванию лицензий на Олимпийские игры в Париже и завоеванию призовых мест нашими спортсменами.
Напомним, что командир Национальной гвардии был назначен председателем федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана в сентябре 2020 года. Также по инициативе командующего Национальной гвардией в августе текущего года была создана Федерация функционального многоборья.