27 Сентябр 2021 5555
Бугун Туризм ва спорт вазирлигида Ўзбекистон камондан отиш федерациясининг навбатдан ташқари Конференцияси бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Туризм ва спорт вазири А.Абдухакимов, Миллий гвардия қўмондони, генерал-майор Р.Джураев, Р.Шоабдурахмонов бошчилигидаги МОҚ раҳбарияти, мутасадди ташкилотлар вакиллари, овоз бериш ҳуқуқига эга бўлган делегатлар ҳамда мураббийлар ва бошқа мутахассислар қатнашди.
Йиғилишда аҳоли, айниқса, ёшлар ўртасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, уларнинг спорт билан шуғулланиши учун зарур инфратузилма ва қулай шарт-шароитлар яратиш, камондан отиш спорт турини юртимизда янада ривожлантириш ҳамда мамлакат спортчиларининг халқаро спорт майдонларида муносиб иштирокини таъминлаш бугунги кундаги энг долзарб масалалардан бири эканлиги, бу борада аниқ мақсадга йўналтирилган чора-тадбирлар амалга оширилиши лозимлиги таъкидланди.
Шу билан бирга, йиғилишда сўзга чиққанлар камондан ўқ отиш – миллий спорт тури эканлигини алоҳида таъкидлаб, мазкур спорт турига қаратилаётган эътибор миллий қадриятларимизнинг тикланишига ва бу орқали ёшларимиз қалбида ватанпарварлик ҳиссини янада кучайтиришга хизмат қилиши, бу эса давлатимизнинг мазкур йўналишдаги ислоҳотларининг бош мезони эканлигини айтиб ўтишди.
Шундан сўнг, кун тартибига мувофиқ, федерация томонидан амалга оширилган ишлар юзасидан ҳисобот тингланди, сўнгра Камондан отиш федерацияси раиси лавозимига Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси қўмондони Р.Джураев номзоди таклиф этилиб, делегатлар томонидан бир овоздан маъқулланди.
Йиғилиш сўнгида, янги сайланган федерация раиси билдирилган ишонч учун иштирокчиларга миннатдорчилик изҳор этиб, Давлатимиз Раҳбарининг 2021 йил 17 июндаги Қарори талаблари асосида камондан отиш спорт турини оммалаштириш ва ривожлантиришда барча куч ва имкониятларни ишга солишини билдирди.
Шунингдек, келгусида амалга ошириладиган чора-тадбирлар режасининг қисқача мазмун-моҳияти билан таништириб, асосий эътибор Парижда бўлиб ўтадиган олимпиада ўйинларига лицензияларни қўлга киритиш ҳамда спортчиларимизнинг совринли ўринларни эгаллашига эришишга қаратилишини таъкидлади.
Эслатиб ўтамиз Миллий гвардия қўмондони 2020 йилнинг сентябрь ойида Ўзбекистон ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг Қўл жанги федерацияси раиси этиб тайинланган эди. Шунингдек, Миллий гвардия қўмондони ташаббуси билан жорий йилнинг август ойида Функционал кўпкураш федерацияси фаолияти йўлга қўйилди.

27 September 2021 5450
An extraordinary conference of the Archery Federation of Uzbekistan was held today at the Ministry of Tourism and Sports. It was attended by Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports A.aBdukhakimov, Commander of the National Guard, Major General R.Juraev, the leadership of the NOC headed by R.Shoabdurakhmonov, representatives of responsible organizations, delegates with voting rights, as well as coaches and other specialists.
It was noted at the meeting that the promotion of a healthy lifestyle among the population, especially young people, the creation of the necessary infrastructure and favorable conditions for their sports, the further development of archery in our country and ensuring the worthy participation of the country's athletes in the international sports arena are among the most pressing issues today, targeted measures should be implemented in this direction.
At the same time, the speakers at the meeting emphasized that archery is a national sport, and noted that the attention paid to this sport will contribute to the revival of national values and, consequently, further strengthen the sense of patriotism in the hearts of young people, which is the main criterion for the reforms of our state in this direction.
After that, in accordance with the agenda, a report on the work done by the federation was heard, after which the candidacy of the commander of the National Guard of the Republic of Uzbekistan R. Zhuraev was proposed for the post of chairman of the Archery Federation and unanimously approved by the delegates.
In conclusion, the newly elected Chairman of the Federation thanked the participants for their trust and noted that in accordance with the requirements of the Decree of the Head of our State dated June 17, 2021, he will make every effort to popularize and develop shooting sports.
Having familiarized with the summary and content of the plan of further events, he noted that the main attention will be paid to winning licenses for the Olympic Games in Paris and winning prizes by our athletes.
Recall that the commander of the National Guard was appointed chairman of the Federation of hand-to-hand combat of law enforcement agencies of Uzbekistan in September 2020. Also, at the initiative of the Commander of the National Guard, the Functional All-Around Federation was created in August of this year.