25 Сентябр 2021 5286
Бугун Самарқанд шаҳридаги 7-умумтаълим мактабида Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги ҳамда мамлакат дзюдо федерацияси ҳамкорлигида бунёд этилган ва барча замонавий талабларга жавоб берувчи ихтисослаширилган дзюдо залининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Байрамона тадбирда Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раиси ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, Самарқанд вилояти ҳокимининг туризм, спорт, маданият, маданий мерос ва оммавий коммуникациялар масалалари бўйича ўринбосари – Туризм ва спорт бош бошқармаси бошлиғи Ботиржон Нуруллаев, терма жамоамиз бош мураббийи Илиас Илиадис бошчилигидаги дзюдочиларимиз иштирок этди.
Ушбу зал барча замонавий талабларни инобатга олган ҳолда бунёд этилган бўлиб, эркаклар ва аёллар кийиниш хоналари, душ, автоном иситиш тизими ва юқори сифатли татамилар билан жиҳозланган.
«Фурсатдан фойдаланиб, Самарқанд вилояти ҳокими Эркинжон Турдимовга раҳмат айтмоқчиман. Эркинжон Оқбўтаевичнинг қўллаб-қувватлаши билан вилоятда олимпия оиласига мансуб дзюдо яккакураши ҳам бошқа спорт турлари қатори янада оммалашиб, вилоят дзюдочиларининг ички ҳамда халқаро мусобақаларда кўрсатаётган натижалари таҳсинга лойиқ бўлиб бормоқда. Давлат Бобонов, Муҳаммадкарим Хуррамов, ака-ука Сардор ва Кемран Нуриллаевлар, Диёра Келдиёрова сингари дзюдочилар Самарқанд вилояти тарбияланувчилари ҳисобланишади. Ишончимиз комил, бу муваффақиятлар бардавом бўлади. Азиз устозлар, ўқувчилар ушбу кўркам зал сизларга муборак бўлсин!», – деди Азизжон Камилов.
Эслатиб ўтамиз, Президент Шавкат Мирзиёевнинг ҳудудларга ташрифи чоғида енгил конструкцияли (сендвич-панелли) спорт иншоотларини қуриш бўйича кўрсатма берилган эди. Ўзбекистон дзюдо федерацияси ҳамда Халқ таълими вазирлиги ҳамкорлигида бошланган бу хайрли ишлар ана шу ислоҳотларнинг амадаги ифодаси бўлмоқда. Йил сўнггига қадар яна бир нечта вилоятда худди шундай енгил конструкцияли ихтисослаштирилган дзюдо заллари фойдаланишга топширилади.

25 September 2021 5161
Today, the grand opening of a specialized judo hall meeting all modern requirements, built jointly by the Ministry of Public Education of Uzbekistan and the Judo Federation of the country, took place at the secondary school No. 7 of the city of Samarkand.
The festive event was attended by the Minister of Public Education of the Republic of Uzbekistan Sherzod Shermatov, Deputy Chairman of the National Olympic Committee of Uzbekistan, Chairman of the Judo Federation of the country Azizjon Kamilov, deputy khokim of the Samarkand region for tourism, sports, culture, cultural heritage and mass Communications - head of the Main Department of Tourism and Sports Botirjon Nurullayev, judoists led by the head coach of the national team Ilias Iliadis.
This hall is built taking into account all modern requirements and is equipped with men's and women's dressing rooms, showers, an autonomous heating system and high-quality tatami mats.
"Taking this opportunity, I want to thank the governor of the Samarkand region Erkinjon Turdimov. Thanks to the support of Erkinjon Okbutaevich, judo belonging to the Olympic family, along with other sports, is becoming increasingly popular, and the results of the judoists of the region at domestic and international competitions are becoming worthy of attention. Judoists such as Davlet Babanov, Mukhammadkarim Khurramov, brothers Sardor and Kemran Nurillaev, Diera Keldierova are pupils of the Samarkand region. We are confident that these successes will continue. Dear teachers, students, may this beautiful hall be blessed by you!- said Azizjon Kamilov.
Recall that during the visit of President Shavkat Mirziyoyev to the regions, instructions were given for the construction of light-weight sports facilities (sandwich panels). These good deeds, initiated jointly by the Judo Federation of Uzbekistan and the Ministry of Public Education, are a reflection of these reforms. By the end of the year, specialized judo halls with a similar lightweight design will be put into operation in several more regions.