Лина Черязованинг қабри ободонлаштирилиб, унга ёдгорлик ўрнатилди
Ватанимиз спорти тарихида афсонавий Лина Черязованинг ўрни беқиёс. Мустақил Ўзбекистоннинг илк Олимпиада чемпиони 2019 йил оғир хасталикдан сўнг ҳаётдан кўз юмган эди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг фахрий спортчиларимизга юксак ҳурмат ва эҳтиром кўрсатиш бўйича берган топшириғига биноан Черязова дафн этилган қабристонда ободонлаштириш ишлари олиб борилди.
Лина Черязова 2019 йил 23 март куни вафот этди. Фристайл бўйича Лиллехаммер-1994 қишки Олимпиадаси чемпиони, жаҳон чемпиони дафн қилинган Россия Федерацияси, Новосибирск шаҳри, “Клешчинский” қабристонида унга ёдгорлик ўрнатилди. Мазкур тадбирда МОҚ, Туризм ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Республикасининг Новосибирск шаҳридаги Бош консуллиги мутасаддилари иштирок этишди. Ёдгорликка Черязованинг туғилган куни ва ўлими қайд этилган санадан ташқари “Фристайл бўйича Ўзбекистоннинг Олимпиада ва жаҳон чемпиони” деган таъриф ҳам битилган.
Фристайлнинг акробатика йўналишида юртимиз шаънини ҳимоя қилган ушбу спортчимиз шарафига қишки Олимпия ўйинларида илк бор Ўзбекистон давлати мадҳияси янграган. Шунингдек, у 1993 йил жаҳон чемпионлигини қўлга киритган. Кўрсатган хизматлари учун “Меҳнат шуҳрати” ордени, Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” ва “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвонлари билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Лина Анатольевна Черязованинг хотирасини абадийлаштириш йўлида ёрдам берган барча ташкилотларга ўз миннатдорчилигини билдириб қолади.

9 September 2021 6509
The role of the legendary Lina Cheryazova in the history of sports of our motherland cannot be overestimated. The first champion of independent Uzbekistan at the Olympics died in 2019 after a serious illness. In accordance with the instruction of the President of the Republic of Uzbekistan to show high respect and reverence to our honored athletes, landscaping works were carried out at the cemetery where Cheryazova is buried.
Lina Cheryazova died in 2019 on March 23. A monument was erected to the champion of the Lillehammer-1994 Winter Olympics, buried by the Russian Federation, the city of Novosibirsk, the Kleshchinskoye cemetery. The event was attended by the NOC, the Ministry of Tourism and Sports, officials of the Consulate General of the Republic of Uzbekistan in Novosibirsk. In addition to the date when Cheryazova's birthday and death were recorded, the monument also includes the definition of “The Olympic Games of Uzbekistan and the world champion in freestyle wrestling”.
For the first time, the national anthem of the state of Uzbekistan was played at the Winter Olympic Games in honor of this athlete who defended the honor of our country in the direction of free-style acrobatics. He also won the 1993 World Championship. For his services, he was awarded the Order of "Labor Glory", honorary titles ”An athlete serving the Republic of Uzbekistan“ and "The Pride of Uzbekistan".
The National Olympiad of Uzbekistan expresses its gratitude to all organizations that helped to perpetuate the memory of Lina Anatolyevna Cheryazova.