25 Сентябр 2021 5286
Бугун Самарқанд шаҳридаги 7-умумтаълим мактабида Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги ҳамда мамлакат дзюдо федерацияси ҳамкорлигида бунёд этилган ва барча замонавий талабларга жавоб берувчи ихтисослаширилган дзюдо залининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Байрамона тадбирда Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси раиси ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, Самарқанд вилояти ҳокимининг туризм, спорт, маданият, маданий мерос ва оммавий коммуникациялар масалалари бўйича ўринбосари – Туризм ва спорт бош бошқармаси бошлиғи Ботиржон Нуруллаев, терма жамоамиз бош мураббийи Илиас Илиадис бошчилигидаги дзюдочиларимиз иштирок этди.
Ушбу зал барча замонавий талабларни инобатга олган ҳолда бунёд этилган бўлиб, эркаклар ва аёллар кийиниш хоналари, душ, автоном иситиш тизими ва юқори сифатли татамилар билан жиҳозланган.
«Фурсатдан фойдаланиб, Самарқанд вилояти ҳокими Эркинжон Турдимовга раҳмат айтмоқчиман. Эркинжон Оқбўтаевичнинг қўллаб-қувватлаши билан вилоятда олимпия оиласига мансуб дзюдо яккакураши ҳам бошқа спорт турлари қатори янада оммалашиб, вилоят дзюдочиларининг ички ҳамда халқаро мусобақаларда кўрсатаётган натижалари таҳсинга лойиқ бўлиб бормоқда. Давлат Бобонов, Муҳаммадкарим Хуррамов, ака-ука Сардор ва Кемран Нуриллаевлар, Диёра Келдиёрова сингари дзюдочилар Самарқанд вилояти тарбияланувчилари ҳисобланишади. Ишончимиз комил, бу муваффақиятлар бардавом бўлади. Азиз устозлар, ўқувчилар ушбу кўркам зал сизларга муборак бўлсин!», – деди Азизжон Камилов.
Эслатиб ўтамиз, Президент Шавкат Мирзиёевнинг ҳудудларга ташрифи чоғида енгил конструкцияли (сендвич-панелли) спорт иншоотларини қуриш бўйича кўрсатма берилган эди. Ўзбекистон дзюдо федерацияси ҳамда Халқ таълими вазирлиги ҳамкорлигида бошланган бу хайрли ишлар ана шу ислоҳотларнинг амадаги ифодаси бўлмоқда. Йил сўнггига қадар яна бир нечта вилоятда худди шундай енгил конструкцияли ихтисослаштирилган дзюдо заллари фойдаланишга топширилади.

25 Сентября 2021 5071
Сегодня в общеобразовательной школе №7 города Самарканда состоялось торжественное открытие специализированного и отвечающего всем современным требованиям зала дзюдо, построенного совместно Министерством народного образования Узбекистана и федерацией дзюдо страны.
В праздничном мероприятии приняли участие министр народного образования Республики Узбекистан Шерзод Шерматов, заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Узбекистана, председатель федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, заместитель хокима Самаркандской области по вопросам туризма, спорта, культуры, культурного наследия и массовых коммуникаций – начальник Главного управления туризма и спорта Ботиржон Нуруллаев, дзюдоисты во главе с главным тренером национальной команды Илиасом Илиадисом.
Этот зал построен с учетом всех современных требований и оснащен мужскими и женскими гардеробными, душевыми, автономной системой отопления и качественными татами.
“Пользуясь случаем, хочу поблагодарить хокима Самаркандской области Эркинжона Турдимова. Благодаря поддержке Эркинжона Окбутаевича дзюдо, принадлежащее к олимпийской семье, наряду с другими видами спорта, становится все более популярным, а результаты дзюдоистов области на внутренних и международных соревнованиях становятся достойными внимания. Такие дзюдоисты, как Давлет Бабанов, Мухаммадкарим Хуррамов, братья Сардор и Кемран Нуриллаевы, Диера Келдиерова являются воспитанниками Самаркандской области. Мы уверены, что эти успехи будут продолжены. Дорогие учителя, ученики, пусть этот прекрасный зал будет благословлен вами!- сказал Азизжон Камилов.
Напомним, что в ходе визита президента Шавката Мирзиеева в регионы были даны поручения по строительству спортивных сооружений легкой конструкции (сэндвич-панелей). Эти добрые дела, начатые совместно Федерацией дзюдо Узбекистана и Министерством народного образования, являются отражением этих реформ. До конца года еще в нескольких регионах будут введены в эксплуатацию специализированные залы дзюдо с аналогичной легкой конструкцией.