22 Сентябр 2021 3706
МОҚ раҳбариятининг федерация ва ассоциацияларимиз билан Токио-2020 якунлари ва келгуси режалар бўйича олиб бораётган таҳлилий муҳокамалари давом этмоқда. Бугун ана шундай тадбир Ўзбекистон гимнастика федерацияси билан ўтказилди.
Унда Қўмита раиси Рустам Шоабдураҳмонов, Ўзбекистон гимнастика федерацияси раиси вазифасини бажарувчи Руслан Мустаев, ЎзДЖТСУ қошидаги Жисмоний тарбия ва спорт илмий тадқиқотлар институти директори, профессор Рашид Маткаримов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, Гимнастика бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби директори Азиз Умаралиев, федерация мутасаддилари ва мураббийлар иштирок этишди.
Токио-2020 цикли давомида олиб борилган ишлар, сарф-харажатлар ва Олимпиададаги иштирокка бағишланган тақдимот билан барчани Руслан Мустаевнинг ўзи таништирди. Йиғилишда кўтарилган асосий масала эса навбатдаги циклдаги асосий муаммо – гимнастикачиларимизнинг шуғулланиши учун асосий базанинг йўқлиги бўлди. Боиси Гимнастика саройида айни дамда коронавирус ва пневмания билан касалланган ҳамюртларимизга тиббий ёрдам кўрсатилмоқда.
Келаси йил шу куни эса Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари ўтаётган бўлади, яна 3 йилдан сўнг Париж-2024 Олимпиадаси. Уларда муносиб иштирок этадиган жамоани шакллантириш учун спортчилар тез фурсатда ўқув-йиғин машғулотини бошлаши талаб этилади.
“Ҳозир бадиий гимнастика йўналиши бизда катта муаммолардан бири бўлиб турибди. Айниқса, гуруҳ машқи дастурида. Бу йўналишда Осиё ўйинларида улардан олтин медаль кутмоқдамиз. Токио-2020 Олимпиадасида қатнашган қизларимиз катта спортдан кетишаётганларини маълум қилишди. Янги авлодни жипслаштириб, чемпионлик даражасига олиб чиқиш учун кеч қолмоқдамиз”, – деди Руслан Мустаев.
Ўз навбатида, МОҚ раҳбари спортчиларимизни вақтинча хорижда шуғулланиш учун халқаро йиғинга жўнатиш таклифини илгари сурди:
“Давлатимиз раҳбари спортчиларимиз учун ҳамиша энг яхши қулайликларни яратиб беришга ҳаракат қилганлар. Бундан кейин ҳам шундай бўлиб қолади. Бу вазиятда бир таклиф бор: келинглар, янги шаклланаётган жамоани аввалги қизларимиз шуғулланган Москвадаги бадиий гимнастика базасига жўнатсак. Уларнинг шаклланиб олишлари учун бу жуда катта фойда бўлади, деб ўйлайман. Агар Сизларда бошқа таклифлар бўлса, кўриб чиқишга тайёрмиз”.
Федерация мутасаддилари МОҚ раҳбарининг ушбу таклифини қўллаб-қувватлашди. Шунингдек, йиғилишда барча йўналишга хорижлик мутахассисларни жалб қилиш, янги Олимпиада циклидаги тайёргарлик стратегиясини тўлиқ ишлаб чиқиш ҳақида фикр-мулоҳазалар билдирилди.

22 Сентября 2021 3536
Как ранее нами сообщалось, в настоящее время в НОК продолжается проведение собраний с целью анализа участия наших сборных на Олимпийских играх Токио-2020 и рассмотрения планов на будущее. Одно из таких мероприятий сегодня прошло с участием федерации гимнастики Узбекистана.
В мероприятии присутствовали председатель Комитета Рустам Шаабдурахманов, и.о. руководитель федерации гимнастики Узбекистана Руслан Мустаев и Генеральный секретарь федерации Гëзаль Филиппова, директор Научно-исследовательского института физической культуры и спорта при УзГУФКС, профессор Рашид Маткаримов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, директор РШВСМ по гимнастике Азиз Умаралиев, представители федерации и тренеры.
Руслан Мустаев продемонстрировал презентацию относительно проделанной работы в рамках цикла Токио-2020, затрат и участия на Олимпиаде. Главный вопрос, поднятый на встрече — отсутствие основной базы для подготовки наших гимнастов. Потому что сейчас Дворец гимнастики оказывает медицинскую помощь, наши соотечественники, страдающие коронавирусом и пневмонией здесь проходят лечение.
В следующем году в этот день стартуют Азиатские игры Ханчжоу-2022, а через три года — Олимпийские игры Париж-2024. Спортсменам необходимо как можно скорее приступить к тренировкам, чтобы сформировать сборную, которая будет достойно участвовать в этих комплексных соревнованиях.
«Сейчас в художественной гимнастике наблюдаются большие проблемы. В этом виде на Азиатских играх ожидаются золотые медали. Наши девушки, принимавшие участие на Олимпийских играх Токио-2020, заявили, что уходят из большого спорта. Если у нас не будет базы, то мы не успеем воспитать новое поколение, из которых вырастут чемпионы », — сказал Руслан Мустаев.
В свою очередь, глава НОК выступил с предложением отправить наших спортсменов в международные учебно-тренировочные, для проведения временных занятий за рубежом.
«Глава нашего государства всегда старался создать самые лучшие условия для наших спортсменов. Так будет и дальше. В этой ситуации есть предложение: отправим вновь сформированную команду на базу художественной гимнастики в Москву, где ранее тренировались наши девушки. Думаю, это станет для них огромной пользой. Если у вас есть другие предложения, мы готовы их рассмотреть», — отметил глава НОК.
Представители федерации поддержали это предложение. На встрече также обсуждались вопросы привлечения зарубежных специалистов по всем направлениям и полноценной разработки стратегии подготовки к новому Олимпийскому циклу.