21 Сентябр 2021 3890
Маълум қилганимиздек, Токио-2020 Олимпия ўйинларида қатнашган терма жамоаларимизнинг иштирокини таҳлил қилиш, Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик режаларига қаратилган йиғилишлар давом этмоқда. Бугун спорт курашлари бўйича полвонларимизнинг чиқиши муҳокама қилинди. Йиғилишда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, Спортнинг яккакураш турлари бўйича Республика Олий спорт маҳорати мактаби директори Баҳодир Маматназаров иштирок этишди.
Йиғилишда Ўзбекистон спорт курашлари ассоциацияси бош котиби Шуҳрат Мамадалиев бошчилигидаги терма жамоа мураббийлари билан курашчиларимизнинг иштироки таҳлил қилинди. Ассоциация мутасаддиларининг маълум қилишича, Олимпия ўйинларидан сўнг ҳар бир йўналишда (эркин, юнон-рум ва аёллар кураши) вазият чуқур ўрганилиб, тегишли хулосалар чиқарилган. Унга кўра, аёллар курашида мураббийлар штаби тўлиқлигича ўзгарган. Эркин ва юнон-рум курашида жами 5 нафар маслаҳатчи мураббийнинг хизматига эҳтиёж йўқлиги маълум бўлган.
“Олимпиададан сўнг ўзимиз иштирокимизни алоҳида таҳлил қилдик ва камчиликларимизни кўриб чиқдик. Йигитларимиз билан ишлаган Адҳам Очилов энди аёллар жамоасини бошқаради. Бу йил асосий эътиборимиз Сербияда ўтадиган 23 ёшгача бўлган тоифадаги жаҳон чемпионатига қаратилади. Боиси ушбу ёшдаги курашчиларимиз Париж-2024 Олимпиадаси учун асосий даъвогар бўлади. Уларнинг халқаро мусобақаларда тажриба олиши жуда муҳим”, – деди Шуҳрат Мамадалиев.
Шунингдек, йиғилиш давомида хорижлик маҳаллийлаштирилган спортчилардан имкон қадар воз кечиш, бунинг ўрнига чекка ҳудудлардан иқтидорли ёшларни саралаб олишга катта аҳамият қаратиш, спорт тиббиёти ва психология йўналишлари бўйича тажриба орттириш каби масалалар юзасидан топшириқлар берилди.

21 Сентября 2021 3926
Как ранее нами сообщалось,в настоящее время продолжается проведение собраний с целью анализа участия наших сборных на Олимпийских играх Токио-2020, рассмотрению планов по подготовке к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. Сегодня обсуждалось выступление наших спортивных борцов. На встрече присутствовали председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, директор Республиканской школы высшего спортивного мастерства по спортивным единоборствам Баходир Маматназаров.
На встрече было проанализировано участие наших борцов с тренерами национальной сборной во главе с Генеральным секретарем ассоциации спортивной борьбы Узбекистана Шухратом Мамадалиевым. По словам представителей ассоциации, после Олимпийских игр ситуация в каждом направлении (вольная, греко-римская и женская борьба) была тщательно изучена и сделаны соответствующие выводы. Исходя от этого, в женской борьбе полностью сменился тренерский штаб. Стало известно, что в вольной и греко-римской борьбе не нуждаются в помощи 5 тренеров-консультантов.
«После Олимпиады мы проанализировали своё участие и рассмотрели упущения, недостатки. Адхам Очилов, который ранее работал с нашими парнями, теперь возглавит женскую команду. В этом году наше внимание будет сосредоточено на чемпионате мира среди молодёжи до 23 лет, который состоится в Сербии. Потому что борцы этого возраста будут главными претендентами на Парижскую Олимпиаду 2024 года. Для них очень важно получить опыт, принимая участие на международных соревнованиях», — сказал Шухрат Мамадалиев.
В ходе встречи были даны указания, в частности, по мере возможности не привлекать борцов «легионеров», вместо этого больше уделять внимания отбору талантливой молодёжи из отдаленных районов, обогатить опыт в направлении спортивной медицины и психологии.