Лина Черязованинг қабри ободонлаштирилиб, унга ёдгорлик ўрнатилди
Ватанимиз спорти тарихида афсонавий Лина Черязованинг ўрни беқиёс. Мустақил Ўзбекистоннинг илк Олимпиада чемпиони 2019 йил оғир хасталикдан сўнг ҳаётдан кўз юмган эди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг фахрий спортчиларимизга юксак ҳурмат ва эҳтиром кўрсатиш бўйича берган топшириғига биноан Черязова дафн этилган қабристонда ободонлаштириш ишлари олиб борилди.
Лина Черязова 2019 йил 23 март куни вафот этди. Фристайл бўйича Лиллехаммер-1994 қишки Олимпиадаси чемпиони, жаҳон чемпиони дафн қилинган Россия Федерацияси, Новосибирск шаҳри, “Клешчинский” қабристонида унга ёдгорлик ўрнатилди. Мазкур тадбирда МОҚ, Туризм ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Республикасининг Новосибирск шаҳридаги Бош консуллиги мутасаддилари иштирок этишди. Ёдгорликка Черязованинг туғилган куни ва ўлими қайд этилган санадан ташқари “Фристайл бўйича Ўзбекистоннинг Олимпиада ва жаҳон чемпиони” деган таъриф ҳам битилган.
Фристайлнинг акробатика йўналишида юртимиз шаънини ҳимоя қилган ушбу спортчимиз шарафига қишки Олимпия ўйинларида илк бор Ўзбекистон давлати мадҳияси янграган. Шунингдек, у 1993 йил жаҳон чемпионлигини қўлга киритган. Кўрсатган хизматлари учун “Меҳнат шуҳрати” ордени, Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” ва “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвонлари билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Лина Анатольевна Черязованинг хотирасини абадийлаштириш йўлида ёрдам берган барча ташкилотларга ўз миннатдорчилигини билдириб қолади.

9 Сентября 2021 6254
Роль легендарной Лины Черязовой в истории спорта нашей родины невозможно переоценить. Первый чемпион независимого Узбекистана на Олимпиаде скончался в 2019 году после тяжелой болезни. В соответствии с поручением президента Республики Узбекистан проявить высокое уважение и почтение к нашим заслуженным спортсменам, на кладбище, где похоронена Черязова, были проведены работы по благоустройству.
Лина Черязова скончалась в 2019 году 23 марта. Чемпиону зимней Олимпиады Лиллехаммер-1994 был установлен памятник, похороненному Российской Федерацией, город Новосибирск, кладбище “Клещинское". В мероприятии приняли участие НОК, Министерство туризма и спорта, должностные лица Генерального консульства Республики Узбекистан в городе Новосибирске. В дополнение к дате, когда были зафиксированы день рождения и смерть Черязовой, памятник также включает определение “Олимпиада Узбекистана и чемпион мира по вольной борьбе”.
Впервые государственный гимн государства Узбекистан прозвучал на зимних Олимпийских играх в честь этого спортсмена, который защищал честь нашей страны в направлении акробатики вольной борьбы. Он также выиграл чемпионат мира 1993 года. За свои заслуги он был награжден орденом “Трудовой славы”, почетными званиями ”Спортсмен, служащий Республике Узбекистан“ и ”Гордость Узбекистана".
Национальная олимпиада Узбекистана, выражает свою благодарность всем организациям, которые помогли увековечить память Лины Анатольевны Черязовой.