23 Сентябр 2021 4370
МОҚда спортчиларимизнинг Токио-2020 Олимпия ўйинларидаги иштирокига бағишланган йиғилишлар давом этмоқда. Бугун бир қатор спорт турлари бўйича жамоаларимизнинг иштироки таҳлил қилинди.
Куннинг биринчи ярмида боксчиларимизнинг жанглари эътибор марказида бўлди. Йиғилишда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, ЎзДЖТСУ қошидаги Жисмоний тарбия ва спорт илмий тадқиқотлар институти директори, профессор Рашид Маткаримов, Спортнинг яккакураш турлари бўйича Республика Олий спорт маҳорати мактаби директори Баҳодир Маматназаров, Ўзбекистон бокс федерацияси бош котиби Мурод Мамадалиев, терма жамоа катта мураббийи Тўлқин Қиличев иштирок этишди.
Қайд этиш жоиз, мухлисларимиз боксчиларимиздан Олимпиадада кўпроқ медаль кутишган эди. Бироқ вакилларимизнинг кўпчилиги омадсизликка учради. Бунга Тўлқин Қиличев қуйидагича изоҳ берди:
“Бизнинг Олимпиада бўладиган мамлакатга 20 кун олдин етиб бориб, у ернинг иқлимига мослашиш методикамиз Токиода бир оз ўзини оқламади. Сабаби сўнгги йиғин учун биз айнан Токио шаҳрини танлаган эдик. У ерда Олимпиададан олдин жуда қаттиқ назорат бўлди. Бизни меҳмонхонадан чиқаришмади. Ажратилган зал, ошхона ва ётоқхонадан ташқарига чиқа олмадик. Боксчиларимиз 20 кун бундай шароитда руҳий жиҳатдан эзилиб қолишди. Бу эса жангларда ўз таъсири ўтказмай қолмади. Ҳа, баъзи йигитларимиз устида ишлашда ҳам камчиликлар бўлди. Ҳакамлар мавзуси эса барчага маълум”.
Учрашув давомида мураббий энди даражаси бизникидан паст бўлган жамоалар билан халқаро ўқув йиғинлари ташкил этилмаслигини айтиб ўтди. Шунингдек, олдиндаги йирик мусобақалардан аввал ҳар бир боксчимизнинг тайёргарлигига индивидуал ёндашиш, ҳар ярим йилда вилоятлардаги мураббийларнинг маҳоратини ошириш мақсадида ўқув-семинарлари ташкил этиш, Париж-2024 Олимпиадасига тайёргарлик давомида илм-фан йўналишидан янада кенг фойдаланиш каби масалалар кўриб чиқилди.
Учрашувда бу йил Сербияда ўтадиган жаҳон чемпионатига тайёргарлик ҳам алоҳида кўриб чиқилди. Федерация мутасаддиларининг сўзига кўра, жамоамиз дунё биринчилигидан аввал сўнгги йиғинни Тошкентда Куба билан ўтказади ва шу билан Сербияга йўл олади.
Шунингдек, бугун кун давомида МОҚ раҳбари билан камондан отиш, стол тенниси, чим устида хоккей федерациялари, Қўмита раисининг ўринбосари Шерзод Ташматов билан регби, баскетбол каби Токио-2020 Олимпиадасига йўлланма ололмаган федерацияларнинг фаолияти муҳокама қилинди. Йўл қўйилган хатолар кўриб чиқилиб, янги стратегия ҳақида фикр алмашилди. Унга кўра, аксарият федерациялар хорижлик мураббийлар билан Париж-2024 Олимпиадасига тайёргарлик кўриш режасини маъқуллади. Ўз навбатида, МОҚ раҳбарияти бу борада барча ёрдамни кўрсатишга тайёр эканини билдириб, бунинг учун аниқ режа билан ишлаш кераклигини таъкидлади.

23 Сентября 2021 4395
В НОК продолжаются встречи, посвященные участию наших спортсменов в Олимпийских играх в Токио-2020. Сегодня был проведен анализ участия наших команд по ряду видов спорта.
В первой половине дня бои наших боксеров были в центре внимания. В совещании приняли участие председатель НОК Рустам Шоабдурахманов, директор Научно-исследовательского института физической культуры и спорта при УзГУМЯ, профессор Рашид Маткаримов, директор Республиканской школы высшего спортивного мастерства по единоборствам Баходир Маматназаров, генеральный секретарь Федерации бокса Узбекистана Мурад Мамадалиев, старший тренер сборной команды Тулкин Киличев.
Стоит отметить, что наши болельщики ожидали от наших боксеров большего количества медалей на Олимпиаде. Однако большинству наших представителей не повезло. Тулкин Киличев прокомментировал это следующим образом:
“Наша методика по прибытию в страну, где состоится Олимпиада, за 20 дней до этого и адаптации к климату там, в Токио, немного не оправдала себя. Причина в том, что для последней встречи мы выбрали именно Токио. Там был очень строгий контроль перед Олимпиадой. Нас не выпустили из отеля. Мы не могли выйти из изолированного зала, кухни и спальни. Наши боксеры были психологически подавлены в таких условиях в течение 20 дней. Это не могло не сказаться на боях. Да, в работе над некоторыми из наших ребят тоже были недочеты. А тема судей всем известна".
Во время встречи тренер сказал, что международные тренировочные сборы с командами, уровень которых ниже нашего, больше не будут организованы. Также были рассмотрены такие вопросы, как индивидуальный подход к подготовке каждого боксера перед предстоящими крупными соревнованиями, организация каждые полгода обучающих семинаров для повышения мастерства тренеров в регионах, более широкое использование научного направления при подготовке к Олимпиаде в Париже-2024.
На встрече также отдельно рассматривалась подготовка к чемпионату мира, который в этом году пройдет в Сербии. По словам официальных лиц Федерации, наша команда проведет заключительный сбор перед мировым первенством в Ташкенте с Кубой и таким образом отправится в Сербию.
Также сегодня с главой НОК обсуждалась деятельность федераций стрельбы из лука, настольного тенниса, хоккея на траве, а с заместителем председателя Комитета Шерзодом Ташматовым-деятельность таких федераций, как регби, баскетбол, которые не получили путевки на Олимпиаду-2020 в Токио. Были рассмотрены допущенные ошибки и обменялись мнениями о новой стратегии. По его словам, большинство федераций одобрили план подготовки к Олимпиаде-2024 в Париже с иностранными тренерами. В свою очередь, руководство НОК выразило готовность оказать всю необходимую помощь в этом вопросе, отметив, что для этого необходимо работать с четким планом.